Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-09, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Marcin Ociepa o zewnętrznych zagrożeniach Unii Europejskiej będzie mówił w Brukseli

Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa został sprawozdawcą generalnym opinii Europejskiego Komitetu Regionów. We wtorek (10.10) przewodniczący Rady Miasta Opola przedstawi w Parlamencie Europejskim raport na temat zewnętrznych zagrożeń Unii Europejskiej.
Komitet Regionów zajmie się opinią dotyczącą odporności, czyli umiejętności samorządu lub państwa do przyjęcia zagrożenia i późniejszej odbudowy. - Moja opinia będzie dotyczyć zagrożeń zewnętrznych, tzn. państw, które otaczają UE - mówi Marcin Ociepa.

- Moim także zadaniem było zwrócenie uwagi, że przecież my jesteśmy na flance wschodniej Unii Europejskiej, że kwestia wojny, która ma miejsce na Ukrainie, to też jest kwestia wojny, w otoczeniu bezpośrednim Unii Europejskiej. Dzisiaj kwestia masowej migracji jest postrzegana już jako problem Europy. A wiemy, pamiętamy, że przecież w dyskursie europejskim jeszcze rok temu masowa emigracja była traktowana jako szansa dla Unii Europejskiej. Myślę, że tutaj stoi przed nami zadanie, żebyśmy nie mieszali kwestii uchodźstwa z imigracją o charakterze ekonomicznym, bo mówimy o zupełnie innej skali zjawiska.

- Dzisiaj zadaniem Komitetu Regionów jest zastanowienie się nad tym co możemy zrobić dla Afryki, Ukrainy, czy Biskiego Wschodu żeby usunąć przyczyny emigracji - dodaje Ociepa. Zdaniem opolskiego radnego istotna jest pomoc na miejscu. - Unia Europejska powinna przyjąć perspektywę wzmacniania silnych rodzin, organizacji pozarządowych, fundacji, samorządów - mówi. Celem Komitetu Regionów jest zagłosowanie za tym, żeby nie centralizować pomocy.
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2018-07-21, godz. 22:00 Mieszkańcy Praszki spotkali się z ministrem Jackiem Sasinem Zwalczanie ubóstwa, zwłaszcza wśród dzieci, uszczelnienie systemu podatkowego, działania w celu obniżenia cen paliwa oraz obciążenia dla samorządów - to część ... » więcej 2018-07-21, godz. 20:00 Namysłów chce wspomóc tamtejszy PKS. Od poniedziałku ruszy kilka kursów O problemach namysłowskiego przewoźnika informujemy od kilku dni. PKS na czas wakacji zawiesił wszystkie połączenia autobusowe, ze względu na problemy finanso ... » więcej 2018-07-21, godz. 19:00 Wypadek w Grodkowie. Podczas prac remontowych zginęli ojciec i syn Dwóch mężczyzn - ojciec (44 lata) i jego 15-letni syn oraz kobieta zostali porażeni prądem w Grodkowie. Mężczyźni na prywatnej posesji prowadzili drobne prace ... » więcej 2018-07-21, godz. 18:45 Jacek Sasin spotkał się z mieszkańcami Otmuchowa. "Chcemy słuchać o oczekiwaniach" [ZDJĘCIA, FILM] Jacek Sasin, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów spotkał się dziś z mieszkami Otmuchowa. » więcej 2018-07-21, godz. 18:15 Policja podpowiada, jak bezpiecznie spędzić wakacje - Wakacje to dla policjantów czas wytężonej pracy - powiedział w rozmowie „W cztery oczy” asp. Karol Brandys z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w ... » więcej 2018-07-21, godz. 18:00 Dni Przemysłu i Żeglugi w Krapkowicach i Gogolinie. Smocze łodzie i rejs szlakiem industrialnym Zawody żeglarskie, koncerty, pokazy rzemieślnicze i możliwość zwiedzania obiektów przemysłowych - takie atrakcje przygotowali organizatorzy Dni Przemysłu i Że ... » więcej 2018-07-21, godz. 17:30 Pożar w kamienicy przy ulicy Kościuszki w Opolu. Jedna osoba trafiła do szpitala Po godz. 16:00 strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze w mieszkaniu na wysokim parterze. Z lokalu została wyprowadzona jedna osoba. » więcej 2018-07-21, godz. 17:00 Zamiast gotować obiad, wybrali ofertę food trucków Amerykańskie burgery, tajskie curry, belgijskie frytki i inne smakołyki można kosztować na placu przed opolskim amfiteatrem. Zaparkowały tam food trucki serwu ... » więcej 2018-07-21, godz. 16:00 Woda w Ozimku już bez bakterii coli. Jest decyzja sanepidu Woda w Ozimku jest już zdatna do spożycia. Opolski sanepid zezwolił na korzystanie z wody, po sprawdzeniu pobranych wczoraj (20.07) próbek. » więcej 2018-07-21, godz. 14:40 Pożar mieszkania w Kietrzu. Lokatorzy zdołali uciec z budynku Groźny pożar budynku mieszkalnego w Kietrzu. O mocnym zadymieniu strażaków poinformował przed godziną 14:00 jeden z lokatorów. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »