Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-14, 04:00 Autor: Ewelina Laxy

Jak mają działać dzielnice Opola? Odpowiedzi szukano w trakcie otwartej debaty

Debata w sprawie dzielnic Opola [fot. Ewelina Laxy]
Debata w sprawie dzielnic Opola [fot. Ewelina Laxy]
Debata w sprawie dzielnic Opola [fot. Ewelina Laxy]
Debata w sprawie dzielnic Opola [fot. Ewelina Laxy]
Nowe statuty, granice i kwestie wyborów rad dzielnic - o tym dyskutowano we wtorek w opolskim ratuszu. Opolanie wzięli udział w otwartej debacie, podczas której rozmawiano o działalności nowych i istniejących już dzielnic Opola.
- Z każdym tygodniem zainteresowanie mieszkańców tworzeniem nowych dzielnic i zmian w istniejących jest większe - mówiła Dorota Piechowicz-Witoń z Centrum Dialogu Obywatelskiego. - Zwiększa się też ich wiedza na temat funkcjonowania dzielnicy, na temat możliwości dzielnicy. Te statuty to są wszystkie elementy, które tak naprawdę regulują te codzienne kontakty z samorządem, stąd ważne, żeby tworząc radę dzielnicy mieć świadomość, jakie są zapisy statutu. To zainteresowanie i też liczba osób, jaka pojawiła się na spotkaniu, pokazuje, że na pozór trudny dokument w postaci statutu jest dla mieszkańców bardzo ważny.

Jak dodaje Piechowicz-Witoń, mieszkańcy mają też coraz większą wiedzę na temat finansów, jakie mogą pozyskać.

Mieszkańcy nowych dzielnic zastanawiali się m.in. nad tym, jak w małych społecznościach zebrać grupę osób, które będą chciały działaś społecznie.

- W radach sołeckich obowiązywały inne zasady - mówi Jan Chmiel ze Świerkli. - W tej chwili zbieramy ludzi do rady dzielnicy. Tam jest potrzebnych 15. członków. To nie jest to samo, co rada sołecka, gdzie było tylko siedmiu członków. Ale mam nadzieję, że uda się zmobilizować mieszkańców, żeby się zaangażowali w życie społeczne.

Dyskutowano także o zadaniach i statutach istniejących już jednostek administracji pomocniczej.

- Bez statutów ciężko byłoby funkcjonować - komentowała Aleksandra Zwarycz, radna dzielnicy Wróblin. - Ostatni rok to były posiedzenia komisji ds. dzielnic. Bardzo długie dyskusje na temat tego, jak te statuty powinny wyglądać, co w nich powinno być zawarte. Ja mam bardzo wyraźny podział na rzeczywistość, która była przed i tę, która jest po. Rada dzielnicy daje szanse, bo widzimy, jak inne dzielnice się rozwijają.

Swoje zdanie na temat projektów statutów można wyrazić do 21 czerwca. Jest to druga faza konsultacji społecznych przygotowanych dla mieszkańców. Opolanie będą mogli też wziąć udział w dyżurach w Centrum Dialogu Obywatelskiego. Swoje zdanie można również wyrażać, wysyłając mail pod adres nowedzielnice@um.opole.pl.

Przypomnijmy: nowe dzielnice zostaną utworzone w okolicach Starego Miasta a także na terenach przyłączonych do Opola w styczniu tego roku. Łącznie w skład miasta będzie wchodziło 29 dzielnic.
Dorota Piechowicz-Witoń
Jan Chmiel
Aleksandra Zwarycz

Wiadomości z regionu

2019-03-26, godz. 22:00 Prudnik: minister dał zielone światło dla likwidacji dwóch szkół średnich Minister edukacji uznał racje władz powiatu prudnickiego, które wystąpiły z zażaleniem na postanowienie Opolskiego Kuratora Oświaty. Chodzi o likwidację dwóch ... » więcej 2019-03-26, godz. 21:00 Jest szansa, że w gminie Reńska Wieś powstaną trzy OSY Urzędnicy z Reńskiej Wsi liczą, że w tym roku OSY pojawią się w całkiem sporej grupie. Mowa oczywiście nie o owadach, ale o Otwartych Strefach Aktywności. Sił ... » więcej 2019-03-26, godz. 20:00 Przedszkolaki z opolskiej "szóstki" mistrzami gry w "kółko i krzyżyk". Za nami I międzyprzedszkolny turniej w Opolu Na popularnej grze 'kółko i krzyżyk' uczyli się zasad logicznego myślenia i gry fair play. Najmłodsi opolanie spotkali się na I Międzyprzedszkolnym Turnieju K ... » więcej 2019-03-26, godz. 19:45 Kulturalne centrum Tułowic zostanie wyremontowane. Inwestycja oczekiwana od lat Sala widowiskowa w Tułowicach przejdzie gruntowną modernizację. To miejsce na inwestycję tej skali czekało blisko 25 lat. » więcej 2019-03-26, godz. 19:00 Mieszkańców regionu najbardziej interesuje Emerytura+ W Izbicku, Kamieniu Śląskim, na Górze św. Anny, a także w Leśnicy i Strzelcach Opolskich można było dzisiaj (26.03) spotkać pracowników urzędu wojewódzkiego, ... » więcej 2019-03-26, godz. 19:00 Zmieni się wygląd zabytkowego parku w Skarbiszowie. Gmina planuje rewitalizację Zainstalowane zostanie oświetlenie, odtworzone alejki, wykonane zostaną nowe nasadzenia oraz montaż ławek. Dąbrowa przygotowuje się do rozpoczęcia rewitalizac ... » więcej 2019-03-26, godz. 18:00 Na Politechnice obchodzono Opolskie Dni Elektryki. "Rozwój jest niesamowity i musimy za nim nadążyć" Roboty, drukarki 3D, drony oraz nowoczesne jedno i dwuślady. To można było zobaczyć na kampusie Politechniki Opolskiej. Okazją do tego były Opolskie Dni Elekt ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:30 Prudnik: szpital szuka pieniędzy na wymianę karetek. "Pacjenci mogą być spokojni" Najstarsza karetka prudnickiego pogotowia ma 12 lat i przebieg ponad 450 tysięcy kilometrów. Ostatni ambulans dla tego szpitala zakupiono w 2009 roku. Tymczas ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:15 W Byczynie odkryto dwie tony nielegalnego mięsa. Kluczborska prokuratura wszczęła śledztwo Około dwóch ton wołowiny niewiadomego pochodzenia ujawniono w jednym z zakładów przetwórstwa mięsnego w Byczynie. Prokuratura Rejonowa w Kluczborku wszczęła ś ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:15 Zaginął Paweł Surdyga z Kędzierzyna-Koźla Paweł Surdyga z Kędzierzyna-Koźla tydzień temu wyszedł z domu i ślad po nim zaginął. Osoby, które wiedzą, gdzie może być zaginiony mężczyzna, proszone są o ko ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »