Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-09-10, 11:00 Autor: Maciej Stępień

Archiwa państwowe, internet, a nawet urbanistyka. Genealodzy zdradzają, jak szukają swoich przodków

Brzeżanin Maciej Róg i jego drzewo genealogiczne [fot. Maciej Stępień]
Brzeżanin Maciej Róg i jego drzewo genealogiczne [fot. Maciej Stępień]
IV. Konferencja Genealogów w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
IV. Konferencja Genealogów w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu [fot. Maciej Stępień]
W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu ruszają właśnie kolejne prelekcje i warsztaty w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Genealogów. Dwustu amatorów i poszukiwaczy rodzinnych historii od piątku debatuje nad nowymi możliwościami pozyskiwania informacji o swoich przodkach. Dziś archiwa państwowe stoją otworem dla genealogów, w poszukiwaniu historii pomagają parafie, cmentarze, a także internet.
- Niektórzy korzystają również z historycznych planów urbanistycznych miast i siedlisk – mówi Jolanta Ilnicka, szefowa Stowarzyszenia Opolscy Genealodzy.

- Urbanistyka, czy też plany rozmieszczenia wiosek to są dla nas bardzo cenne informacje. Z tego również możemy czerpać wiedzę o naszych rodzinach, czy najbliższych. A jeszcze, jak wiemy kto był sąsiadem, to ten krąg poszukiwań może się znacznie rozszerzyć – dodaje Ilnicka.

Poszukiwacze korzeni i rodzinnych koligacji mówią, że są takie grupy genealogów, którym wystarczy wyłącznie dostęp do internetu. Oni nie muszą odwiedzać archiwów, parafii czy cmentarzy – mówi Maciej Markowski z Warszawy.

- Ja w tym momencie zajmuję się głównie Mazowszem i rzeczywiście taka sytuacja ma miejsce. W Wielkopolsce jest podobnie, w zasadzie nie trzeba wychodzić z domu. Mój kolega powiedział mi, że tyle zajmuje się genealogią, a on w dwie godziny odtworzył drzewo swojej rodziny do XVIII wieku, ale miał po prostu szczęście. Jego przodkowie żyli w zasadzie w jednym miejscu – dodaje Markowski.

Przypomnijmy, że genealodzy na konferencji w Brzegu spotykają się już po raz czwarty. Dzisiejsze wykłady i prelekcje potrwają do godziny 13. Radio Opole patronuje temu wydarzeniu.
Jolanta Ilnicka i Maciej Markowski

Wiadomości z regionu

2021-04-21, godz. 16:30 Jest porozumienie! W Korfantowie rusza oddział rehabilitacji pacjentów "pocovidowych" Od dzisiaj (21.04) szpital w Korfantowie będzie rehabilitował pacjentów, którzy przeszli COVID-19. To ustalenia wojewody opolskiego, marszałka regionu, prezesa… » więcej 2021-04-21, godz. 16:30 Prezydent Andrzej Duda 2 maja odwiedzi Górę św. Anny. To część obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śl… Prezydent Andrzej Duda przyjedzie 2 maja na Górę św. Anny. Weźmie udział w uroczystościach związanych z setną rocznicą wybuchu III Powstania Śląskiego… » więcej 2021-04-21, godz. 15:42 Opolskie w gronie województw z największą liczbą zakażeń. Obostrzenia zostają Na Opolszczyźnie a także w woj. śląskim, dolnośląskim, łódzkim, wielkopolskim nie będzie luzowania obostrzeń epidemicznych. Taką informację przekazał… » więcej 2021-04-21, godz. 15:30 Była zakonnica zeznawała w procesie opolskiego "Tulipana" W opolskim sądzie okręgowym trwa proces Piotr K., czyli opolskiego 'Tulipana', który miał oszukać ponad 100 osób na prawie 2 miliony złotych. Sprawa wyszła… » więcej 2021-04-21, godz. 14:43 "Mieszkańcy mają prawo, by złożyć hołd polskim patriotom”. Konferencja prasowa Violetty Porowskiej przed pomnikiem… Wraca temat napisu na tablicy, która miała zawisnąć na pomniku przy placu Wolności w Głogówku. Przypomnijmy, radni między innymi Mniejszości Niemieckiej… » więcej 2021-04-21, godz. 14:15 1% podatku zostaw na Opolszczyźnie Do końca kwietnia należy rozliczyć się z fiskusem. Warto przekazać 1% podatku na organizacje pożytku publicznego, zwłaszcza te, które działają na terenie… » więcej 2021-04-21, godz. 13:44 Akcja SOK na opolskim dworcu PKP. Funkcjonariusze zatrzymali matkę z poszukiwanym dzieckiem Na dworcu głównym PKP w Opolu funkcjonariusze Służby Ochrony Kolei zatrzymali kobietę, która sprawiała wrażanie osoby będącej pod wpływem środków… » więcej 2021-04-21, godz. 13:38 Każdy mieszkaniec Opolszczyzny otrzyma 4 maski ochronne! Akcję dystrybucji koordynuje wojewoda opolski 3,5 miliona maseczek ochronnych trafi do mieszkańców naszego regionu. Statystycznie - na jednego Opolanina przypadają 4 sztuki. Transport rozpoczął się dzisiaj… » więcej 2021-04-21, godz. 13:15 Do punktu szczepień w opolskim Toropolu przywieziono 2 tysiące dawek. "Udało się zachować ciągłość szczepień" Punkt szczepień powszechnych na opolskim Toropolu otrzymał kolejne dawki szczepionek. W południe dostarczonych zostało 2 tysiące dawek Moderny. Dzisiaj (21.04)… » więcej 2021-04-21, godz. 13:00 Szykuje się długie zamknięcie głównego przejazdu kolejowego w Zdzieszowicach Od dawna mieszkańcy Zdzieszowic prosili o remont głównego przejazdu w ich mieście. Nierówne płyty między torami powodują, że nie tylko rowerzyści mają… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »