Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-10, 20:00 Autor: Monika Pawłowska/Justyna Maćkowiak/Agnieszka Stefaniak

To może być niespokojna noc w regionie. Burze krążą nad Opolszczyzną [FILM, AKTUALIZACJA]

Powiat Głubczyce - gm. Branice - Włodzienin Kilonia (10.08.2017) [wideo: Krystian Korzec]
- Największe uderzenie burz jest jeszcze przed nami - ostrzegają "Opolscy łowcy burz", którzy przewidują w regionie niebezpieczną noc z opadami ogromnego gradu i porywistym wiatrem.
Niepokojące zjawiska pogodowe mają nadejść nad Opolszczyznę znad Czech w pierwszej części nocy.

- Najprawdopodobniej będzie to jeszcze silniejszy układ niż to, co miało miejsce rano, a burza może pokonać dystans nawet 450 kilometrów wgłąb naszego kraju - informuje łowca Cezary Sienkiewicz.

- Największym zagrożeniem będą niszczycielskie porywy wiatru, również przed samym czołem układu mogą rozwinąć się superkomórki, które będą generować opady bardzo dużego gradu. Miejscami grad ten może być wielkości nawet 6 centymetrów, dlatego warto zabezpieczyć samochody i wszelkie przedmioty na balkonach, a także domki letniskowe czy przyczepy kempingowe. Niestety, ta noc może przynieść większe zniszczenia niż poprzednia - wyjaśnia.

Łowcy burz są w 90% przekonani, że taka prognoza dla całego województwa opolskiego się sprawdzi i zaznaczają, że sytuacja jest bardzo niebezpieczna i dynamiczna.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, możliwe są też lokalne, na ogół krótkotrwałe, wzrosty stanów wody z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

AKTUALIZACJA
Godz. 20.00

WCZK informuje - We wschodnich Czechach, na południe od województwa opolskiego, obserwowane są burze z opadami gradu. Szacunkowa godzinowa suma opadów wynosi od 10 mm do 20 mm. W najbliższym czasie burze wkroczą nad południową część województwa opolskiego i stopniowo będą obejmowały cały obszar.

Godz. 21.00

Już kilkadziesiąt razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami, które przechodzą przez nasz region. Front burzowy przesuwa się z Czech, ulewy przeszły przez południową część Opolszczyzny, przesuwają się dalej na północ. Większość interwencji dotyczy połamanych drzew i konarów, często tarasujących przejazd. Dwa razy strażacy wyjeżdżali do uszkodzonych dachów - w miejscowości Zakrzów i Steblów w powiecie kędzierzyńsko - kozielskim. Jak informują strażacy, obecnie sytuacja w regionie nieco się uspokoiła.

Jak informują na swoim profilu FB Polscy Łowcy Burz w tej chwili nad województwem mamy do czynienia z rozległą superkomórką burzową, która przesuwa się w kierunku północno-wschodnim.

Godz. 23:20

Ponad 40 razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami, które wieczorem przeszły przez południową część Opolszczyzny. Najwięcej strat nawałnica wyrządziła w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Interwencje dotyczyły głównie powalonych drzew, ponadto uszkodzone zostały dachy dwóch budynków gospodarczych w miejscowościach Zakrzów i Steblowie i jeden budynku mieszkalnego w Zawadzkiem. Natomiast w powiecie krapkowickim do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Walcach - tam od pioruna zapaliła się stodoła.

Jak informują Łowcy Burz - Opolskie: Aktualnie potężny układ burzowy wkracza na teren Czech. Niestety wszystko postępuje zgodnie z prognozami, zostały jednak one przesunięte w czasie. Wstępne wyliczenia mówiły o godzinie 22-23, jednak front się rozmyślił i postanowił trochę zwolnić. Aktualne wyliczenia stawiają raczej na 1:00, 2:00 lub 3:00 nad ranem. Burza ta jest niezwykle wydajnym układem, który wciąż się rozbudowuje. Niesie ze sobą ogromny grad, przerażające porywy wiatru i nawalny opad deszczu.
Cezary Sienkiewicz

Wiadomości z regionu

2017-10-16, godz. 20:21 Wójcice nazwą swoje ulice. Od drzew, które tam rosną Podotmuchowskie Wójcice przymierzają się do nazwania ulic w swojej wsi. Wszystko dlatego, że za kilka miesięcy, na mocy prawa, staną się dzielnicą Otmuchowa. » więcej 2017-10-16, godz. 19:10 W listopadzie pojedziemy obwodnicą Czarnowąsów Obwodnica Czarnowąsów jest już gotowa. Jej budowa rozpoczęła się w styczniu ubiegłego roku. Droga ma zostać oddana do użytku 10. listopada. Obwodnica ma ułatw ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:59 Aktywnie zabiegają o pieniądze, które oferuje im gmina 11 wnioskodawców ubiega się o dofinansowanie ich przedsięwzięć w ramach Inicjatywy Lokalnej Gminy Biała. Jest to miejscowa forma budżetu obywatelskiego. Nabór ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:40 Katarzyna Czochara o pomysłach, które mogłyby uratować Aleksandrówkę Aleksandrówkę, czyli byłe sanatorium dla dzieci w Jarnotłówku można uratować - o tym jest przekonana posłanka PiS Katarzyna Czochara. Jak mówiła w Loży Radiow ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:10 Można już korzystać z ronda na opolskich Chabrach Rondo na skrzyżowaniu ul. Luboszyckiej i Chabrów już prawie gotowe. Na miejscu trwają ostatnie prace, ale kierowcy mogą już korzystać z wyremontowanego odcink ... » więcej 2017-10-16, godz. 17:00 Luka pokoleniowa wśród lekarzy daje się coraz bardziej we znaki na peryferiach województwa Brak lekarzy staje się palącym problemem w małych gminach i powiatach. Borykają się z nim funkcjonujące tam przychodnie i szpitale. Pacjenci szczególnie narze ... » więcej 2017-10-16, godz. 16:40 Obcokrajowcy muszą jeszcze poczekać na łatwiejszą obsługę w urzędzie wojewódzkim Do końca 2018 roku będzie gotowe Centrum Obsługi Cudzoziemców w urzędzie wojewódzkim. Koszt jego utworzenia to blisko 2 miliony 400 tysięcy złotych, a obecnie ... » więcej 2017-10-16, godz. 16:10 Poseł Janusz Sanocki ma przeprosić burmistrza Nysy Kordiana Kolbiarza za pomówienie Tak orzekł Sąd Okręgowy w Opolu. Chodzi o oskarżenia o korupcję, jakie padły ze strony posła Sanockiego pod adresem burmistrza, podczas dyskusji publicznej z ... » więcej 2017-10-16, godz. 15:40 Opole: drugie schody ułatwią dostęp do zabytków Uniwersytetu Opolskiego Do końca listopada potrwa przebudowa skarpy przy Uniwersytecie Opolskim niedaleko Małego Rynku. W tej chwili robotnicy usypują piasek pod budowę dużych schodó ... » więcej 2017-10-16, godz. 15:09 Będą wiedziały jak się bronić. W Oleśnie rusza projekt "Bezpieczna Kobieta" Kobiety z Olesna będą czuły się bezpieczniej. Rusza tam nowy projekt, który ma uczyć zachowania w sytuacji zagrożenia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »