Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-09, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Marcin Ociepa o zewnętrznych zagrożeniach Unii Europejskiej będzie mówił w Brukseli

Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa został sprawozdawcą generalnym opinii Europejskiego Komitetu Regionów. We wtorek (10.10) przewodniczący Rady Miasta Opola przedstawi w Parlamencie Europejskim raport na temat zewnętrznych zagrożeń Unii Europejskiej.
Komitet Regionów zajmie się opinią dotyczącą odporności, czyli umiejętności samorządu lub państwa do przyjęcia zagrożenia i późniejszej odbudowy. - Moja opinia będzie dotyczyć zagrożeń zewnętrznych, tzn. państw, które otaczają UE - mówi Marcin Ociepa.

- Moim także zadaniem było zwrócenie uwagi, że przecież my jesteśmy na flance wschodniej Unii Europejskiej, że kwestia wojny, która ma miejsce na Ukrainie, to też jest kwestia wojny, w otoczeniu bezpośrednim Unii Europejskiej. Dzisiaj kwestia masowej migracji jest postrzegana już jako problem Europy. A wiemy, pamiętamy, że przecież w dyskursie europejskim jeszcze rok temu masowa emigracja była traktowana jako szansa dla Unii Europejskiej. Myślę, że tutaj stoi przed nami zadanie, żebyśmy nie mieszali kwestii uchodźstwa z imigracją o charakterze ekonomicznym, bo mówimy o zupełnie innej skali zjawiska.

- Dzisiaj zadaniem Komitetu Regionów jest zastanowienie się nad tym co możemy zrobić dla Afryki, Ukrainy, czy Biskiego Wschodu żeby usunąć przyczyny emigracji - dodaje Ociepa. Zdaniem opolskiego radnego istotna jest pomoc na miejscu. - Unia Europejska powinna przyjąć perspektywę wzmacniania silnych rodzin, organizacji pozarządowych, fundacji, samorządów - mówi. Celem Komitetu Regionów jest zagłosowanie za tym, żeby nie centralizować pomocy.
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2017-10-18, godz. 07:30 Posłowie jadą do Paczkowa. Sejmowa komisja zajmie się m.in. tematem ochrony zabytków Do Paczkowa przyjeżdża sejmowa komisja samorządu terytorialnego i polityki regionalnej. Spotkanie rozpocznie się w środę (18.10 o godz. 10.30) w zabytkowym Mu ... » więcej 2017-10-18, godz. 07:00 Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nysa najaktywniejsza na Opolszczyźnie Nyska policja podsumowała funkcjonowanie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tylko w tym roku od mieszkańców Nysy wpłynęło ponad 3 tysiące interwencji. To ... » więcej 2017-10-17, godz. 21:45 Przy LGD "Dolina Stobrawy" rusza Szkoła Animatorów Kulturalnych Kluczborskie i oleskie wioski zyskają nowe oblicze dzięki inicjatywom kulturalnym. Przy Lokalnej Grupie Działania 'Dolina Stobrawy' rusza Szkoła Animatorów Ku ... » więcej 2017-10-17, godz. 21:00 Stan alarmowy w otmuchowskiej policji. Poszukiwany jest Andrzej Maraś Kilkudziesięciu policjantów i zastępy straży pożarnej biorą udział w poszukiwaniach zaginionego Andrzeja Marasia z Kamiennika. » więcej 2017-10-17, godz. 20:30 Nauczyciele uczą się... jak uczyć najmłodszych. Cel to poznanie sztuki programowania Wyszkolą nauczycieli z klas I-III z podstaw programowania, a ci później przekażą tę wiedzę swoim uczniom - takie są założenia programu zatytułowanego „Sztuczn ... » więcej 2017-10-17, godz. 20:15 Historyczna Bismarckstraße to teraz kuriozalna droga. "Nie było uzgodnień" Dwie gminy nie dogadały się. W efekcie zrealizowano tylko część inwestycji drogowej. Chodzi o trasę Wilków - Wierzch. Zmodernizowana droga polna miał znacznie ... » więcej 2017-10-17, godz. 19:50 Nowy honorowy obywatel gminy Polska Cerekiew Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej, został honorowym obywatelem gminy Polska Cerekiew. To ósma osoba wyróżniona tym tytułem. Do tej pory odznacze ... » więcej 2017-10-17, godz. 19:30 Mniej przestępstw na seniorach w powiecie brzeskim. Metoda "na wnuczka" już nie tak skuteczna Funkcjonariusze z Brzegu od kilku miesięcy nie odnotowali skutecznej próby oszustwa metodą „na wnuczka” - powiedziała Patrycja Kaszuba, rzecznik tamtejszej po ... » więcej 2017-10-17, godz. 19:00 "Wciąż będziemy stawiać na praktykę". Zainaugurowano rok akademicki na WSB w Opolu Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu zainaugurowała jubileuszowy rok akademicki. W mury uczelni świętującej 10-lecie działalności wstąpiło blisko 800 studentek i stu ... » więcej 2017-10-17, godz. 18:45 14 nowych etatów nauczycielskich w Kluczborku. Nauczyciele znaleźli pracę w internacie 14 nauczycieli zostało zatrudnionych w Kluczborku. Większość z nich pracuje w internacie Wojewódzkiego Ośrodka Dokształcania i Doskonalenia Zawodowego. Zajmuj ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »