Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-06, 20:45 Autor: Ewelina Laxy

Park w Pokoju odzyska dawny blask. Gmina rozpoczyna rewitalizację

Park w Pokoju [fot. Maciej Stępień]
Park w Pokoju [fot. Maciej Stępień]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Zabytkowy park w Pokoju odzyska dawny blask. Gmina podpisała dwie umowy, które są pierwszym krokiem do rozpoczęcia rewitalizacji miejsca. Pieniądze na prace pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Czekaliśmy na ten moment 9 lat - mówi wójt gminy Barbara Zając.

- Zależało nam na tym, przy opracowaniu projektu, żeby był to park, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce. To ma być takie miejsce wypoczynku, relaksu. Ma ono powodować to, że będzie chciało się tam wracać. Marzy nam się przywrócenie tej dawnej świetności chociaż w części, bo zdajemy sobie sprawę, że nie uda nam się odbudować wszystkiego. Prace będą prowadzone etapami - dodaje.

Gmina zrealizuje dwa projekty. Pierwszy dotyczy rewitalizacji obiektów zabytkowych w parku. Jego całkowita wartość to prawie 4 mln złotych. Drugi zakłada utworzenie centrum odnowy biologicznej za kwotę 3 mln złotych.

- To zabytkowy park, zabytkowe ogrodzenie. Może to być magnesem dla turystów, którzy przyjadą na Opolszczyznę. Myślę, że to będzie ważne też dla samych mieszkańców gminy Pokój. Mamy około 5,7 mln dofinansowania - dodawał marszałek województwa Andrzej Buła

Udział w projekcie wezmą też studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie i Uniwersytetu Opolskiego.

- Nasi studenci będą brali udział w badaniach na terenie parku, a także będą pisali prace dyplomowe w tym zakresie - mówił Krzysztof Badora, prodziekan ds. studentów wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego. - Niewielu ludzi wie, że Pokój, przed wojną, to było wspaniałe uzdrowisko, że było tu realizowane jedno z większych założeń parków naturalistycznych w skali Europy. Ma ścisłe związki z założeniami uzdrowiska w Karlsruhe. To są naprawdę niezwykłe rzeczy i warto je propagować. Ten projekt służy między innymi temu.

Prace ruszą wiosną. Planowane zakończenie inwestycji to 2020 rok.
Barbara Zając
Andrzej Buła
Krzysztof Badora

Wiadomości z regionu

2018-04-21, godz. 22:00 Koncert barokowy, teatr ognia i iluminacja świetlna to kulminacyjny moment Dnia Ochrony Zabytków w Niemodlinie Od czwartku mieszkańcy, jak i przyjezdni mogą zwiedzać zamek w raz z przewodnikiem, a także wziąć udział w warsztatach ceramicznych. Dla najmłodszych przygoto ... » więcej 2018-04-21, godz. 22:00 Ostatni raz ćwiczą choreografię. Finał Miss i Mistera Opolszczyzny 2018 coraz bliżej Finalistki i finaliści konkursu Miss i Mistera Opolszczyzny 2018 biorą udział w ostatnich zajęciach, podczas których uczą się układów choreograficznych. » więcej 2018-04-21, godz. 21:00 Opolanie na jarmarku i pchlim targu. Trwa II Święto Wojciechowe [ZDJĘCIA] Jarmark i pchli targ - m.in. na to składa się tegoroczne Święto Wojciechowe. Na Małym Rynku pojawiło się dziś (21.04) ponad 70 wystawców z kraju i zza granicy ... » więcej 2018-04-21, godz. 20:00 Od 28 kwietnia pociągiem dojedziemy do Kłodzka Po dziesięciu latach przerwy opolski oddział Przewozów Regionalnych uruchamia połączenie z Nysy do Kłodzka, przez Otmuchów i Paczków. Działanie ma charakter p ... » więcej 2018-04-21, godz. 18:00 W śródmieściu Opola brakuje ławek i koszy. Rada dzielnicy chce to zmienić 35 tysięcy złotych na uzupełnienie tzw. małej infrastruktury chce przeznaczyć ze swojego budżetu rada dzielnicy Śródmieście w Opolu. Chodzi o zakup ławek, kos ... » więcej 2018-04-21, godz. 17:00 Dodaje urody i chroni przed złym słowem. Opolanie częstują się wodą ze studni św. Wojciecha Ten jeden raz w roku na Wzgórzu Uniwersyteckim można spróbować wody, która - jak głosi legenda - ma właściwości lecznicze. » więcej 2018-04-21, godz. 15:45 Birety poszybowały w górę. Ponad 50 dzieci ukończyło II Akademię Małego Poligloty na UO Już po raz drugi Uniwersytet Opolski otworzył swoje drzwi przed małymi adeptami nauki. Dzieci w wieku od 9 do 12 lat od listopada wzięły udział w ośmiu spotka ... » więcej 2018-04-21, godz. 14:20 Opolanie przeszli śladami świętego Wojciecha Seniorzy i rodziny wraz z dziećmi swoją wędrówkę rozpoczęli na Wzgórzu Uniwersyteckim. To właśnie w tym miejscu biskup Pragi Wojciech, przyszły święty, patron ... » więcej 2018-04-21, godz. 12:00 W uniwersyteckiej wypożyczalni trudno o... rower Opolscy studenci od kilku tygodni korzystają z 10 rowerów, które stale są w ruchu. Lista oczekujących na wolny dwukołowiec z wypożyczalni KOŁO UO wciąż się wy ... » więcej 2018-04-21, godz. 11:40 Mieszkańcy Zaodrza są EKO. Rodzinne sprzątanie dzielnicy Od samego rana rodziny wraz z dziećmi sprzątają swoją część miasta, czyli Zaodrze. Do eko-zabawy w przeddzień Światowego Dnia Ziemi zaprosiła opolan rada dzie ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »