Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-09, 21:00 Autor: Katarzyna Doros

Marcin Ociepa o zewnętrznych zagrożeniach Unii Europejskiej będzie mówił w Brukseli

Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marcin Ociepa został sprawozdawcą generalnym opinii Europejskiego Komitetu Regionów. We wtorek (10.10) przewodniczący Rady Miasta Opola przedstawi w Parlamencie Europejskim raport na temat zewnętrznych zagrożeń Unii Europejskiej.
Komitet Regionów zajmie się opinią dotyczącą odporności, czyli umiejętności samorządu lub państwa do przyjęcia zagrożenia i późniejszej odbudowy. - Moja opinia będzie dotyczyć zagrożeń zewnętrznych, tzn. państw, które otaczają UE - mówi Marcin Ociepa.

- Moim także zadaniem było zwrócenie uwagi, że przecież my jesteśmy na flance wschodniej Unii Europejskiej, że kwestia wojny, która ma miejsce na Ukrainie, to też jest kwestia wojny, w otoczeniu bezpośrednim Unii Europejskiej. Dzisiaj kwestia masowej migracji jest postrzegana już jako problem Europy. A wiemy, pamiętamy, że przecież w dyskursie europejskim jeszcze rok temu masowa emigracja była traktowana jako szansa dla Unii Europejskiej. Myślę, że tutaj stoi przed nami zadanie, żebyśmy nie mieszali kwestii uchodźstwa z imigracją o charakterze ekonomicznym, bo mówimy o zupełnie innej skali zjawiska.

- Dzisiaj zadaniem Komitetu Regionów jest zastanowienie się nad tym co możemy zrobić dla Afryki, Ukrainy, czy Biskiego Wschodu żeby usunąć przyczyny emigracji - dodaje Ociepa. Zdaniem opolskiego radnego istotna jest pomoc na miejscu. - Unia Europejska powinna przyjąć perspektywę wzmacniania silnych rodzin, organizacji pozarządowych, fundacji, samorządów - mówi. Celem Komitetu Regionów jest zagłosowanie za tym, żeby nie centralizować pomocy.
Marcin Ociepa

Wiadomości z regionu

2018-03-20, godz. 07:25 Zderzenie dwóch ciężarówek z busem na autostradzie. Jedna osoba ranna [AKTUALIZACJA] Utrudnienia na opolskim odcinku autostrady A4. Na 266 kilometrze, między węzłami Krapkowice - Kędzierzyn-Koźle doszło do zderzenia dwóch samochodów ciężarowyc ... » więcej 2018-03-20, godz. 07:15 Zmian niewiele, uchwała wraca na sesję. Klub RdO chce darmowych przejazdów MZK Radni Opola znów będą rozmawiać o bezpłatnych przejazdach autobusami MZK. Chodzi o pomysł klubu Razem dla Opola, który zakłada, że posiadacze samochodów mogli ... » więcej 2018-03-19, godz. 21:15 Spotkanie biznesmena z radnymi Opola. Wraca sprawa targowiska Centrum Biznesmen Ryszard Wójcik spotkał się z radnymi Opola w ratuszu. Na spotkaniu pokazano nieznany wcześniej dokument. Okazuje się, że miasto podpisało z Wójcikie ... » więcej 2018-03-19, godz. 21:12 Sołtysi z całego województwa świętowali w Filharmonii Opolskiej Z okazji Dnia Sołtysa samorząd województwa nagrodził tych, którzy wyróżniają się swoją pracą na rzecz lokalnych społeczności. Nagrody trafiły do ponad 70 sołt ... » więcej 2018-03-19, godz. 19:30 Ciało kobiety znalezione w Kluczborku. Trwa ustalanie personaliów W Kluczborku znaleziono ciało kobiety. Makabrycznego odkrycia dokonano dzisiaj (19.03) około godz. 7:00 rano. Denatka została znaleziona przed wejściem do jed ... » więcej 2018-03-19, godz. 18:30 Pożar na poddaszu domu w Biadaczu. W akcji ponad 20 strażaków Siedem zastępów straży, w sumie ponad 20 strażaków, gasiło pożar domu w Biadaczu w gminie Łubniany. Akcja gaszenia trwała ponad dwie godziny. » więcej 2018-03-19, godz. 18:00 Poseł Ryszard Wilczyński krytycznie o polityce zagranicznej PiS. "Polska jest osamotniona" - Polska na arenie międzynarodowej jest dziś osamotniona jak nigdy - to zasługa polityki Prawa i Sprawiedliwości - mówił dziś (19.03) w Loży Radiowej Ryszard ... » więcej 2018-03-19, godz. 17:00 Opolscy uczniowie kultywują pamięć o Prawdach Polaków spod Znaku Rodła 16 najlepszych uczniów opolskich podstawówek zostało wyróżnionych w międzyszkolnym konkursie o Prawdach Polaków w Niemczech. Konkurs rozegrano w dwóch kategor ... » więcej 2018-03-19, godz. 16:30 Haker zatrzymany. Blokował dostępy do dokumentów i do kont bankowych Opolscy i warszawscy policjanci zatrzymali jednego z najgroźniejszych polskich hakerów. Tomasz T., który działał tez pod pseudonimami Armaged0n i Thomas, wyłu ... » więcej 2018-03-19, godz. 16:30 Zmiany w biurze prasowym Urzędu Miasta Opola W Biuletynie Informacji Publicznej pojawiły się ogłoszenia o naborze na dwa stanowiska. Jedno dotyczące obsługi technicznej i multimediów, a drugie do spraw k ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »