Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-10, 20:00 Autor: Monika Pawłowska/Justyna Maćkowiak/Agnieszka Stefaniak

To może być niespokojna noc w regionie. Burze krążą nad Opolszczyzną [FILM, AKTUALIZACJA]

Powiat Głubczyce - gm. Branice - Włodzienin Kilonia (10.08.2017) [wideo: Krystian Korzec]
- Największe uderzenie burz jest jeszcze przed nami - ostrzegają "Opolscy łowcy burz", którzy przewidują w regionie niebezpieczną noc z opadami ogromnego gradu i porywistym wiatrem.
Niepokojące zjawiska pogodowe mają nadejść nad Opolszczyznę znad Czech w pierwszej części nocy.

- Najprawdopodobniej będzie to jeszcze silniejszy układ niż to, co miało miejsce rano, a burza może pokonać dystans nawet 450 kilometrów wgłąb naszego kraju - informuje łowca Cezary Sienkiewicz.

- Największym zagrożeniem będą niszczycielskie porywy wiatru, również przed samym czołem układu mogą rozwinąć się superkomórki, które będą generować opady bardzo dużego gradu. Miejscami grad ten może być wielkości nawet 6 centymetrów, dlatego warto zabezpieczyć samochody i wszelkie przedmioty na balkonach, a także domki letniskowe czy przyczepy kempingowe. Niestety, ta noc może przynieść większe zniszczenia niż poprzednia - wyjaśnia.

Łowcy burz są w 90% przekonani, że taka prognoza dla całego województwa opolskiego się sprawdzi i zaznaczają, że sytuacja jest bardzo niebezpieczna i dynamiczna.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, możliwe są też lokalne, na ogół krótkotrwałe, wzrosty stanów wody z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

AKTUALIZACJA
Godz. 20.00

WCZK informuje - We wschodnich Czechach, na południe od województwa opolskiego, obserwowane są burze z opadami gradu. Szacunkowa godzinowa suma opadów wynosi od 10 mm do 20 mm. W najbliższym czasie burze wkroczą nad południową część województwa opolskiego i stopniowo będą obejmowały cały obszar.

Godz. 21.00

Już kilkadziesiąt razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami, które przechodzą przez nasz region. Front burzowy przesuwa się z Czech, ulewy przeszły przez południową część Opolszczyzny, przesuwają się dalej na północ. Większość interwencji dotyczy połamanych drzew i konarów, często tarasujących przejazd. Dwa razy strażacy wyjeżdżali do uszkodzonych dachów - w miejscowości Zakrzów i Steblów w powiecie kędzierzyńsko - kozielskim. Jak informują strażacy, obecnie sytuacja w regionie nieco się uspokoiła.

Jak informują na swoim profilu FB Polscy Łowcy Burz w tej chwili nad województwem mamy do czynienia z rozległą superkomórką burzową, która przesuwa się w kierunku północno-wschodnim.

Godz. 23:20

Ponad 40 razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami, które wieczorem przeszły przez południową część Opolszczyzny. Najwięcej strat nawałnica wyrządziła w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Interwencje dotyczyły głównie powalonych drzew, ponadto uszkodzone zostały dachy dwóch budynków gospodarczych w miejscowościach Zakrzów i Steblowie i jeden budynku mieszkalnego w Zawadzkiem. Natomiast w powiecie krapkowickim do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Walcach - tam od pioruna zapaliła się stodoła.

Jak informują Łowcy Burz - Opolskie: Aktualnie potężny układ burzowy wkracza na teren Czech. Niestety wszystko postępuje zgodnie z prognozami, zostały jednak one przesunięte w czasie. Wstępne wyliczenia mówiły o godzinie 22-23, jednak front się rozmyślił i postanowił trochę zwolnić. Aktualne wyliczenia stawiają raczej na 1:00, 2:00 lub 3:00 nad ranem. Burza ta jest niezwykle wydajnym układem, który wciąż się rozbudowuje. Niesie ze sobą ogromny grad, przerażające porywy wiatru i nawalny opad deszczu.
Cezary Sienkiewicz

Wiadomości z regionu

2018-03-21, godz. 13:15 Nie pomógł psu, bo... chciał kupić nowego. W Kałach odebrano owczarka właścicielowi Rażących zaniedbań dopuścił się właściciel czteroletniego owczarka o imieniu Dino we wsi Kały w gminie Murów - donoszą przedstawiciele Towarzystwa Opieki nad ... » więcej 2018-03-21, godz. 12:45 Ciało mężczyzny znalezione w Nysie. Policja potwierdza: to poszukiwany Bartosz Niziński W Nysie znaleziono ciało mężczyzny. Policja potwierdza, że jest to poszukiwany od kilku dni Bartosz Niziński. Ciało znaleziono w okolicach mostu przy ul. Bema. » więcej 2018-03-21, godz. 12:40 W pracy szukają przede wszystkim rozwoju. Akademickie Targi na PO Rozwój, pasja, stabilność i kreatywność - na takie wartości stawiają dziś młode osoby szukające zatrudnienia. Na Politechnice Opolskiej trwają Akademickie Tar ... » więcej 2018-03-21, godz. 11:45 Zderzenie dwóch samochodów na DK 46 za Niemodlinem. Są duże utrudnienia [AKTUALIZACJA] Dwa samochody zderzyły się na trasie z Opola do Nysy. Do zdarzenia doszło w Jaczowicach za Niemodlinem. Droga jest zablokowana. » więcej 2018-03-21, godz. 11:00 - To przerażające, że nic nie wiemy - Rafał Bartek o śledztwie ws. zabójstwa Dietera Przewdzinga - Obawialiśmy się tego od dawna - tak Rafał Bartek, szef Mniejszości Niemieckiej mówi o zamknięciu śledztwa w sprawie morderstwa burmistrza Zdzieszowic Dieter ... » więcej 2018-03-21, godz. 10:16 Zamiana gruntów w Opolu - radni domagają się dokładnego sprawdzenia tematu - To burza w szklance wody. Widać, że ruszyła kampania wyborcza, choć kandydaci jeszcze się nie ujawnili - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' wice ... » więcej 2018-03-21, godz. 09:20 Mieszkańcy Opola mogą przekazać komunikat dla potomnych. W ratuszu trwają prace nad kapsułą czasu Każdy mieszkaniec Opola może zostawić wiadomość dla następnych pokoleń. Od wczoraj (20.03) do środy 28 marca w ratuszu wystawione będą karty, które później tr ... » więcej 2018-03-21, godz. 09:01 Śledztwo w sprawie morderstwa burmistrza Zdzieszowic zostaje zamknięte [NOWE FAKTY] Prokuratura Okręgowa w Opolu zamknęła śledztwo w sprawie morderstwa Dietera Przewdzinga, burmistrza Zdzieszowic. W lutym 2014 roku został on zabity we własnym ... » więcej 2018-03-21, godz. 08:00 Dziś (21.03) rusza III Opolska Wiosna Psychologiczna Już po raz trzeci Koło Naukowe Studentów Psychologii Uniwersytetu Opolskiego organizuje Opolską Wiosnę Psychologiczną. Celem wydarzenia jest popularyzacja wie ... » więcej 2018-03-20, godz. 23:00 Trzy koncepcje lokalizacji krytej pływalni w Głuchołazach. Zdania radnych wciąż są podzielone Wielomilionowa inwestycja budowy krytej pływalni, którą chce rozpocząć włodarz miasta, budzi zastrzeżenia niektórych radnych. Spotkanie burmistrza z rajcami m ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »