Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-06-14, 04:00 Autor: Ewelina Laxy

Jak mają działać dzielnice Opola? Odpowiedzi szukano w trakcie otwartej debaty

Debata w sprawie dzielnic Opola [fot. Ewelina Laxy]
Debata w sprawie dzielnic Opola [fot. Ewelina Laxy]
Debata w sprawie dzielnic Opola [fot. Ewelina Laxy]
Debata w sprawie dzielnic Opola [fot. Ewelina Laxy]
Nowe statuty, granice i kwestie wyborów rad dzielnic - o tym dyskutowano we wtorek w opolskim ratuszu. Opolanie wzięli udział w otwartej debacie, podczas której rozmawiano o działalności nowych i istniejących już dzielnic Opola.
- Z każdym tygodniem zainteresowanie mieszkańców tworzeniem nowych dzielnic i zmian w istniejących jest większe - mówiła Dorota Piechowicz-Witoń z Centrum Dialogu Obywatelskiego. - Zwiększa się też ich wiedza na temat funkcjonowania dzielnicy, na temat możliwości dzielnicy. Te statuty to są wszystkie elementy, które tak naprawdę regulują te codzienne kontakty z samorządem, stąd ważne, żeby tworząc radę dzielnicy mieć świadomość, jakie są zapisy statutu. To zainteresowanie i też liczba osób, jaka pojawiła się na spotkaniu, pokazuje, że na pozór trudny dokument w postaci statutu jest dla mieszkańców bardzo ważny.

Jak dodaje Piechowicz-Witoń, mieszkańcy mają też coraz większą wiedzę na temat finansów, jakie mogą pozyskać.

Mieszkańcy nowych dzielnic zastanawiali się m.in. nad tym, jak w małych społecznościach zebrać grupę osób, które będą chciały działaś społecznie.

- W radach sołeckich obowiązywały inne zasady - mówi Jan Chmiel ze Świerkli. - W tej chwili zbieramy ludzi do rady dzielnicy. Tam jest potrzebnych 15. członków. To nie jest to samo, co rada sołecka, gdzie było tylko siedmiu członków. Ale mam nadzieję, że uda się zmobilizować mieszkańców, żeby się zaangażowali w życie społeczne.

Dyskutowano także o zadaniach i statutach istniejących już jednostek administracji pomocniczej.

- Bez statutów ciężko byłoby funkcjonować - komentowała Aleksandra Zwarycz, radna dzielnicy Wróblin. - Ostatni rok to były posiedzenia komisji ds. dzielnic. Bardzo długie dyskusje na temat tego, jak te statuty powinny wyglądać, co w nich powinno być zawarte. Ja mam bardzo wyraźny podział na rzeczywistość, która była przed i tę, która jest po. Rada dzielnicy daje szanse, bo widzimy, jak inne dzielnice się rozwijają.

Swoje zdanie na temat projektów statutów można wyrazić do 21 czerwca. Jest to druga faza konsultacji społecznych przygotowanych dla mieszkańców. Opolanie będą mogli też wziąć udział w dyżurach w Centrum Dialogu Obywatelskiego. Swoje zdanie można również wyrażać, wysyłając mail pod adres nowedzielnice@um.opole.pl.

Przypomnijmy: nowe dzielnice zostaną utworzone w okolicach Starego Miasta a także na terenach przyłączonych do Opola w styczniu tego roku. Łącznie w skład miasta będzie wchodziło 29 dzielnic.
Dorota Piechowicz-Witoń
Jan Chmiel
Aleksandra Zwarycz

Wiadomości z regionu

2020-02-20, godz. 21:30 Sądowy ławnik potrzebny od zaraz. Wakatów więcej niż kandydatów Opolskie sądy potrzebują ławników. W Wydziale Karnym Sądu Okręgowego, gdzie rozpatrywane są sprawy o zabójstwa, brakuje połowy składu. Aby poprawić sytuację, na… » więcej 2020-02-20, godz. 20:00 Rumuński kierowca oszukiwał na czasie pracy i emisji spalin. Zatrzymał go opolski patrol ITD 3 200 złotych na mandaty wyda kierowca ciężarówki z Rumunii po kontroli funkcjonariuszy Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Opolu. » więcej 2020-02-20, godz. 18:00 Wygrał konkurs, ale dyrektorem PCPR nie został. "Za małe doświadczenie" Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kędzierzynie-Koźlu, mimo rozstrzygniętego konkursu na dyrektora, nadal nie ma szefa. Zarząd powiatu nie zdecydował się powierzyć… » więcej 2020-02-20, godz. 17:58 1% ma moc - przekonywali uczestnicy barwnego korowodu Fundacji DOM w Opolu [ZDJĘCIA] Przedszkolaki, terapeuci i podopieczni Fundacji DOM Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym przekonywali, że 1% ma moc i warto go przekazać na rzecz… » więcej 2020-02-20, godz. 17:20 Nie tylko z cukierni. Pączki robimy także w domach Pączki z różą, marmoladą, serem czy czekoladą, a także faworki - to te słodkości dziś (20.02) kupujemy najczęściej. Z okazji Tłustego Czwartku od samego rana w… » więcej 2020-02-20, godz. 15:30 W Kędzierzynie-Koźlu nie wywożą odpadów wielkogabarytowych. Prawie połowa załogi jest na chorobowym Związek Międzygminny 'Czysty Region' ma problemy z wywozem odpadów wielkogabarytowych w Kędzierzynie-Koźlu. Powodem jest bardzo duża liczba pracowników na zwolnieniach… » więcej 2020-02-20, godz. 15:25 "Kto nie zje pączka, nie będzie szczęśliwy". Kolejki chętnych po słodkości z nadzieniem Mieszkańcy regionu od rana ustawiają się w kolejkach po pączki. Najwytrwalsi na okrągłe, smażone słodkości z nadzieniem musieli czekać nawet godzinę. Najczęściej… » więcej 2020-02-20, godz. 15:19 Wiceminister rodziny przekonywał opolskich samorządowców do idei Centrum Usług Społecznych O idei Centrów Usług Społecznych rozmawiano dziś (20.02) w urzędzie wojewódzkim w Opolu. Od początku roku samorządy mogą tworzyć struktury skupiające świadczenia… » więcej 2020-02-20, godz. 14:24 Pijany kierowca tira tak szybko uciekał przed policjantami, że nie zdążył włożyć butów Nietrzeźwy kierowca samochodu ciężarowego próbował uciekać przed policjantami w samych skarpetkach. Ale nawet wbiegnięcie na teren szkoły nie uchroniło go przed… » więcej 2020-02-20, godz. 13:33 7,5 roku więzienia grozi recydywiście za kradzież metalowej kratownicy ze szpitala w Ozimku Recydywista ukradł szpitalne kraty i sprzedał je na złomie. Do takiej sytuacji doszło w Ozimku. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »