Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-09, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Marcin Ociepa o zewnętrznych zagrożeniach Unii Europejskiej będzie mówił w Brukseli

Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa został sprawozdawcą generalnym opinii Europejskiego Komitetu Regionów. We wtorek (10.10) przewodniczący Rady Miasta Opola przedstawi w Parlamencie Europejskim raport na temat zewnętrznych zagrożeń Unii Europejskiej.
Komitet Regionów zajmie się opinią dotyczącą odporności, czyli umiejętności samorządu lub państwa do przyjęcia zagrożenia i późniejszej odbudowy. - Moja opinia będzie dotyczyć zagrożeń zewnętrznych, tzn. państw, które otaczają UE - mówi Marcin Ociepa.

- Moim także zadaniem było zwrócenie uwagi, że przecież my jesteśmy na flance wschodniej Unii Europejskiej, że kwestia wojny, która ma miejsce na Ukrainie, to też jest kwestia wojny, w otoczeniu bezpośrednim Unii Europejskiej. Dzisiaj kwestia masowej migracji jest postrzegana już jako problem Europy. A wiemy, pamiętamy, że przecież w dyskursie europejskim jeszcze rok temu masowa emigracja była traktowana jako szansa dla Unii Europejskiej. Myślę, że tutaj stoi przed nami zadanie, żebyśmy nie mieszali kwestii uchodźstwa z imigracją o charakterze ekonomicznym, bo mówimy o zupełnie innej skali zjawiska.

- Dzisiaj zadaniem Komitetu Regionów jest zastanowienie się nad tym co możemy zrobić dla Afryki, Ukrainy, czy Biskiego Wschodu żeby usunąć przyczyny emigracji - dodaje Ociepa. Zdaniem opolskiego radnego istotna jest pomoc na miejscu. - Unia Europejska powinna przyjąć perspektywę wzmacniania silnych rodzin, organizacji pozarządowych, fundacji, samorządów - mówi. Celem Komitetu Regionów jest zagłosowanie za tym, żeby nie centralizować pomocy.
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2018-01-17, godz. 20:30 Powiat kluczborski chce większych środków na służbę zdrowia i zmian w systemie ochrony zdrowia Radni powiatu kluczborskiego przyjęli uchwały, w których zwracają się z prośbą - między innymi do ministra zdrowia - o pomoc w poprawie systemu ochrony zdrowi ... » więcej 2018-01-17, godz. 20:00 Cienki lód i tragedia gotowa. Ćwiczenia opolskich strażaków [ZDJĘCIA] Wpadł pod lód w kamionce Silesia, ale został uratowany. W związku z rozpoczętymi feriami - a także wydarzeniami, które miały miejsce wczoraj (16.01) w Skarbim ... » więcej 2018-01-17, godz. 19:30 Chcą powrotu do dyskusji o projekcie "Ratujmy kobiety". Kilkadziesiąt osób manifestowało w Opolu Protestowały przeciwko odrzuceniu przez Sejm obywatelskiego projektu 'Ratujmy kobiety'. Zbierano także podpisy, aby przywrócić go do dalszego procedowania. Na ... » więcej 2018-01-17, godz. 18:15 Interna oleskiego szpitala przyjmie pacjentów od początku lutego? "Są spore szanse" Jest duża szansa na wznowienie działalności oddziału wewnętrznego w oleskim szpitalu od początku lutego. Interna nie działa od 22 grudnia, a zawieszenie obowi ... » więcej 2018-01-17, godz. 18:10 Interna w Kluczborku zawieszona na dłużej? Najprawdopodobniej zawieszenie oddziału wewnętrznego w Powiatowym Centrum Zdrowia w Kluczborku zostanie przedłużone o kolejne dwa tygodnie. Nie udało się podp ... » więcej 2018-01-17, godz. 17:25 Będą podwyżki dla lekarzy Szpitala Wojewódzkiego. Kryzys zażegnany, ale zadłużenie placówki wzrośnie Lekarze specjaliści oraz rezydenci na oddziale chirurgii Szpitala Wojewódzkiego w Opolu dostaną podwyżki, których żądali. Nowy plan finansowy zakłada więc 3-m ... » więcej 2018-01-17, godz. 17:00 Na podwójnym gazie uciekał przed policją Uciekał przed policją, a w organizmie miał 1,5 promila alkoholu. Funkcjonariusze z Głubczyc zatrzymali pijanego kierowcę chevroleta, który nie zatrzymał się d ... » więcej 2018-01-17, godz. 15:40 Greenpeace i prezydent Kędzierzyna-Koźla w sprawie jakości węgla Ekolodzy i samorządowcy domagają się od rządu zmiany przepisów o jakości sprzedawanego węgla. Pod apelem działaczy Greenpeace podpisali się włodarze miast, kt ... » więcej 2018-01-17, godz. 15:30 Cienka warstwa lodu doprowadziła do tragedii. Od blisko 30 lat nie było takiego wypadku w powiecie brzeskim - Nie ma czegoś takiego, jak bezpieczny lód - mówi komendant brzeskich strażaków, który apeluje o zachowanie zdrowego rozsądku. Dariusz Maciążek, który był po ... » więcej 2018-01-17, godz. 15:00 BMW, mitsubishi i hybrydowa łódź motorowa. 52 radiowozy zasiliły opolski garnizon Policjanci z opolskiego garnizonu w ubiegłym roku otrzymali 52 nowe radiowozy. Wśród nich nowoczesne bmw o mocy 250 KM dodatkowo wyposażone w wideorejestrator ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »