Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-06, 20:45 Autor: Ewelina Laxy

Park w Pokoju odzyska dawny blask. Gmina rozpoczyna rewitalizację

Park w Pokoju [fot. Maciej Stępień]
Park w Pokoju [fot. Maciej Stępień]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Zabytkowy park w Pokoju odzyska dawny blask. Gmina podpisała dwie umowy, które są pierwszym krokiem do rozpoczęcia rewitalizacji miejsca. Pieniądze na prace pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Czekaliśmy na ten moment 9 lat - mówi wójt gminy Barbara Zając.

- Zależało nam na tym, przy opracowaniu projektu, żeby był to park, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce. To ma być takie miejsce wypoczynku, relaksu. Ma ono powodować to, że będzie chciało się tam wracać. Marzy nam się przywrócenie tej dawnej świetności chociaż w części, bo zdajemy sobie sprawę, że nie uda nam się odbudować wszystkiego. Prace będą prowadzone etapami - dodaje.

Gmina zrealizuje dwa projekty. Pierwszy dotyczy rewitalizacji obiektów zabytkowych w parku. Jego całkowita wartość to prawie 4 mln złotych. Drugi zakłada utworzenie centrum odnowy biologicznej za kwotę 3 mln złotych.

- To zabytkowy park, zabytkowe ogrodzenie. Może to być magnesem dla turystów, którzy przyjadą na Opolszczyznę. Myślę, że to będzie ważne też dla samych mieszkańców gminy Pokój. Mamy około 5,7 mln dofinansowania - dodawał marszałek województwa Andrzej Buła

Udział w projekcie wezmą też studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie i Uniwersytetu Opolskiego.

- Nasi studenci będą brali udział w badaniach na terenie parku, a także będą pisali prace dyplomowe w tym zakresie - mówił Krzysztof Badora, prodziekan ds. studentów wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego. - Niewielu ludzi wie, że Pokój, przed wojną, to było wspaniałe uzdrowisko, że było tu realizowane jedno z większych założeń parków naturalistycznych w skali Europy. Ma ścisłe związki z założeniami uzdrowiska w Karlsruhe. To są naprawdę niezwykłe rzeczy i warto je propagować. Ten projekt służy między innymi temu.

Prace ruszą wiosną. Planowane zakończenie inwestycji to 2020 rok.
Barbara Zając
Andrzej Buła
Krzysztof Badora

Wiadomości z regionu

2017-10-22, godz. 22:32 3 osoby ranne w wypadku w Białej Do zdarzenia doszło ok godz. 18:30 (22.10) na drodze wojewódzkiej nr 414 na odcinku między Prudnikiem a Prószkowem. » więcej 2017-10-22, godz. 20:50 Opolscy politycy ocenili projekt ustawy reprywatyzacyjnej wiceministra Jakiego Projekt ustawy reprywatyzacyjnej Patryka Jakiego był tematem Niedzielnej Loży Radiowej. Propozycja zakłada zakaz zwrotów nieruchomości w naturze. Uprawnione o ... » więcej 2017-10-22, godz. 18:00 Sukces Martyny Diak z Januszkowic. Ma 14 lat i dwa medale Mistrzostw Polski Karate Kyokushin Zawodniczka Akademii Sztuk Walki Tarnów Opolski - Zdzieszowice Martyna Diak podczas sobotnich (21.10) Mistrzostw Polski Karate Kyokushin w Lublinie wywalczyła ... » więcej 2017-10-22, godz. 18:00 Polacy - Rodakom. Akcję pomocy dla Polaków na Ukrainie organizuje senator PiS Grzegorz Peczkis Zbiórkę darów dla Polaków mieszkających na Ukrainie organizuje senator PIS Grzegorz Peczkis. Akcja pod hasłem Polacy - Rodakom wystartuje 6 listopada. Cel to ... » więcej 2017-10-22, godz. 17:55 Przeciwnicy powiększenia Opola zorganizowali kolejną manifestację Protest nazwany 'XV miesięcznicą pogrzebania demokracji na Opolszczyźnie' przeszedł z placu Wolności przed urząd wojewódzki w Opolu. » więcej 2017-10-22, godz. 17:21 Debata o samorządności w Dobrzeniu Wielkim. Dyskusję zdominowało powiększenie Opola Idea samorządności była hasłem debaty w Dobrzeniu Wielkim. Do tamtejszego domu kultury przyjechali sygnatariusze Deklaracji Opolskiej. » więcej 2017-10-22, godz. 16:37 Nieco ponad 3,5 procent uprawnionych zagłosowało do 15:00 w wyborach do rad dzielnic Opola 3,67 to frekwencja w wyborach do rad dzielnic Opola na godzinę 15:00. Jak informuje szef Miejskiej Komisji Wyborczej Marcin Gambiec zagłosowało 2629 mieszkańc ... » więcej 2017-10-22, godz. 15:32 Smakowita niedziela w Kruszynie. Trwa II Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową Miłośniczki kuchni, członkinie kół gospodyń i panie działające w stowarzyszeniach rywalizują w Kruszynie w II Wojewódzkim Konkursie na Potrawę Kresową. » więcej 2017-10-22, godz. 15:07 Wybory do rad dzielnic w Opolu: na osiedlu Armii Krajowej źle oznaczono komisje. Problem już rozwiązany Trwają wybory do rad dzielnic w Opolu. W Obwodowych Komisjach Wyborczych na osiedlu Armii Krajowej doszło rano do małego zamieszania. » więcej 2017-10-22, godz. 14:22 Dobiegają końca targi budowlane w Opolu. Można odwiedzić DomExpo do 18:00 [ZDJĘCIA] Jeszcze przez kilka godzin można odwiedzić VII Śląskie Targi Budowlane. Do DomExpo w Opolu przyjechało około 80 wystawców. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »