Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-29, 08:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Głogówek: gmina zapyta IPN co zrobić z pomnikiem wdzięczności dla żołnierzy radzieckich

Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej w Głogówku [zdj. Jan Poniatyszyn]
Na Opolszczyźnie jest jeszcze blisko 20 pomników wdzięczności Armii Czerwonej. Jeżeli nie są one na cmentarzach wojennych to zgodnie z prawem mają zniknąć z lokalnego krajobrazu. Jedno z takich upamiętnień znajduje się w Głogówku. Pomnik z czerwoną gwiazdą jest w tamtejszym parku miejskim, a postawiono go w czasach komunistycznego reżimu.
- Jest z tym problem - przyznaje burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz. – Wcześniej proponowaliśmy umieszczenie tam tabliczki, że jest to pomnik historii. W związku ze zmianami prawnymi zwrócimy się do IPN o podjęcie decyzji, co należy z tym obeliskiem zrobić. Jeżeli trzeba będzie go rozebrać, to oczywiście zrobimy. W przeciwnym razie nie będziemy go odnawiać i wydawać na to pieniędzy. Niech wtedy strona rosyjska sama pomyśli, w jaki sposób zadbać o ten obiekt.

- Dla mnie ten pomnik żołnierzy radzieckich jest przykładem historii tej ziemi - mówi Dragomir Rudy, pasjonat historii Głogówka. – Na ziemi głogóweckiej zginęło także 18 Polaków. Nie udało im się dostać do armii Andersa, ani do armii Berlinga. Wstąpili więc do Armii Czerwonej. Jestem przeciwny niszczeniu lub przenoszeniu tego pomnika. Jeżeli taka decyzja miałaby zapaść to jestem w stanie zabrać go na swoje podwórko, żeby przypominał mieszkańcom Głogówka i turystom, że takie wydarzenia miały tutaj miejsce.

W parku zamkowym, gdzie stoi kontrowersyjny pomnik pochowano po wojnie czerwonoarmistów. Ekshumowano ich w latach 50. Na pomniku jest tablica z inskrypcją: „Chwała bohaterom radzieckim poległym o wyzwolenie miasta Głogówka - wdzięczne społeczeństwo miasta”.
Andrzej Kałamarz
Dragomir Rudy

Wiadomości z regionu

2024-04-26, godz. 18:00 Prof. Mariusz Kołosowski nowym rektorem nyskiej PANS Prof. Mariusz Kołosowski będzie nowym rektorem Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie. » więcej 2024-04-26, godz. 17:15 Trzech kandydatów z Opolszczyzny ma znaleźć się na wyborczych listach PiS do Europarlamentu - Najprawdopodobniej 3 kandydatów z Opolszczyzny znajdzie się na listach do Europarlamentu - taką informację przekazał Radiu Opole lider PiS w regionie Kamil… » więcej 2024-04-26, godz. 17:00 Prudnik: można przebadać się bez kolejek i pomóc choremu dziecku Bezpłatne badania i konsultacje medyczne dla mieszkańców prowadzone będą podczas Powiatowego Dnia Zdrowia w Prudniku. Celem jutrzejszej (27.04) akcji jest… » więcej 2024-04-26, godz. 16:00 Kradli koła samochodowe z garaży. Grozi im do 10 lat więzienia Nawet 10 lat więzienia grozi złodziejom, którzy włamywali się do garaży i kradli koła samochodowe. Do takich zdarzeń dochodziło pod koniec marca w powiecie… » więcej 2024-04-26, godz. 16:00 Mieszkańcy Głubczyc mogą już głosować na zadania z budżetu obywatelskiego Plenerowa kręgielnia, rozbudowa parku rekreacyjnego dla czworonogów, rewitalizacja pieszej ścieżki przy szpitalu, miejska strefa relaksu oraz nowy system nagłośnienia… » więcej 2024-04-26, godz. 15:15 68-letnia złodziejka zatrzymana. Okradała sklepy w powiecie krapkowickim Jej łupem padały kremy, szminki i słodycze. 68-latka podejrzana o liczne kradzieże w sklepach w powiecie krapkowickim jest już w rękach policji. » więcej 2024-04-26, godz. 14:30 Żołnierze WOT z Opola wśród najlepszych kierowców w kraju Żołnierze 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w skład której wchodzą mundurowi z Opola, zajęli drużynowo trzecie miejsce w klasyfikacji Wojskowy… » więcej 2024-04-26, godz. 14:00 Wypadek na autostradzie A4 koło Góry św. Anny. Są utrudnienia w ruchu Uwaga kierowcy. Utrudnienia w ruchu na opolskim odcinku autostrady A4. » więcej 2024-04-26, godz. 13:20 "Pojawiasz się i znikasz, i znikasz". Nowe-stare przystanki MZK w Opolu Jedne wracają, a drugie powstają. Opole zwiększa liczbę przystanków autobusowych. Po protestach i oburzeniu mieszkańców, miejskie autobusy będą ponownie… » więcej 2024-04-26, godz. 11:31 Sejm przegłosował ustawę uznającą język śląski za język regionalny Sejm uchwalił ustawę uznającą język śląski za język regionalny. Za głosowało 236 posłów, przeciwko było 186, a 5 wstrzymało się od głosu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »