Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-10, 20:00 Autor: Monika Pawłowska/Justyna Maćkowiak/Agnieszka Stefaniak

To może być niespokojna noc w regionie. Burze krążą nad Opolszczyzną [FILM, AKTUALIZACJA]

Powiat Głubczyce - gm. Branice - Włodzienin Kilonia (10.08.2017) [wideo: Krystian Korzec]
- Największe uderzenie burz jest jeszcze przed nami - ostrzegają "Opolscy łowcy burz", którzy przewidują w regionie niebezpieczną noc z opadami ogromnego gradu i porywistym wiatrem.
Niepokojące zjawiska pogodowe mają nadejść nad Opolszczyznę znad Czech w pierwszej części nocy.

- Najprawdopodobniej będzie to jeszcze silniejszy układ niż to, co miało miejsce rano, a burza może pokonać dystans nawet 450 kilometrów wgłąb naszego kraju - informuje łowca Cezary Sienkiewicz.

- Największym zagrożeniem będą niszczycielskie porywy wiatru, również przed samym czołem układu mogą rozwinąć się superkomórki, które będą generować opady bardzo dużego gradu. Miejscami grad ten może być wielkości nawet 6 centymetrów, dlatego warto zabezpieczyć samochody i wszelkie przedmioty na balkonach, a także domki letniskowe czy przyczepy kempingowe. Niestety, ta noc może przynieść większe zniszczenia niż poprzednia - wyjaśnia.

Łowcy burz są w 90% przekonani, że taka prognoza dla całego województwa opolskiego się sprawdzi i zaznaczają, że sytuacja jest bardzo niebezpieczna i dynamiczna.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, możliwe są też lokalne, na ogół krótkotrwałe, wzrosty stanów wody z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

AKTUALIZACJA
Godz. 20.00

WCZK informuje - We wschodnich Czechach, na południe od województwa opolskiego, obserwowane są burze z opadami gradu. Szacunkowa godzinowa suma opadów wynosi od 10 mm do 20 mm. W najbliższym czasie burze wkroczą nad południową część województwa opolskiego i stopniowo będą obejmowały cały obszar.

Godz. 21.00

Już kilkadziesiąt razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami, które przechodzą przez nasz region. Front burzowy przesuwa się z Czech, ulewy przeszły przez południową część Opolszczyzny, przesuwają się dalej na północ. Większość interwencji dotyczy połamanych drzew i konarów, często tarasujących przejazd. Dwa razy strażacy wyjeżdżali do uszkodzonych dachów - w miejscowości Zakrzów i Steblów w powiecie kędzierzyńsko - kozielskim. Jak informują strażacy, obecnie sytuacja w regionie nieco się uspokoiła.

Jak informują na swoim profilu FB Polscy Łowcy Burz w tej chwili nad województwem mamy do czynienia z rozległą superkomórką burzową, która przesuwa się w kierunku północno-wschodnim.

Godz. 23:20

Ponad 40 razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami, które wieczorem przeszły przez południową część Opolszczyzny. Najwięcej strat nawałnica wyrządziła w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Interwencje dotyczyły głównie powalonych drzew, ponadto uszkodzone zostały dachy dwóch budynków gospodarczych w miejscowościach Zakrzów i Steblowie i jeden budynku mieszkalnego w Zawadzkiem. Natomiast w powiecie krapkowickim do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Walcach - tam od pioruna zapaliła się stodoła.

Jak informują Łowcy Burz - Opolskie: Aktualnie potężny układ burzowy wkracza na teren Czech. Niestety wszystko postępuje zgodnie z prognozami, zostały jednak one przesunięte w czasie. Wstępne wyliczenia mówiły o godzinie 22-23, jednak front się rozmyślił i postanowił trochę zwolnić. Aktualne wyliczenia stawiają raczej na 1:00, 2:00 lub 3:00 nad ranem. Burza ta jest niezwykle wydajnym układem, który wciąż się rozbudowuje. Niesie ze sobą ogromny grad, przerażające porywy wiatru i nawalny opad deszczu.
Cezary Sienkiewicz

Wiadomości z regionu

2017-08-16, godz. 19:00 Na Opolszczyźnie przepada w ciągu roku prawie 25 tysięcy wizyt u lekarzy specjalistów Prawie 25 tysięcy wizyt u lekarzy specjalistów przepada w ciągu roku na Opolszczyźnie. To efekt nieodwoływania umówionych konsultacji. » więcej 2017-08-16, godz. 19:00 ZHP nie zorganizuje światowego Jamboree w 2023 roku Światowa Konferencja Skautowa Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) w tajnym głosowaniu zdecydowała o przyznaniu Koreańskiemu Stowarzyszeniu Skautoweg ... » więcej 2017-08-16, godz. 18:30 Lodowisko pod chmurką na stałe wpisze się w pejzaż zimowy Opola Opolski ratusz kupi lodowisko, które zimą stanie na Stawie Zamkowym. Do tej pory instalacja była wypożyczana, teraz tafla będzie własnością miasta i co roku b ... » więcej 2017-08-16, godz. 17:00 "Rodzimy w Opolskim" - czyli obalanie mitów dotyczących ciąży 'Rodzimy w Opolskim' - to program skierowany do kobiet oraz ich dzieci zapewniający im świadczenia medyczne, których nie gwarantuje Narodowy Fundusz Zdrowia. ... » więcej 2017-08-16, godz. 16:38 Centrum Usług Publicznych w Opolu coraz bliżej. Ogłoszono przetarg Jesienią przyszłego roku powinno być gotowe Centrum Usług Publicznych w Opolu, które powstanie u zbiegu ulic Ozimskiej i Plebiscytowej. Przypomnijmy, to tam o ... » więcej 2017-08-16, godz. 15:30 Opolski ratusz będzie podświetlony Ratusz w Opolu ma zyskać nowy blask. Na budynku pojawi się kompleksowa iluminacja. Jak poinformował prezydent Arkadiusz Wiśniewski, miasto przygotowało koncep ... » więcej 2017-08-16, godz. 15:16 Drogowcy pracują na "powiatówkach". Trwają inwestycje w Krasiejowie czy Zawadzie Przebudowują drogi powiatu opolskiego. Budowane są chodniki, ścieżki pieszo-rowerowe oraz wymieniana jest nawierzchnia. » więcej 2017-08-16, godz. 15:10 Grypa żołądkowa przyczyną hospitalizacji dzieci z ośrodka w Pokrzywnej. Są wyniki badań sanepidu Norowirusy, czyli drobnoustroje wywołujące grypę żołądkową, były przyczyną zachorowań 46 osób w ośrodku wypoczynkowym w Pokrzywnej. 26 trafiło do szpitali. O ... » więcej 2017-08-16, godz. 13:46 Tarnów Opolski zmieni się nie do poznania? Planują kompleksową przebudowę dróg Poprawa bezpieczeństwa, ale też estetyki - taki jest cel gruntownej modernizacji, na którą czeka Tarnów Opolski. » więcej 2017-08-16, godz. 13:15 Opole: Most na ulicy Niemodlińskiej połączył brzegi kanału Prace przy budowie nowego mostu na ul. Niemodlińskiej w Opolu trwają. Połączono części mostu z obydwu stron rzeki. Zespolone zostały ustroje nośne konstrukcji ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »