Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-23, 16:05 Autor: Daria Placek

Mediacje oficjalnie zakończone. Rząd chce ich kontynuacji, ale kwestię granic uważa za zamkniętą

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
Mediacje ratusza z przeciwnikami powiększenia Opola zostały oficjalnie zakończone. Mediator Aneta Gibek-Wiśniewska potwierdziła rano, że otrzymała oświadczenie prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, w którym pisze, że odstępuje od mediacji, bo członkowie zespołu mediacyjnego z Dobrzenia Wielkiego uczestniczyli w niedzielnej manifestacji, a w gminie prowadzone są konsultacje dotyczące ponownej zmiany granic.
- Zamykam protokołem mediacje w przedmiotowej sprawie. Wsłuchując się jednak w wypowiedzi przedstawicieli miasta o możliwości prowadzenia dalszych rozmów dotyczących współpracy pomiędzy samorządami i żywiąc nadzieję na budowę dalszego porozumienia między stronami, nadal zachowuję elementarne zasady, jakimi winien kierować się mediator, to jest: poufność, bezstronność i neutralność. Rolą mediatora, nawet po zakończeniu mediacji jest zawsze wspieranie stron w kontynuowaniu dialogu - wyjaśnia mediator.

Ratusz za dwa miesiące mediacji zapłacił w sumie 10 tys. złotych, na razie nie wiadomo, jakie koszty poniosła gmina Dobrzeń Wielki, bo nie udało się nam skontaktować z wójtem Henrykiem Wróblem.

Temat pojawił się także podczas dzisiejszych (23.03) obrad Sejmu. Przedstawiciele rządu stwierdzili, że mediacje są słuszną drogą wypracowania porozumienia w sprawie powiększenia Opola i powinny być kontynuowane. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński odpowiadał z sejmowej mównicy na pytania opolskich parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej Tomasza Kostusia i Ryszarda Wilczyńskiego. Podkreślił, że mimo zerwania mediacji przez prezydenta Arkadiusza Wiśniewski, ma nadzieję na wznowienie rozmów. Jak twierdzi, przesunięcie granic obu gmin stało się faktem prawnym, który nie może być podważany.

- Należy szukać porozumienia w ramach przyjętego rozwiązania, które będzie służyło Opolu, potrzebującemu przestrzeni rozwojowej, jak Dobrzeniowi, który w tej nowej sytuacji szuka dla siebie odpowiednich warunków ekonomicznych i społecznych - wyjaśnia Zieliński.

Wiceminister Zieliński zaznaczył także, że nie ma zagrożenia dla funkcjonowania gminy Dobrzeń Wielki w obecnym kształcie.

- Ta gmina ma dochody na jednego mieszkańca na poziomie przekraczającym średnią krajową, w związku z tym nie ma zagrożenia wielkim problemem ekonomicznym - stwierdził wiceszef MSWiA.

Wiceminister Zieliński zaakcentował, że decyzja o zmianie granic gmin została podjęta i nie ma powodów ani argumentów, by ją podważać.
Aneta Gibek-Wiśniewska
Wiceminister Jarosław Zieliński cz. 1.
Wiceminister Jarosław Zieliński cz. 2.

Wiadomości z regionu

2020-12-02, godz. 08:15 Książki, kosmetyki i słodycze. O to podopieczni DPS-u w Kluczborku poprosili Mikołaja Listy do Mikołaja napisali podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Kluczborku. Poprosili przede wszystkim o kosmetyki, słodycze i książki, a anonimowi darczyńcy… » więcej 2020-12-02, godz. 08:08 Nie żyje pracownik jednej z firm w Ozimku. Został przygnieciony płytą betonową Śmiertelny wypadek w jednej z firm przy ul. Dworcowej w Ozimku. Pracownik został przygnieciony płytą betonową. Ze wstępnych ustaleń wynika, że do wypadku… » więcej 2020-12-02, godz. 07:30 Smog: pogorszenie jakości powietrza w regionie W Nysie, Kędzierzynie-Koźlu oraz w Strzelcach Opolskich odnotowano znaczny wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłami PM 2,5 oraz PM 10. Jakość powietrza określa… » więcej 2020-12-02, godz. 07:30 Mieszkańcy Goszczowic nie mogą wsiąść do pociągu w swojej miejscowości, bo brakuje... odpowiedniej pieczątki Pociągi Polregio nadal nie zatrzymują się w Goszczowicach i przystanku w centrum Szydłowa. Mimo, że na linii Opole - Nysa przywrócono ruch kolejowy, wybudowano… » więcej 2020-12-01, godz. 21:45 Rusza akcja "Jedzenie Zamiast Bomb" w Opolu. Społecznicy proszą o wsparcie Fundacja KrakOFFska36 rozpoczyna kolejny sezon akcji 'Jedzenie Zamiast Bomb'. Od 6 grudnia w każdą niedzielę o godzinie 15.00 przed dworcem PKP w Opolu społecznicy… » więcej 2020-12-01, godz. 20:51 Politechnika Opolska rozpoczęła cykl zdalnych konferencji o zarządzaniu w czasie epidemii. Pierwszym gościem był rektor… Administracja, ekonomia i zarządzanie w czasie epidemii to tematy pierwszego z cyklu spotkania transmitowanego w internecie przez Politechnikę Opolską. » więcej 2020-12-01, godz. 20:45 Raport dnia. Na Opolszczyźnie zmarło 20 zarażonych osób, a 361 zakaziło się. W kraju ponad 9 tysięcy infekcji i… 20 zgonów i 361 nowych zarażeń koronawirusem odnotowano minionej doby na Opolszczyźnie. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 9105 kolejnych infekcjach i śmierci… » więcej 2020-12-01, godz. 19:45 Animozje sięgnęły zenitu, będzie pozew. Konflikt między starostą prudnickim a radnym opozycji Naruszenie dóbr osobistych zarzucił prudnicki starosta radnemu opozycji. Wezwał go, aby w ciągu siedmiu dni opublikował przeprosiny. Adresat tych żądań… » więcej 2020-12-01, godz. 19:45 Seniorka z Nysy okradziona przez fałszywych gazowników. Policja ostrzega, że przed świętami złodzieje są szczególnie… Ponad 2 tysiące złotych i wartościowe zegarki straciła mieszkanka Nysy, która padła ofiarą oszustów. Kobietę okradli mężczyźni, podający się za pracowników… » więcej 2020-12-01, godz. 19:30 Zmiana organizacji ruchu przy Opolu Wschodnim jednak od środy. Ciężarówki z zakazem wjazdu Około godziny 10.00 w środę (2.12) zamknięta zostanie ulica Bohaterów Monte Cassino w Opolu. Wyłączenie z ruchu jednej z najważniejszych ulic w mieście… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »