Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-10, 20:00 Autor: Monika Pawłowska/Justyna Maćkowiak/Agnieszka Stefaniak

To może być niespokojna noc w regionie. Burze krążą nad Opolszczyzną [FILM, AKTUALIZACJA]

Powiat Głubczyce - gm. Branice - Włodzienin Kilonia (10.08.2017) [wideo: Krystian Korzec]
- Największe uderzenie burz jest jeszcze przed nami - ostrzegają "Opolscy łowcy burz", którzy przewidują w regionie niebezpieczną noc z opadami ogromnego gradu i porywistym wiatrem.
Niepokojące zjawiska pogodowe mają nadejść nad Opolszczyznę znad Czech w pierwszej części nocy.

- Najprawdopodobniej będzie to jeszcze silniejszy układ niż to, co miało miejsce rano, a burza może pokonać dystans nawet 450 kilometrów wgłąb naszego kraju - informuje łowca Cezary Sienkiewicz.

- Największym zagrożeniem będą niszczycielskie porywy wiatru, również przed samym czołem układu mogą rozwinąć się superkomórki, które będą generować opady bardzo dużego gradu. Miejscami grad ten może być wielkości nawet 6 centymetrów, dlatego warto zabezpieczyć samochody i wszelkie przedmioty na balkonach, a także domki letniskowe czy przyczepy kempingowe. Niestety, ta noc może przynieść większe zniszczenia niż poprzednia - wyjaśnia.

Łowcy burz są w 90% przekonani, że taka prognoza dla całego województwa opolskiego się sprawdzi i zaznaczają, że sytuacja jest bardzo niebezpieczna i dynamiczna.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, możliwe są też lokalne, na ogół krótkotrwałe, wzrosty stanów wody z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

AKTUALIZACJA
Godz. 20.00

WCZK informuje - We wschodnich Czechach, na południe od województwa opolskiego, obserwowane są burze z opadami gradu. Szacunkowa godzinowa suma opadów wynosi od 10 mm do 20 mm. W najbliższym czasie burze wkroczą nad południową część województwa opolskiego i stopniowo będą obejmowały cały obszar.

Godz. 21.00

Już kilkadziesiąt razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami, które przechodzą przez nasz region. Front burzowy przesuwa się z Czech, ulewy przeszły przez południową część Opolszczyzny, przesuwają się dalej na północ. Większość interwencji dotyczy połamanych drzew i konarów, często tarasujących przejazd. Dwa razy strażacy wyjeżdżali do uszkodzonych dachów - w miejscowości Zakrzów i Steblów w powiecie kędzierzyńsko - kozielskim. Jak informują strażacy, obecnie sytuacja w regionie nieco się uspokoiła.

Jak informują na swoim profilu FB Polscy Łowcy Burz w tej chwili nad województwem mamy do czynienia z rozległą superkomórką burzową, która przesuwa się w kierunku północno-wschodnim.

Godz. 23:20

Ponad 40 razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami, które wieczorem przeszły przez południową część Opolszczyzny. Najwięcej strat nawałnica wyrządziła w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Interwencje dotyczyły głównie powalonych drzew, ponadto uszkodzone zostały dachy dwóch budynków gospodarczych w miejscowościach Zakrzów i Steblowie i jeden budynku mieszkalnego w Zawadzkiem. Natomiast w powiecie krapkowickim do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Walcach - tam od pioruna zapaliła się stodoła.

Jak informują Łowcy Burz - Opolskie: Aktualnie potężny układ burzowy wkracza na teren Czech. Niestety wszystko postępuje zgodnie z prognozami, zostały jednak one przesunięte w czasie. Wstępne wyliczenia mówiły o godzinie 22-23, jednak front się rozmyślił i postanowił trochę zwolnić. Aktualne wyliczenia stawiają raczej na 1:00, 2:00 lub 3:00 nad ranem. Burza ta jest niezwykle wydajnym układem, który wciąż się rozbudowuje. Niesie ze sobą ogromny grad, przerażające porywy wiatru i nawalny opad deszczu.
Cezary Sienkiewicz

Wiadomości z regionu

2018-07-19, godz. 20:47 Czy głubczyckiemu PKS-owi grozi bankructwo? Powiatowi radni PiS mają wątpliwości co do zarządzania spółką Zbyt niskie płace pracowników, a wysokie rady nadzorczej. Utrzymywanie nierentownych kursów i sprzedaż w 2017 dwóch autokarów za 3.300 złotych netto. Powiatow ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:30 Stracił dolary i portfel. Zguby odzyskał dzięki uczciwości mieszkanek Namysłowa 600 dolarów amerykańskich, karty kredytowe, portfel oraz paszport stracił 46-letni rockman z Ukrainy, który w miniony weekend bawił się w Namysłowie na jednej ... » więcej 2018-07-19, godz. 20:00 Prudnik: rosną szeregi związku Solidarność Lucyna Mastyga została wybrana nową szefową prudnickiej Solidarności. Przez 16 lat tamtejszym strukturom tego związku zawodowego przewodziła Waleria Dąbrowska ... » więcej 2018-07-19, godz. 19:25 Wspólna akcja policji i KAS. W powiecie brzeskim zamknięto dwa nielegalne salony gier Dziewięć nielegalnych automatów w dwóch salonach gier zabezpieczyli funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego i Komendy Powiatowej Policji w Brzegu. Po eksperym ... » więcej 2018-07-19, godz. 18:15 Wybór dyrektorki przedszkola w Kędzierzynie-Koźlu nieważny - tak stwierdził wojewoda Konkurs na stanowisko dyrektorki przedszkola numer 17 w Kędzierzynie-Koźlu jest nieważny. Tak stwierdził wojewoda opolski wydając rozstrzygnięcie nadzorcze. » więcej 2018-07-19, godz. 17:34 Poważny wypadek w fabryce pod Strzelcami Opolskimi Po godzinie 14:00 służby ratunkowe zostały powiadomione o wypadku, do którego doszło na terenie zakładów Kronospan. Kobieta spadła z podestu z wysokości około ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:45 Bakterie coli w wodzie w Ozimku. Na miejscu jest beczkowóz, sytuacja może potrwać nawet do soboty Woda z ujęcia przy ulicy Częstochowskiej w Ozimku jest niezdatna do picia i kąpieli. Jak wykazały badania Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w w ... » więcej 2018-07-19, godz. 16:30 Kolejne miliony dla szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Ponad 9 milionów złotych z pieniędzy unijnych przez Regionalny Program Operacyjny otrzyma szpital w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki temu wyremontowane i doposażone ... » więcej 2018-07-19, godz. 15:37 Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach. Trafi do Leśnego Pogotowia Młody bocian wypadł z gniazda w Zubrzycach w powiecie głubczyckim. Na miejsce z interwencją przyjechali strażacy oraz straż miejska z Głubczyc. » więcej 2018-07-19, godz. 14:29 Prudnik: sprawca miał znaczne ilości środków odurzających Do 10 lat więzienia grozi mieszkańcowi Prudnika. 27-letniemu mężczyźnie przedstawiono zarzut posiadania znacznej ilości środków odurzających. W jego mieszkani ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »