Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-30, 10:00 Autor: Bogusław Kalisz

Wielka inwestycja spółki Wodociągi i Kanalizacja. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska pokryje prawie dwie trzecie kosztów

Wodociągi [fot. Weronika Walo Wodociągi i Kanalizacja]
Wodociągi [fot. Weronika Walo Wodociągi i Kanalizacja]
149 milionów złotych brutto - tyle ma kosztować planowana modernizacja opolskiej oczyszczalni ścieków. Prawie dwie trzecie tej kwoty (64 procent) pokryje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie wyniesie 73 mln 800 tysięcy. Dziś w Warszawie zaplanowano uroczyste podpisanie umowy w tej sprawie.
- Ta inwestycja pomoże nam przejść na poziom wyższych technologii. Poprawimy stan gospodarki wodno-ściekowej w mieście - powiedział w porannej rozmowie "W cztery oczy" Ireneusz Jaki, prezes opolskiej spółki Wodociągi i Kanalizacja.

Łączny koszt zaplanowanej na kilka lat inwestycji oszacowano na 149 milionów złotych brutto. 73 mln 800 tys. zł dołoży Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak tłumaczył nasz poranny gość, inwestycja WiK-u jest podzielona na osiem zadań.

- Kompleksowa modernizacja oczyszczalni ścieków to jest kwota około 88 milionów złotych - mówi Jaki. - Kolejne zadanie to modernizacja wraz z rozbudową sieci kanalizacji sanitarnej na odcinku 4,1 km i sieci wodociągowej na odcinku około 10,5 km. Kolejnym zadaniem jest poprawa możliwości analitycznych laboratorium. Do tego modernizacja systemu zaopatrzenia miasta w wodę, tutaj mówimy o zadaniach inwestycyjnych na dwóch stacjach uzdatniania wody w Zawadzie i Grotowicach - dodaje Jaki.

W planach jest także m.in. zakup specjalistycznych samochodów, w tym pojazdu który będzie pracował metodą bezwykopową. Remont potrwa 4-5 lat. Dzięki inwestycji mieszkańcy tej części Opola będą mogli odetchnąć pełną piersią, nie będą już bowiem narażeni na nieprzyjemny zapach. Dodajmy, że ostatnia modernizacja opolskiej oczyszczalni ścieków była zrealizowana w 2002 roku.

- Spółka Wodociągi i Kanalizacja jest bardzo dobrze zarządzana, ma dobre wyniki finansowe i wpisuje się w politykę miasta. Angażuje się także w inne obszary, nie tylko związane z jej główną działalnością, które są ważne z punktu widzenia mieszkańców Opola - mówi Mirosław Pietrucha, zastępca prezydenta Opola. - Jest znacznie szerszy udział spółki WiK na przykład w inwestycje, które realizujemy w infrastrukturze drogowej. To jest również bardzo aktywne zaangażowanie w inne projekty, które na przykład pomagają przebudować infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w obszarach, które dopiero staną się własnością miasta. Dosyć aktywnie spółka wspomaga miasto, jeżeli chodzi o szeroko rozumianą politykę wobec nowych mieszkańców - mówi Pietrucha.

Wiceprezydent Opola dodaje, że na przykład zobowiązania Komprachcic wobec WiK-u w Opolu, w związku z budowaną w ostatnich latach kanalizacją, zostaną częściowo umorzone, aby polepszyć kondycję finansową podopolskiej gminy.
Ireneusz Jaki
Mirosław Pietrucha

Wiadomości z regionu

2021-01-24, godz. 09:52 Dobra informacja dla aktywnych. Ozimek chce zainwestować w infrastrukturę sportową Ozimek chce zmodernizować obiekty sportowe. Plany dotyczą trzech obiektów. Największa inwestycja będzie dotyczyła kompleksu „Orlik” w Ozimku. » więcej 2021-01-24, godz. 09:10 Tablice upamiętniające działalność bp. Antoniego Adamiuka staną w parku w Braciszowie Mija 21 lat od jego śmierci - biskup Antoni Adamiuk zostanie upamiętniony w poniedziałek (25.01) w parku w Braciszowie w gminie Głubczyce. Na miejscu zostaną… » więcej 2021-01-24, godz. 08:04 Kędzierzyńskie koziołki "przemawiają" ludzkim głosem - dzwonią i opowiadają historię Przy figurkach koziołków, znajdujących się w Kędzierzynie-Koźlu, stanęły tabliczki, dzięki którym można wysłuchać ciekawych opowieści o tych postaciach… » więcej 2021-01-24, godz. 07:45 USK w Opolu jako punkt szpitala tymczasowego będzie szczepić 200 osób dziennie. "To bardzo duże wyzwanie logistycz… W poniedziałek (25.01) ruszają szczepienia dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, który jest placówką patronacką… » więcej 2021-01-23, godz. 21:45 W Opolu modlono się o jedność chrześcijan. "Dziś więcej nas łączy niż dzieli, jednak nie zawsze tak było" W opolskim kościele seminaryjnym odbyło się dziś (23.01) nabożeństwo ekumeniczne. To centralne wydarzenie tegorocznych opolskich obchodów Tygodnia Modlitw… » więcej 2021-01-23, godz. 21:20 Raport dnia: w regionie ponad 2 razy więcej ozdrowieńców niż nowych zachorowań. Koronawirus przyczynił się do śmierci… 95 nowych zakażeń, 6 ofiar śmiertelnych i 231 ozdrowieńców to bilans ostatniej doby w regionie. 6 322 - o tyle w ciągu ostatniej doby wzrosła liczba zachorowań… » więcej 2021-01-23, godz. 18:30 Nyski WOPR będzie produkował prąd z promieni słonecznych. W zakupie instalacji pomoże finansowo starostwo Na stanicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Nysie pojawią się wkrótce panele słoneczne. W ten sposób instytucja chce przyczynić się do promocji… » więcej 2021-01-23, godz. 18:15 Chciała pomóc psu i weszła na lód. Chwilę potem wpadła do lodowatej wody Nietypowa interwencja funkcjonariuszy kędzierzyńsko-kozielskiej policji. Dzisiejszego (23.01) popołudnia ratowali oni kobietę, pod którą załamał się … » więcej 2021-01-23, godz. 18:00 Opolski ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2020 rok Opolski ZUS rozpoczął wysyłkę deklaracji podatkowej PIT za 2020 rok do blisko 270 tysięcy osób, głównie emerytów i rencistów. Taką korespondencję do… » więcej 2021-01-23, godz. 17:45 Z otmuchowskiego dworca zniknęła nieestetyczna zabudowa. Wkrótce teren zamieni się w nowoczesne centrum przesiadko… Jeszcze w tym roku na mapie Otmuchowa pojawi się nowoczesne centrum przesiadkowe. Trwające od kilku miesięcy prace przebiegają zgodnie z planem i już widać… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »