Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-04-09, 15:30 Autor: Ewelina Laxy/IAR

Dziś Niedziela Palmowa. "Palma bije, nie ja biję, za sześć noc Wielkanoc"

Palmy wielkanocne wg różnych tradycji [fot. Ewelina Laxy]
Palmy wielkanocne wg różnych tradycji [fot. Ewelina Laxy]
Palmy wielkanocne wg różnych tradycji [fot. Ewelina Laxy]
Palmy wielkanocne wg różnych tradycji [fot. Ewelina Laxy]
Niedziela Palmowa to dzień bardzo mocno zakorzeniony w kulturze ludowej. Od wieków tego dnia święci się palmy, na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy.
- Na Opolszczyźnie palma składa się z bazi, zielonego bukszpanu i zawiązana jest czerwoną wstążką - mówi Helena Wojtasik, twórczyni ludowa i dyrektorka Tułowickiego Ośrodka Kultury. - Z tą palmą gospodarz szedł do kościoła, po poświęceniu przychodził do domu, żona tą palmą wszystkie dzieci biła po ramionach: "palma bije, nie ja bije, za sześć noc Wielkanoc". Już wszyscy byli bardzo zmęczeni tym postem. Palmę wkładano za święty obraz, żeby strzegła domostwo.

Z palm w Wielki Czwartek robiło się krzyżyki, z którymi następnego dnia, skoro świt objeżdżało się pola i obejścia. Miało to ochronić przed złymi mocami i zapewnić dobre zbiory.

Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę przybycia Jezusa do Jerozolimy. Tradycyjnie w kościele święci się tego dnia palmę - symbol "drzewa życia" i zwycięstwa. Obrzęd nawiązuje do biblijnego przekazu, zgodnie z którym, ludzie tłumnie witający Jezusa wybiegli naprzeciw z gałązkami palmowymi, wołając: "Hosanna!".
Helena Wojtasik

Wiadomości z regionu

2024-05-30, godz. 18:47 61. KFPP. W piątkowym koncercie "Premier" wrażeń i emocji nie zabraknie [ZDJĘCIA] Po krótkie przerwie w opolskim amfiteatrze ponownie rozbrzmiewa muzyka. Po 'Debiutach' przyszedł czas na 'Premiery'. Trwa muzyczno-kamerowa próba z udziałem… » więcej 2024-05-30, godz. 18:46 Opole już gotowe na święto polskiej piosenki. Atrakcji nie zabraknie Będą ścianki do robienia zdjęć, koncerty, wywiady z artystami. Opole, jak na stolicę polskiej piosenki przystało, jest gotowe do 61. edycji festiwalu. Jak… » więcej 2024-05-30, godz. 17:14 61. KFPP: poznaliśmy szczegóły koncertu z piosenkami Janusza Kondratowicza Dyrektor artystyczny 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki i reżyser ostatniego wieczoru tegorocznej imprezy Wojciech Iwański zdradza, jak będzie wyglądał… » więcej 2024-05-30, godz. 17:05 Rój pszczół na skrzyżowaniu w Opolu. Obsiadły uliczny słupek Pszczoły wyroiły się w środku miasta. Opuściły swój ul i znalazły sobie miejsce na słupku przy skrzyżowaniu ulic 1 Maja i Plebiscytowej w Opolu. Zajął… » więcej 2024-05-30, godz. 17:00 Po awans i po marzenia. Odra Opole w półfinale baraży rywalizuje z Arką Gdynia Przed piłkarzami Odry Opole pierwszy mecz barażowy o awans do ekstraklasy. Dziś (30.05) wieczorem zespół trenera Adama Noconia zmierzy się na wyjeździe… » więcej 2024-05-30, godz. 16:49 Nie tylko dywany kwietne, ale też ołtarze są ważnym elementem procesji Bożego Ciała [ZDJĘCIA] Ołtarze są jednym z najważniejszych elementów procesji Bożego Ciała. Są one zazwyczaj przygotowywane własnoręcznie przez wiernych. Nie brakuje na nich… » więcej 2024-05-30, godz. 16:14 61. KFPP: debiutanci przygotowują się do piątkowego koncertu Gorąca atmosfera w opolskim amfiteatrze towarzyszyła próbom przed koncertem 'Debiuty' 61. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Usłyszymy 10 wykonawców… » więcej 2024-05-30, godz. 13:23 Utrudnienia na A4. Na wysokości Prószkowa zderzyło się kilka pojazdów [AKTUALIZACJA] Mamy zablokowaną autostradę A4 w kierunku Wrocławia. Na 238. kilometrze, między węzłami Opole Południe i Opole Zachód doszło do dwóch wypadków. Najpierw… » więcej 2024-05-30, godz. 13:13 Wierni celebrują Boże Ciało. Procesja przeszła ulicami Opola [ZDJĘCIA] Procesja do czterech ołtarzy, sypanie kwiatów i wspólna modlitwa. Wierni Kościoła katolickiego świętują Boże Ciało. W Opolu jedna z uroczystości liturgicznych… » więcej 2024-05-30, godz. 13:08 "To jest taka satysfakcja i radość". Tradycja układania kwietnych dywanów wciąż żywa [ZDJĘCIA] Jedni zaczęli bladym świtem, inni nieco później. Mieszkańcy Klucza, Zalesia Śląskiego, Zimnej Wódki oraz Olszowej w powiecie strzeleckim kultywują wieloletnią… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »