Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-18, 19:00 Autor: Klaudia Pokładek

Sejmowa komisja spotkała się w Paczkowie. Rozmawiali o zabytkach

Fot. Klaudia Pokładek
Fot. Klaudia Pokładek
Fot. Klaudia Pokładek
Fot. Klaudia Pokładek
O sytuacji peryferyjnych miast i niewystarczających dotacjach na zabytki, rozmawiali dzisiaj członkowie Sejmowej Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, którzy spotkali się w paczkowskim Muzeum Gazownictwa.
W dyskusji, obok posłów, wzięli również udział samorządowcy. Burmistrz Artur Rolka wskazywał na ogromne potrzeby i ciągłe niedofinansowanie w sferze renowacji zabytków. Zwłaszcza takich miast, jak Paczków, które mają status Pomnika Historii.

- Relacje są mocno zachwiane. W corocznym konkursie o dotacje na zabytki startują dziesiątki miast z całej Polski, a przygotowana na ten cel pula, to 80 mln zł. Tymczasem sam Kraków dostaje 40 milionów. Musimy się dzielić i nie jest to łatwe. Małe gminy, zwłaszcza peryferyjne, z ograniczonymi budżetami, nie są w stanie sobie poradzić - twierdzi burmistrz Paczkowa, Artur Rolka.

Opolski Wojewódzki Konserwator Zabytków Elżbieta Molak potwierdza, że potrzeby w tym zakresie są wielkie, a funduszy ciągle brakuje. - System wsparcia dla właścicieli obiektów zabytkowych jest minimalny i jak zawsze, niewystarczający. Na terenie województwa opolskiego mamy wpisanych do rejestru zabytków przeszło 12 tysięcy obiektów - mówi Elżbieta Molak.

Członkowie komisji zapewniali, że zdają sobie sprawę z niedofinansowania małych miast, pod kątem funduszy na ratowanie zabytków. Zastanawiali się gdzie je znaleźć.

- Na posiedzeniu komisji w Warszawie będziemy podejmować decyzje w jaki sposób wystąpić z dezyderatem do rządu, żeby wspomóc te działania konserwatorskie - mówi Halina Rozpondek, poseł RP, klub PO.

Podczas spotkania padały propozycje, by w finansowaniu zabytków, pomogły ministerstwu spółki Skarbu Państwa.
Artur Rolka, Elżbieta Molak, Halina Rozpondek

Wiadomości z regionu

2024-05-23, godz. 16:30 Tropy, odgłosy, mapy i drzewa. Dzieci rywalizowały w Małym Drużynowym Turnieju Terenowym 12 zespołów rywalizowało w trzeciej edycji 'Małego Drużynowego Turnieju Terenowego' z gmin leżących w Stobrawskim Parku Krajobrazowym. » więcej 2024-05-23, godz. 16:14 Czołowe zderzenie aut przed Sidziną. DK46 jest zablokowana Droga krajowa nr 46 z Opola do Nysy zablokowana po wypadku, do którego doszło między Sidziną a Pakosławicami. » więcej 2024-05-23, godz. 15:03 Przebudowa DK40 w Głuchołazach. Doszło do uszkodzenia wodociągu Problemy z wodą w części Głuchołaz. Magistrat informuje, że doszło do uszkodzenia sieci wodociągowej w trakcie prac związanych z przebudową drogi krajowej… » więcej 2024-05-23, godz. 14:40 Leczenie endometriozy. Specjaliści z całego świata przyjechali do Opolskiego Centrum Onkologii Takiego wydarzenia w Polsce jeszcze nie było. Opolskie Centrum Onkologii zorganizowało międzynarodową konferencję ENDOFORUM Poland. Opolscy lekarze wspólnie… » więcej 2024-05-23, godz. 14:01 Spieniona Nysa Kłodzka. Interwencja strażaków i służb ochrony środowiska Na rzece Nysie Kłodzkiej w Nysie pojawiło dziwne spienienie wody. O zjawisku powiadomiono straż pożarną, ale także Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska… » więcej 2024-05-23, godz. 13:44 Oddział chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu będzie ponownie przyjmować pacjentów Od poniedziałku (27.05) oddział chirurgii ogólnej Szpitala Wojewódzkiego w Opolu zacznie ponownie działać i przyjmować planowych pacjentów. Przypomnijmy… » więcej 2024-05-23, godz. 13:26 Dzień Strażaka w Opolu. Komenda miejska ma nowego szefa Były odznaczenia, awanse i wspomnienia. Strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu uroczyście świętowali Dzień Strażaka. Powołanie… » więcej 2024-05-23, godz. 11:44 Śmiertelne potrącenie pieszego na DK 41 w Prudniku. Są utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy, mamy ruch wahadłowy na dk 41 w Prudniku. Jak przekazuje Punkt Informacji Drogowej w Opolu, dziś (23.05) około godz. 10:50 doszło tam do śmiertelnego… » więcej 2024-05-23, godz. 11:17 Rejs dookoła Islandii. Przed załogą jachtu "Opole" duże wyzwanie Opole dookoła Islandii - w taki rejs wybiera się kapitan Andrzej Kopytko wraz z załogą. » więcej 2024-05-23, godz. 11:10 Adam Żurek - pełniącym obowiązki dyrektora Elektrowni Opole Mirosław Pietrucha nie jest już dyrektorem Elektrowni Opole. Na stanowisko wrócił Adam Żurek. Na stronie internetowej spółki widnieje informacja, że jest… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »