Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-10-06, 20:45 Autor: Ewelina Laxy

Park w Pokoju odzyska dawny blask. Gmina rozpoczyna rewitalizację

Park w Pokoju [fot. Maciej Stępień]
Park w Pokoju [fot. Maciej Stępień]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Gmina Pokój rozpocznie rewitalizację zabytkowego parku [fot. Ewelina Laxy]
Zabytkowy park w Pokoju odzyska dawny blask. Gmina podpisała dwie umowy, które są pierwszym krokiem do rozpoczęcia rewitalizacji miejsca. Pieniądze na prace pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.
- Czekaliśmy na ten moment 9 lat - mówi wójt gminy Barbara Zając.

- Zależało nam na tym, przy opracowaniu projektu, żeby był to park, gdzie każdy znajdzie swoje miejsce. To ma być takie miejsce wypoczynku, relaksu. Ma ono powodować to, że będzie chciało się tam wracać. Marzy nam się przywrócenie tej dawnej świetności chociaż w części, bo zdajemy sobie sprawę, że nie uda nam się odbudować wszystkiego. Prace będą prowadzone etapami - dodaje.

Gmina zrealizuje dwa projekty. Pierwszy dotyczy rewitalizacji obiektów zabytkowych w parku. Jego całkowita wartość to prawie 4 mln złotych. Drugi zakłada utworzenie centrum odnowy biologicznej za kwotę 3 mln złotych.

- To zabytkowy park, zabytkowe ogrodzenie. Może to być magnesem dla turystów, którzy przyjadą na Opolszczyznę. Myślę, że to będzie ważne też dla samych mieszkańców gminy Pokój. Mamy około 5,7 mln dofinansowania - dodawał marszałek województwa Andrzej Buła

Udział w projekcie wezmą też studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie i Uniwersytetu Opolskiego.

- Nasi studenci będą brali udział w badaniach na terenie parku, a także będą pisali prace dyplomowe w tym zakresie - mówił Krzysztof Badora, prodziekan ds. studentów wydziału Przyrodniczo-Technicznego Uniwersytetu Opolskiego. - Niewielu ludzi wie, że Pokój, przed wojną, to było wspaniałe uzdrowisko, że było tu realizowane jedno z większych założeń parków naturalistycznych w skali Europy. Ma ścisłe związki z założeniami uzdrowiska w Karlsruhe. To są naprawdę niezwykłe rzeczy i warto je propagować. Ten projekt służy między innymi temu.

Prace ruszą wiosną. Planowane zakończenie inwestycji to 2020 rok.
Barbara Zając
Andrzej Buła
Krzysztof Badora

Wiadomości z regionu

2018-08-20, godz. 15:00 Strażacy z Grodkowa mogą pomagać podczas katastrof budowlanych Funkcjonującą w jednostce specjalistyczną grupę poszukiwawczo-ratowniczą jeszcze przed tegorocznymi wakacjami włączono do Odwodu Operacyjnego Komendanta Główn ... » więcej 2018-08-20, godz. 14:00 Razem dla Opola: co wspólnego z ekologią ma huk i dym fajerwerków? Ratusz: cel ekologiczny osiągnięty Przedwczoraj (18.08) Urząd Miasta Opola podczas pikniku ekologicznego zorganizował pokaz fajerwerków, a dzisiaj klub Razem dla Opola pyta, ile to kosztowało i ... » więcej 2018-08-20, godz. 13:00 Ławka Niepodległości na ul. Konsularnej w Opolu? To pomysł wicewojewody Violetty Porowskiej Obiekt ma uczcić odzyskanie przez Polskę niepodległości, a jednocześnie przypomnieć o ważnych historycznie wydarzeniach, które miały miejsce w Małych Ojczyzna ... » więcej 2018-08-20, godz. 12:45 Ulica Korfantego w Opolu otwarta dla kierowców! Od południa można już przejechać ulicą Korfantego w Opolu. Zmiana organizacji ruchu była wymuszona rozbudową szpitala Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Admini ... » więcej 2018-08-20, godz. 11:45 Drzewo przygniotło pilarza. Mężczyznę przewieziono śmigłowcem do USK Pilarz z Krośnicy w gminie Izbicko, z podejrzeniem urazu odcinka szyjnego kręgosłupa, został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Opolu. » więcej 2018-08-20, godz. 11:45 Trzy osoby zginęły, a dziesięć zostało rannych w dziewięciu wypadkach. Tragiczny bilans weekendu na opolskich drogach Do najtragiczniejszych zdarzeń doszło w powiecie oleskim. Tylko w jednym wypadku zginęły dwie osoby. » więcej 2018-08-20, godz. 10:00 Wojownik wylądował! Karol Stadnik wrócił do Polski po skomplikowanej operacji w Stanach Zjednoczonych Trzyletni chłopiec zaczął już mówić i samodzielnie oddychać. Małego Wojownika, jak nazwały go media, niszczyło własne ciało. Kręgosłup miażdżył jego narządy w ... » więcej 2018-08-20, godz. 09:30 Gorzów Śląski: 4 osoby ranne w wypadku na DW 487 Na drodze wojewódzkiej nr 487 w Gorzowie Śląskim tuż przed godziną 8:00 doszło do zderzenia 2 samochodów osobowych. W wypadku mercedesa i toyoty poszkodowane ... » więcej 2018-08-19, godz. 22:00 Kampania i ordynacja wyborcza tematami Niedzielnej Loży Radiowej Start wyjątkowo krótkiej tym razem kampanii przed wyborami samorządowymi oraz przymiarki do nowelizacji ordynacji w wyborach do Sejmu były tematami Niedzielne ... » więcej 2018-08-19, godz. 20:00 Opole stolicą tatuażu. Za nami druga konwencja Tattoo Expo [ZDJĘCIA] Dziesiątki artystów i studia tatuażu prezentowały się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Od wczoraj (18.08) trwała tam druga konwencja Tattoo Expo. ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »