Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-05-10, 15:10 Autor: Monika Pawłowska

Wymieniają doświadczenia między aglomeracjami. Nie chcą wyważać otwartych drzwi

Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko–Ostrowska z wizytą studyjną w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko–Ostrowska z wizytą studyjną w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko–Ostrowska z wizytą studyjną w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko–Ostrowska z wizytą studyjną w Opolu [fot. Monika Pawłowska]
Przedstawiciele Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej przyjechali do Opola, aby wymienić się doświadczeniami z partnerami z Aglomeracji Opolskiej.
Prezes Zarządu SAKO, prezydent Kalisza, Grzegorz Sapiński podkreśla, że chodzi głównie o komunikację i aspekty ekologiczne, czyli szeroko rozumianą niską emisję, termomodernizację, zadania wodno-kanalizacyjne czy ścieżki rowerowe, a nawet szkolnictwo zawodowe.

- Najważniejsze w pracy samorządowej jest pozyskiwanie dobrych rozwiązań i uczenie się nowych rozwiązań z innych terenów i zastosowanie ich u siebie. Powinniśmy przeglądać się jak w lustrze: pokazywać to, co sami robimy oraz spoglądać na to, co robią nasi partnerzy. W takiej sytuacji możemy wymieniać się dobrymi rozwiązaniami, żebyśmy nie musieli wyważać drzwi, które są otwarte - tłumaczy.

- Aglomeracja Kalisko-Ostrowska powstała 2 lata temu, a jej celem na razie jest przede wszystkim realizacja zintegrowanych inwestycji terytorialnych - informuje Ewa Milewska, dyrektor biura stowarzyszenia, które odwiedziło Opole.

- Nasza aglomeracja zrzesza 24 jednostki samorządu terytorialnego. Miasta wiodące to Kalisz i Ostrów Wielkopolski, a pozostałe gminy są obszarem wspierającym. Zaplanowana w strategii alokacja to blisko 300 milionów złotych i dla nas będą to znaczące pieniądze. Wiele konkursów zostało już ogłoszonych, a kilka jeszcze przed nami - wyjaśnia.

Dyrektor biura Aglomeracji Opolskiej Piotr Dancewicz cieszy się, że taka wizyta ma miejsce i zaznacza, że może być bardzo owocna.

- Byliśmy dokładnie w tej samej sytuacji, w jakiej oni są w tej chwili i z wizytą studyjną pojechaliśmy do Ołomuńca jesienią zeszłego roku. Chodziło o to, żeby się zaprezentować, pokazać swój potencjał i doświadczenia oraz to, że jesteśmy dobrym partnerem do współpracy. Skutkuje to w tej chwili przygotowaniem dużego projektu do polsko-czeskiego Interregu - podkreśla.

W spotkaniu biorą udział włodarze kilkunastu samorządów z tamtego regionu. Goście z SAKO odwiedzą też opolski ratusz i zwiedzą miasto.
Grzegorz Sapiński
Ewa Milewska
Piotr Dancewicz

Wiadomości z regionu

2019-05-21, godz. 22:15 EUROWYBORY: Wiceminister rolnictwa z wizytą na Opolszczyźnie. Na zaproszenie europosła spotkał się z mieszkańcami Nysy ... Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Szymon Giżyński odwiedził Nysę. Podczas spotkania poruszano między innymi kwestię rolniczego handlu detalicznego, systemu ... » więcej 2019-05-21, godz. 21:00 Opole będzie świętowało 30. rocznicę przełomowych wyborów z 4 czerwca 1989 roku Wydarzenia około rocznicowe rozpoczną się już 28 maja, kiedy to w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie z Anną Bikont, pisarką i dziennikarką ... » więcej 2019-05-21, godz. 20:48 Nie 29 a 13 – władze Opola przygotowały nowy projekt podziału miasta na dzielnice. Zobacz mapę Część dzielnic Opola miałaby się połączyć, np. Czarnowąsy z Borkami, Brzeziem ze Świerklami a Malinka z Gosławicami. Zmienić ma się także ich finansowanie. » więcej 2019-05-21, godz. 20:00 Podczas przebudowy śródmieścia Nysy odkopano dawny kanał miejski. "Miasto było lokowane na wyspie" Kolejne znaleziska dokonane podczas przebudowy nyskiego śródmieścia. Tym razem dokopano się do przecinającego obecną ulicę Celną dawnego kanału, stanowiącego ... » więcej 2019-05-21, godz. 19:00 Młoda żyrafka w opolskim zoo. Urodziła się o poranku Opolski ogród zoologiczny ma nowego mieszkańca. To samczyk żyrafy, który urodził się dziś (21.05) nad ranem. Waży około 40 kilogramów i mierzy 160 cm. » więcej 2019-05-21, godz. 18:59 W sobotę (25.05) w C.H. Turawa Park dzień otwarty NFZ poświęcony profilaktyce raka skóry Opolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje w najbliższą sobotę (25.05) dzień otwarty poświęcony profilaktyce raka skóry. Pracownicy funduszu i spe ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:20 Opolskie kobiety są aktywne, przedsiębiorcze i chętnie sięgają po unijne pieniądze Są przedsiębiorcze, rozwijają się i realizują projekty unijne. Opolskie kobiety: lokalne działaczki społeczne, przedstawicielki samorządów i grup działania sp ... » więcej 2019-05-21, godz. 17:15 Czy ludzie podczas wyborów uwierzą w czerwony traktor? Jak nie dać się zmanipulować przed wyborami - to tytuł lekcji, jaką dla uczniów szkół średnich przygotował Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Opole. ... » więcej 2019-05-21, godz. 16:23 EUROWYBORY: Rok szkolny będzie krótszy. "To odpowiedź na postulaty rodziców" Nie w piątek 21 czerwca, a w środę 19 czerwca ma zakończyć się rok szkolny. Rozporządzenie w sprawie skrócenia roku szkolnego w ciągu dwóch dni trafi do konsu ... » więcej 2019-05-21, godz. 15:45 EUROWYBORY: Pilc donosi do prokuratury na biskupa Czaję Jarosław Pilc ze społecznej komisji „Troska i Solidarność”, który startuje w nadchodzących wyborach z listy Wiosny, złożył doniesienie do opolskiej prokuratur ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »