Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-10, 15:10 Autor: Jacek Rudnik Justyna Maćkowiak

Opole upamiętni ofiary katastrofy smoleńskiej. W programie nadanie Sali Herbowej imienia Lecha Kaczyńskiego

Uroczystości upamiętniające 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Kostowie [fot. Marcin Skomudek]
Uroczystości upamiętniające 7. rocznicę katastrofy smoleńskiej w Kostowie [fot. Marcin Skomudek]
Marek Białokur [fot. Justyna Krzyżanowska]
Marek Białokur [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Dziś (10.04) w Opolu są przewidziane dwa rodzaje uroczystości - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Ryszard Szram, pełnomocnik wojewody opolskiego do spraw organizacji pozarządowych, którego pytaliśmy o wojewódzki program upamiętnienia ofiar w siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej.
- O 13:00 w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim zostaną wręczone odznaczenia państwowe. Odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, a jednej z sal urzędu zostanie nadane imię prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego - mówił gość Radia Opole.

Druga część uroczystości w stolicy regionu rozpocznie się mszą świętą w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej w opolskiej katedrze o 16:00.

- Po mszy świętej tradycyjny przemarsz ulicami Opola na plac Wolności w asyście wojskowej asysty honorowej, pocztów sztandarowych przed Pomnik Żołnierzy Niepodległościowego Podziemia, tam odbędą się główne wojewódzkie uroczystości uczczenia pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej - dodaje Szram. Jego zdaniem, o katastrofie smoleńskiej, bez względu na własny osąd sprawy, trzeba mówić w kategoriach tragedii państwowej, w której zginęła elita naszego narodu.

- Spór o pochówek Lecha Kaczyńskiego na Wawelu nie był pierwszym w historii - przypomniał w "Poglądach i osądach" dr. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego i zastępca dyrektora III LO. Dyskusje dotyczyły między innymi pochówku Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki i Józefa Piłsudskiego oraz Juliusza Słowackiego i Adama Mickiewicza. - Wcześniej Wawel był miejscem spoczynku królów, a tego rodzaju spory rozpoczęły się w XIX wieku. Nie mieliśmy wówczas własnego państwa, ale Wawel pozostał miejscem symbolicznym dla Polaków. Zdano sobie sprawę z tego, że będzie to miejsce, gdzie powinny się pojawić osoby, które odegrały istotną rolę w tej najnowszej historii.

Dziś mija siedem lat od katastrofy lotniczej, w której zginęli prezydent RP Lech Kaczyński i 95 osób towarzyszących mu w drodze do Katynia. Do tragedii doszło na obrzeżach lotniska Siewiernyj w Smoleńsku, dokąd polska delegacja z parą prezydencką na czele udawała się na obchody upamiętnienia ofiar zbrodni katyńskiej.
Ryszard Szram cz. 1
Ryszard Szram cz. 2
Marek Białokur

Wiadomości z regionu

2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Było spotkanie się z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej 2024-07-22, godz. 16:01 Pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni. Wewnątrz były butle z gazem Osiem zastępów straży pożarnej gasiło pożar budynku gospodarczego w Starej Kuźni w gminie Bierawa (pow. kędzierzyńsko-kozielski). Nie było osób pos… » więcej 2024-07-22, godz. 15:04 Radar meteo na Górze św. Anny oficjalnie otwarty. "Pozwoli na lepsze i szybsze przewidywanie zmian pogody" [ZDJĘCIA] Radar meteorologiczny przy autostradzie A4 na Górze Św. Anny oficjalnie otwarty. To jeden z 10 takich radarów należących do sieci POLRAD. Urządzenie zapewnia… » więcej 2024-07-22, godz. 14:38 "Bezpieczeństwo zawsze na pierwszym miejscu". Wakacyjna akcja policji na basenie w Głubczycach W ramach akcji 'Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą' i 'Bezpieczne wakacje' na basenie miejskim w Głubczycach, policjanci z komendy powiatowej przypominali… » więcej 2024-07-22, godz. 14:04 Cztery lata na budowę 23 kilometrów S11 od Gotartowa do Siemianic w Wielkopolsce Za cztery lata ma być gotowy niemal 23-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S11 między Siemianicami w województwie wielkopolskim a Gotartowem obok Kluczbo… » więcej 2024-07-22, godz. 13:55 W Polsce posiedział w więzieniu, teraz samolotem wróci do ojczyzny Z więzienia do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców, a wkrótce do ojczyzny. W taką podróż wysyłają 32-letniego Mołdawianina opolscy pogranicznicy. Przyczyn… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »