Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-18, 19:00 Autor: Klaudia Pokładek

Sejmowa komisja spotkała się w Paczkowie. Rozmawiali o zabytkach

Fot. Klaudia Pokładek
Fot. Klaudia Pokładek
Fot. Klaudia Pokładek
Fot. Klaudia Pokładek
O sytuacji peryferyjnych miast i niewystarczających dotacjach na zabytki, rozmawiali dzisiaj członkowie Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, którzy spotkali się w paczkowskim Muzeum Gazownictwa.
W dyskusji, obok posłów, wzięli również udział samorządowcy. Burmistrz Artur Rolka wskazywał na ogromne potrzeby i ciągłe niedofinansowanie w sferze renowacji zabytków. Zwłaszcza takich miast, jak Paczków, które mają status Pomnika Historii.

- Relacje są mocno zachwiane. W corocznym konkursie o dotacje na zabytki startują dziesiątki miast z całej Polski, a przygotowana na ten cel pula, to 80 mln zł. Tymczasem sam Kraków dostaje 40 milionów. Musimy się dzielić i nie jest to łatwe. Małe gminy, zwłaszcza peryferyjne, z ograniczonymi budżetami, nie są w stanie sobie poradzić - twierdzi burmistrz Paczkowa, Artur Rolka.

Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Elżbieta Molak potwierdza, że potrzeby w tym zakresie są wielkie, a funduszy ciągle brakuje. - System wsparcia dla właścicieli obiektów zabytkowych jest minimalny i jak zawsze, niewystarczający. Na terenie województwa opolskiego mamy wpisanych do rejestru zabytków przeszło 12 tysięcy obiektów - mówi Elżbieta Molak.

Członkowie komisji zapewniali, że zdają sobie sprawę z niedofinansowania małych miast, pod kątem funduszy na ratowanie zabytków. Zastanawiali się gdzie je znaleźć.

- Na posiedzeniu komisji w Warszawie będziemy podejmować decyzje w jaki sposób wystąpić z dezyderatem do rządu, żeby wspomóc te działania konserwatorskie - mówi Halina Rozpondek, poseł RP, klub PO.

Podczas spotkania padały propozycje, by w finansowaniu zabytków, pomogły ministerstwu spółki Skarbu Państwa.
Artur Rolka, Elżbieta Molak, Halina Rozpondek

Wiadomości z regionu

2021-09-26, godz. 20:15 Głuchołazy: powstała nowa trasa do profesjonalnego biegu na orientację Na terenie Parku Zdrojowego w Głuchołazach wyznaczono nową trasę do profesjonalnego orienteeringu, czyli biegu na orientację. Trasa została stworzona w ramach… » więcej 2021-09-26, godz. 20:00 Raport dnia: ponad 600 zakażeń koronawirusem w kraju, rośnie liczba pacjentów hospitalizowanych [INFOGRAFIKA] 7 nowych zakażeń koronawirusem potwierdzono minionej doby na Opolszczyźnie. Resort zdrowia poinformował dzisiaj (26.09) o 643 kolejnych infekcjach. Minionej… » więcej 2021-09-26, godz. 19:12 W Ligocie Dolnej osobówka zderzyła się z motocyklem. Są utrudnienia na DW 409 [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na drodze wojewódzkiej nr 409 w miejscowości Ligota Dolna w powiecie strzeleckim. Tam dziś (26.09) po godz. 18:00 samochód osobowy zderzył się… » więcej 2021-09-26, godz. 18:15 Pomagają, leczą i udzielają porad. Aptekarze mają dzisiaj swoje święto. Ich pracę doceniono w Gorzowie Śląskim Mają ogromną wiedzę i empatię, często zastępują lekarzy i udzielają fachowej pomocy. Dziś (26.09) przypada Światowy Dzień Farmaceuty, który obchodzony… » więcej 2021-09-26, godz. 18:00 Za nami pielgrzymka złotych jubilatów małżeńskich. Do Opola zjechały małżeństwa z całej diecezji Przeżyli ze sobą 50 lat, a dzisiaj podziękowali za to Bogu. Do kościoła seminaryjnego w Opolu zjechały małżeństwa z całego regionu. Pielgrzymi na mszach… » więcej 2021-09-26, godz. 17:00 W Brzegu rozegrano Mistrzostwa Polski Ultimate Frisbee. W tej grze nie ma sędziów, potrzebne jest zaufanie Łączy w sobie elementy koszykówki, piłki nożnej, ręcznej i rugby. Mowa o grze zespołowej ultimate frisbee, która w ten weekend zagościła na stadionie… » więcej 2021-09-26, godz. 16:00 Zakończyła się akcja szczepień w parafiach w powiecie brzeskim i namysłowskim. Zainteresowanie było niewielkie W czterech parafiach naszego regionu stanęły dzisiaj (26.09) mobilne punkty szczepień. Wierni po niedzielnej mszy świętej mogli się zaszczepić w dwóch… » więcej 2021-09-26, godz. 15:10 W Namysłowie trwa piknik wojskowy. "Mieszkańcy mogą tutaj tak namacalnie zobaczyć, jak wygląda wojsko, dotknąć sprzętu"… Konkurs strzelecki, pokazy sprzętu wojskowego czy sprawdzenie umiejętności w dyscyplinach sportowych. To tylko część atrakcji, jakie czekają na mieszkańców… » więcej 2021-09-26, godz. 14:45 Wypadek na ul. Partyzanckiej w Opolu. Dwie osoby poszkodowane Dwie osoby zostały ranne w wypadku w Opolu. Jak poinformował asp. sztab. Dariusz Grudzień z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, po… » więcej 2021-09-26, godz. 13:00 Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości Na Opolszczyźnie brakuje 300 wolontariuszy Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości, a w całym kraju ponad 9000 osób. Czasu na zgłoszenia zostało niewiele… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »