Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-06, 20:45 Autor: Ewelina Laxy

Park w Pokoju odzyska dawny blask. Gmina rozpoczyna rewitalizację

Park w Pokoju [fot. Maciej Stępień]
Park w Pokoju [fot. Maciej Stępień]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Zabytkowy park w Pokoju odzyska dawny blask. Gmina podpisała dwie umowy, które są pierwszym krokiem do rozpoczęcia rewitalizacji miejsca. Pieniądze na prace pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Czekaliśmy na ten moment 9 lat - mówi wójt gminy Barbara Zając.

- Zależało nam na tym, przy opracowaniu projektu, żeby był to park, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce. To ma być takie miejsce wypoczynku, relaksu. Ma ono powodować to, że będzie chciało się tam wracać. Marzy nam się przywrócenie tej dawnej świetności chociaż w części, bo zdajemy sobie sprawę, że nie uda nam się odbudować wszystkiego. Prace będą prowadzone etapami - dodaje.

Gmina zrealizuje dwa projekty. Pierwszy dotyczy rewitalizacji obiektów zabytkowych w parku. Jego całkowita wartość to prawie 4 mln złotych. Drugi zakłada utworzenie centrum odnowy biologicznej za kwotę 3 mln złotych.

- To zabytkowy park, zabytkowe ogrodzenie. Może to być magnesem dla turystów, którzy przyjadą na Opolszczyznę. Myślę, że to będzie ważne też dla samych mieszkańców gminy Pokój. Mamy około 5,7 mln dofinansowania - dodawał marszałek województwa Andrzej Buła

Udział w projekcie wezmą też studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie i Uniwersytetu Opolskiego.

- Nasi studenci będą brali udział w badaniach na terenie parku, a także będą pisali prace dyplomowe w tym zakresie - mówił Krzysztof Badora, prodziekan ds. studentów wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego. - Niewielu ludzi wie, że Pokój, przed wojną, to było wspaniałe uzdrowisko, że było tu realizowane jedno z większych założeń parków naturalistycznych w skali Europy. Ma ścisłe związki z założeniami uzdrowiska w Karlsruhe. To są naprawdę niezwykłe rzeczy i warto je propagować. Ten projekt służy między innymi temu.

Prace ruszą wiosną. Planowane zakończenie inwestycji to 2020 rok.
Barbara Zając
Andrzej Buła
Krzysztof Badora

Wiadomości z regionu

2018-01-20, godz. 20:00 Mężczyzna wszedł pod koła fiata na Niemodlińskiej w Opolu. Prawdopodobnie uciekał po kradzieży Pieszy został potrącony przez osobowego fiata na ulicy Niemodlińskiej w Opolu nieopodal osiedla Dambonia. » więcej 2018-01-20, godz. 18:35 Policja poszukuje świadków wypadku w Zakrzowie Turawskim Policjanci z Opola poszukują świadków wypadku do jakiego doszło 16 listopada ubiegłego roku w Zakrzowie Turawskim. » więcej 2018-01-20, godz. 18:00 Pomnik Historii w Brzegu? Piastowski zamek walczy o ten zaszczytny tytuł Muzeum Piastów Śląskich odwiedziła kilkunastoosobowa grupa przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Delegacja przyglądała się ostatniej siedzibie ksi ... » więcej 2018-01-20, godz. 18:00 Sztuczny śnieg na Górce Śmierci w Opolu? MOSiR z pomysłu nie rezygnuje Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu szacuje koszty związane z możliwością naśnieżenia Górki Śmierci na os. Armii Krajowej. Przypomnijmy, taka inicjatyw ... » więcej 2018-01-20, godz. 18:00 Zima z Radiem Opole, jesteśmy z Państwem w Zieleńcu [FILM, ZDJĘCIA] Już drugi raz Radio Opole towarzyszy narciarzom, którzy smakują białego szaleństwa w Zieleńcu. Tym razem naszą ekipę można spotkać przy stoku 'Gryglówka'. » więcej 2018-01-20, godz. 17:50 Co dalej z samorządami? Partia Razem debatowała o tym w Dobrzeniu Wielkim O funkcjonowaniu samorządu rozmawoali po południu w Dobrzeniu Wielkim działacze partii Razem z całej Polski i zainteresowani tematem mieszkańcy. Spotkanie dot ... » więcej 2018-01-20, godz. 16:30 Opolscy samorządowcy analizowali zawieszenie kluczborskiej interny Sytuacja Powiatowego Centrum Zdrowia w Kluczborku po zawieszeniu funkcjonowania oddziału wewnętrznego była tematem Samorządowej Loży Radiowej. Interna została ... » więcej 2018-01-20, godz. 12:15 Dekadę temu samorządy przejęły szpital. Namysłowskie Centrum Zdrowia skończyło 10 lat Na przełomie 2007 i 2008 roku politycy, wójtowie, burmistrzowie, a także przedstawiciele ówczesnego rządu otworzyli jedną z pierwszych samorządowych placówek ... » więcej 2018-01-20, godz. 11:35 W deficytowym schronisku młodzieżowym zamieszkają borykający się z alkoholizmem Dom Pomocy Społecznej dla osób z problemami alkoholowymi chce utworzyć prudnickie starostwo. Na ten cel przeznaczony ma być obiekt Szkolnego Schroniska Młodzi ... » więcej 2018-01-20, godz. 11:30 Działacze Partii Razem zapraszają na popołudniową debatę samorządową do Dobrzenia Wielkiego Debatę samorządową organizuje dziś (20.01) w Dobrzeniu Wielkim Rada Krajowa Partii Razem. W spotkaniu wezmą udział działacze Razem z całej Polski, ale organiz ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »