Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-10, 13:00 Autor: Maciej Stępień

Więcej pieniędzy na szpitale i przychodnie, ale czy zmniejszą się kolejki do lekarzy specjalistów? Dyskutowano o tym w piątkowej Samorządowej Loży Radiowej

Od lewej: Janusz Żyłka, Józef Swaczyna, Norbert Krajczy i Mariusz Grochowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Od lewej: Janusz Żyłka, Józef Swaczyna, Norbert Krajczy i Mariusz Grochowski [fot. Justyna Krzyżanowska]
Narodowy Fundusz Zdrowia kilka tygodni temu poinformował, że w ostatnim kwartale tego roku na Opolszczyźnie będzie więcej pieniędzy na leczenie chorych. Szpitale w stosunku do ostatnich miesięcy otrzymają o 10% więcej, a przyszpitalne przychodnie o 5%. Zdaniem NFZ kolejki do lekarzy mają się zmniejszyć.
Wicewojewoda Wioletta Porowska powiedziała na antenie, że większe pieniądze pojawią się od 1-go października.

- Uznawaliśmy przez lata, że jednym z problemów, które powodują tę złą sytuację w ochronie zdrowia jest brak odpowiedniego finansowania. Oto mamy teraz średnio o 10% więcej pieniędzy w ostatnim kwartale tego roku.

Porowska dodała, że od 23 lat borykamy się z wyzwaniem, jak usprawnić służbę zdrowia.
Przewodniczący sejmiku wojewódzkiego Norbert Krajczy, zarazem dyrektor nyskiego ZOZ-u podkreślił, że wszyscy stoimy przed wielką niewiadomą.

- Ja te niewiadome przerabiałem już 26 lat temu, kiedy byłem administratorem szpitala, kiedy były struktury pana wojewody. Później wszystko się zmieniło, bo powstały kasy chorych, a jeszcze później następna ekipa mówi, że kasy chorych są be, więc trzeba powołać Narodowy Fundusz Zdrowia. Zobaczymy, jak będzie.

Wątpliwości, co do wyższego finansowania opolskich szpitali ma natomiast starosta strzelecki Józef Swaczyna.

- Miesięcznie mój szpital otrzyma o 200 tysięcy złotych więcej, to 600 tysięcy do końca roku. Ale pozostaje jeszcze 1,8 mln złotych nadwykonań do zapłaty przez fundusz. Czy te pieniądze też dostaniemy?

Beata Cyganiuk, dyrektor ds. medycznych opolskiego NFZ-u wyjaśniła, że nadwykonania zostaną wypłacone, ale nie wiadomo w jakim procencie. Fundusz wciąż analizuje wszystkie wydatki. Cyganiuk podkreśliła, że pacjenci mogą spać spokojnie.

- Od 1-go października nic się nie zmieni – dodała.

- Mogę na antenie Radia Opole zapewnić, że wszyscy mieszkańcy, którzy są zapisani do lekarzy, czy do przychodni i na te wizyty oczekują, to w dalszym ciągu mogą tam się udać.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Szymański zaznaczył, że wcześniej rząd przekazał więcej pieniędzy na specjalistyczne operacje, a teraz szpitale będą mogły liczyć w ostatnim kwartale 2017 roku na wyższe finanse.

- Niedawno rząd Prawa i Sprawiedliwości przeznaczył przecież więcej pieniędzy na operacje zaćmy i endoprotez. Bo te zabiegi zostały uznane za najpilniejsze. Tutaj tworzyły się największe kolejki, a wiadomo, jak trudno żyć, gdy musimy czekać kilka, czy kilkanaście lat na operację.

Janusz Żyłka, wicestarosta strzelecki tłumaczył w Samorządowej Loży Radiowej, że większe pieniądze i ruszająca od 1-go października sieć szpitali nie usprawni służby zdrowia i zacytował jednego z ministrów rządu Beaty Szydło.

- Jarosław Gowin, jeden z ministrów i wicepremier powiedział, że ta reforma na pewno nie skróci kolejek. To mówi członek tego rządu.

Mariusz Grochowski, dyrektor szpitala w Głuchołazach, uspokoił wszystkich na koniec, że w kwestii ratowania zdrowia lub życia nic się nie zmieni. Pacjenci będą trafiać na szpitalne oddziały ratunkowe.

- W razie zagrożenia życia osoby udają się normalnie na SOR lub udają się do przyszpitalnych przychodni, by na oddziale ratunkowym nie robić kolejek. Tak to będzie funkcjonować od 1-go października.
Wioletta Porowska, Norbert Krajczy, Józef Swaczyna, Beata Cyganiuk, Arkadiusz Szymański, Janusz Żyłka, Mariusz Grochowski

Wiadomości z regionu

2019-10-20, godz. 21:28 Goście Niedzielnej Loży Radiowej podsumowali wybory parlamentarne W wyborach wzięło udział blisko 63% uprawnionych do głosowania. Na Wiejskiej w Warszawie znalazł się cały przekrój politycznych sympatii Polaków. Studio Radia ... » więcej 2019-10-20, godz. 21:14 Utrudnienia na Opolskiej w Krapkowicach. W poniedziałek (21.10) rozpoczyna się remont Uwaga kierowcy, od 21 października trzeba się liczyć z utrudnieniami na ul. Opolskiej w Krapkowicach. Zaczyna się remont odcinka od wjazdu ze strony Gwoździc ... » więcej 2019-10-20, godz. 18:04 Wypadek w Opolu. Osobówka wjechała pod pociąg pospieszny Do zderzenia samochodu osobowego z pociągiem doszło w Opolu, w dzielnicy Malina, na niestrzeżonym przejeździe kolejowym na ul. Adama. » więcej 2019-10-20, godz. 17:42 Jarmark Produktów Tradycyjnych i Regionalnych. Smaki regionu można poznać w Mosznej Sery, dżemy, nalewki, ciastka, słodycze i wiele innych, wytwarzanych na Opolszczyźnie przysmaków, można dzisiaj (20.10) skosztować w zamku w Mosznej. Na Jarma ... » więcej 2019-10-20, godz. 17:21 Dwa wypadki z udziałem motocyklistów Do pierwszego wypadku doszło przed 15:00 w miejscowości Ścigów niedaleko Krapkowic. Tam motocyklista zderzył się z osobówką. Kierowca motoru został zabrany do ... » więcej 2019-10-20, godz. 14:40 Najlepsze opolskie rękodzieło znajdziesz dzisiaj w "Wytwórni". Trwają targi w CWK Świece, miody, swetry, Przytulanki dla najmłodszych, stroiki i inne ręcznie wykonane drobiazgi można znaleźć na targach manufaktur „Wytwórnia”, które odbywają ... » więcej 2019-10-20, godz. 14:15 Brzeg: 7-miesięczne dziecko poparzone kawą W jednym z mieszkań w Brzegu doszło do poparzenia niemowlaka. Dziecko zostało przetransportowane do szpitala śmigłowcem LPR. » więcej 2019-10-20, godz. 11:05 "Siła wieku w człowieku". Dzisiaj (20.10) obchodzimy Europejski Dzień Seniora Obecnie na świecie żyje ponad 600 mln osób powyżej 60. roku życia. W Polsce w 2018 było ich 9,5 miliona. » więcej 2019-10-20, godz. 09:39 Wypadek na autostradzie A4, na 232 kilometrze. Lądował helikopter LPR Do zdarzenia doszło o godzinie 7:11 między węzłami Opole Zachód i Opole Południe - w kierunku na Katowice. » więcej 2019-10-19, godz. 20:36 Opolanie uczcili pamięć księdza Jerzego Popiełuszki. W 35. rocznicę śmierci kapelana Solidarności, modlono się o jego ... W opolskiej katedrze upamiętniono przypadającą 19 października, 35. rocznicę śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Po uroczystej mszy świętej w intencji kanoni ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »