Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-08-10, 20:00 Autor: Monika Pawłowska/Justyna Maćkowiak/Agnieszka Stefaniak

To może być niespokojna noc w regionie. Burze krążą nad Opolszczyzną [FILM, AKTUALIZACJA]

Powiat Głubczyce - gm. Branice - Włodzienin Kilonia (10.08.2017) [wideo: Krystian Korzec]
- Największe uderzenie burz jest jeszcze przed nami - ostrzegają "Opolscy łowcy burz", którzy przewidują w regionie niebezpieczną noc z opadami ogromnego gradu i porywistym wiatrem.
Niepokojące zjawiska pogodowe mają nadejść nad Opolszczyznę znad Czech w pierwszej części nocy.

- Najprawdopodobniej będzie to jeszcze silniejszy układ niż to, co miało miejsce rano, a burza może pokonać dystans nawet 450 kilometrów wgłąb naszego kraju - informuje łowca Cezary Sienkiewicz.

- Największym zagrożeniem będą niszczycielskie porywy wiatru, również przed samym czołem układu mogą rozwinąć się superkomórki, które będą generować opady bardzo dużego gradu. Miejscami grad ten może być wielkości nawet 6 centymetrów, dlatego warto zabezpieczyć samochody i wszelkie przedmioty na balkonach, a także domki letniskowe czy przyczepy kempingowe. Niestety, ta noc może przynieść większe zniszczenia niż poprzednia - wyjaśnia.

Łowcy burz są w 90% przekonani, że taka prognoza dla całego województwa opolskiego się sprawdzi i zaznaczają, że sytuacja jest bardzo niebezpieczna i dynamiczna.

W związku z prognozowanymi opadami deszczu o charakterze burzowym, możliwe są też lokalne, na ogół krótkotrwałe, wzrosty stanów wody z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

AKTUALIZACJA
Godz. 20.00

WCZK informuje - We wschodnich Czechach, na południe od województwa opolskiego, obserwowane są burze z opadami gradu. Szacunkowa godzinowa suma opadów wynosi od 10 mm do 20 mm. W najbliższym czasie burze wkroczą nad południową część województwa opolskiego i stopniowo będą obejmowały cały obszar.

Godz. 21.00

Już kilkadziesiąt razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami, które przechodzą przez nasz region. Front burzowy przesuwa się z Czech, ulewy przeszły przez południową część Opolszczyzny, przesuwają się dalej na północ. Większość interwencji dotyczy połamanych drzew i konarów, często tarasujących przejazd. Dwa razy strażacy wyjeżdżali do uszkodzonych dachów - w miejscowości Zakrzów i Steblów w powiecie kędzierzyńsko - kozielskim. Jak informują strażacy, obecnie sytuacja w regionie nieco się uspokoiła.

Jak informują na swoim profilu FB Polscy Łowcy Burz w tej chwili nad województwem mamy do czynienia z rozległą superkomórką burzową, która przesuwa się w kierunku północno-wschodnim.

Godz. 23:20

Ponad 40 razy interweniowali opolscy strażacy w związku z burzami, które wieczorem przeszły przez południową część Opolszczyzny. Najwięcej strat nawałnica wyrządziła w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim. Interwencje dotyczyły głównie powalonych drzew, ponadto uszkodzone zostały dachy dwóch budynków gospodarczych w miejscowościach Zakrzów i Steblowie i jeden budynku mieszkalnego w Zawadzkiem. Natomiast w powiecie krapkowickim do najpoważniejszego zdarzenia doszło w Walcach - tam od pioruna zapaliła się stodoła.

Jak informują Łowcy Burz - Opolskie: Aktualnie potężny układ burzowy wkracza na teren Czech. Niestety wszystko postępuje zgodnie z prognozami, zostały jednak one przesunięte w czasie. Wstępne wyliczenia mówiły o godzinie 22-23, jednak front się rozmyślił i postanowił trochę zwolnić. Aktualne wyliczenia stawiają raczej na 1:00, 2:00 lub 3:00 nad ranem. Burza ta jest niezwykle wydajnym układem, który wciąż się rozbudowuje. Niesie ze sobą ogromny grad, przerażające porywy wiatru i nawalny opad deszczu.
Cezary Sienkiewicz

Wiadomości z regionu

2017-12-14, godz. 20:50 Popłynęły jazzowe kolędy. "Koncert Bożonarodzeniowy" PWSZ w Nysie Tłumy nysan przyciągnął do Nyskiego Domu Kultury „Koncert Bożonarodzeniowy” w wykonaniu studentów i wykładowców Instytutu Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawo ... » więcej 2017-12-14, godz. 20:30 Policja apeluje o większą ostrożność na drogach. "Często jest ślisko i słabo widać" Niedostosowanie prędkości do warunków i nieudzielenie pierwszeństwa to dwie główne przyczyny wypadków drogowych na Opolszczyźnie. Policja przypomina i szczegó ... » więcej 2017-12-14, godz. 20:15 Opolscy uczniowie poznają kulturę i zwyczaje Czechów Historia Skody, Brna, czy bohatera kreskówki Krecika. To między innymi tematy prezentacji, które uczniowie z Opolszczyzny przygotowali na konkurs 'Znam histor ... » więcej 2017-12-14, godz. 19:00 Głogówek: nie zapominają o naszych rodach żyjących na Litwie Przedświąteczne wsparcie dla Polaków z litewskich Solecznik organizuje Głogówek. Dary zbierane będą podczas sobotniego 916.12) jarmarku na tamtejszym rynku. O ... » więcej 2017-12-14, godz. 18:45 Książkowa abolicja do 100 zł w Strzelcach Opolskich tylko do piątku Jeszcze tylko do piątku (15.12) można bezkarnie oddać książki wypożyczone z bibliotek na terenie gminy Strzelce Opolskie, które przetrzymywało się w domu dłuż ... » więcej 2017-12-14, godz. 17:10 Strzelecki jarmark bożonarodzeniowy połączony z akcją "Wymiana ciepła" Mnóstwo świątecznych atrakcji można znaleźć na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Strzelcach Opolskich. Na rynku przed ratuszem oprócz ogromnej choinki, żywej szopk ... » więcej 2017-12-14, godz. 16:48 Echa skandalu w toalecie NDK. Głos zabiera burmistrz Nysy Echa skandalu w Nyskim Domu Kultury nie słabną. Z powodu zainteresowania opinii publicznej bulwersującą sprawą ukrytej w atrapie czujnika dymu kamery w męskie ... » więcej 2017-12-14, godz. 16:00 Pora na finał. W niedzielę startuje Świąteczny Puchar Forda W niedziele startuje ostatnia w tym roku runda Kierowcy Roku Opolszczyzny. Po raz 21. rusza Świąteczny Puchar Forda. W tegorocznym cyklu udało się przeszkolić ... » więcej 2017-12-14, godz. 16:00 Znamy program styczniowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Opolu Finał odbędzie się w drugą niedzielę stycznia (14.01), a pieniądze będą zbierane na „wyrównanie szans w leczeniu noworodków.” Organizatorzy na finał przygotow ... » więcej 2017-12-14, godz. 15:30 Wszedł do baru z kebabem, zanieczyścił ściany, uderzył pracownika i wyszedł. Odpowie za to przed sądem 31-letni Krzysztof P. stanął dzisiaj przed Sądem Okręgowym w Opolu, po tym jak prokuratura oskarżyła go o użycie przemocy wobec obywatela Turcji z powodu jego ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »