Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-23, 16:05 Autor: Daria Placek

Mediacje oficjalnie zakończone. Rząd chce ich kontynuacji, ale kwestię granic uważa za zamkniętą

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
Mediacje ratusza z przeciwnikami powiększenia Opola zostały oficjalnie zakończone. Mediator Aneta Gibek-Wiśniewska potwierdziła rano, że otrzymała oświadczenie prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, w którym pisze, że odstępuje od mediacji, bo członkowie zespołu mediacyjnego z Dobrzenia Wielkiego uczestniczyli w niedzielnej manifestacji, a w gminie prowadzone są konsultacje dotyczące ponownej zmiany granic.
- Zamykam protokołem mediacje w przedmiotowej sprawie. Wsłuchując się jednak w wypowiedzi przedstawicieli miasta o możliwości prowadzenia dalszych rozmów dotyczących współpracy pomiędzy samorządami i żywiąc nadzieję na budowę dalszego porozumienia między stronami, nadal zachowuję elementarne zasady, jakimi winien kierować się mediator, to jest: poufność, bezstronność i neutralność. Rolą mediatora, nawet po zakończeniu mediacji jest zawsze wspieranie stron w kontynuowaniu dialogu - wyjaśnia mediator.

Ratusz za dwa miesiące mediacji zapłacił w sumie 10 tys. złotych, na razie nie wiadomo, jakie koszty poniosła gmina Dobrzeń Wielki, bo nie udało się nam skontaktować z wójtem Henrykiem Wróblem.

Temat pojawił się także podczas dzisiejszych (23.03) obrad Sejmu. Przedstawiciele rządu stwierdzili, że mediacje są słuszną drogą wypracowania porozumienia w sprawie powiększenia Opola i powinny być kontynuowane. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński odpowiadał z sejmowej mównicy na pytania opolskich parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej Tomasza Kostusia i Ryszarda Wilczyńskiego. Podkreślił, że mimo zerwania mediacji przez prezydenta Arkadiusza Wiśniewski, ma nadzieję na wznowienie rozmów. Jak twierdzi, przesunięcie granic obu gmin stało się faktem prawnym, który nie może być podważany.

- Należy szukać porozumienia w ramach przyjętego rozwiązania, które będzie służyło Opolu, potrzebującemu przestrzeni rozwojowej, jak Dobrzeniowi, który w tej nowej sytuacji szuka dla siebie odpowiednich warunków ekonomicznych i społecznych - wyjaśnia Zieliński.

Wiceminister Zieliński zaznaczył także, że nie ma zagrożenia dla funkcjonowania gminy Dobrzeń Wielki w obecnym kształcie.

- Ta gmina ma dochody na jednego mieszkańca na poziomie przekraczającym średnią krajową, w związku z tym nie ma zagrożenia wielkim problemem ekonomicznym - stwierdził wiceszef MSWiA.

Wiceminister Zieliński zaakcentował, że decyzja o zmianie granic gmin została podjęta i nie ma powodów ani argumentów, by ją podważać.
Aneta Gibek-Wiśniewska
Wiceminister Jarosław Zieliński cz. 1.
Wiceminister Jarosław Zieliński cz. 2.

Wiadomości z regionu

2020-02-27, godz. 21:30 Mężczyzna objęty kwarantanną domową. Wrócił z regionu, gdzie pojawił się koronawirus Mieszkaniec powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego został objęty dwutygodniową kwarantanną domową. Mężczyzna wrócił do Polski z delegacji. Był w rejonie, w którym… » więcej 2020-02-27, godz. 21:00 Spacer, festiwal pamięci, rajd i test wiedzy. Opolski IPN przybliży historię Żołnierzy Wyklętych na wiele sposobów Spacer śladami miejsc kaźni i I Opolski Festiwal Pamięci 'Zawołać po imieniu' - to kolejne z wydarzeń organizowanych przez opolską delegaturę Instytutu Pamięci… » więcej 2020-02-27, godz. 20:45 Prudnik: pożar pustostanu. W środku - kilkanaście opon [AKTUALIZACJA] Płonie stodoła w Prudniku przy ul. Nyskiej. Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o pożarze o 20:00. Początkowo ze zgłoszenia wynikało, że ogień objął pustostan ze… » więcej 2020-02-27, godz. 20:00 Radni przegłosowali zmiany w budżecie obywatelskim Opola. Zyskają placówki oświatowe, stracą jednostki OSP Zmiany w Budżecie Obywatelskim Opola na 2021 rok. Podczas dzisiejszej (27.02) sesji zdecydowali o tym radni. » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Świadomy maturzysta to bezpieczny pacjent. W opolskich szkołach ruszyły "Lekcje z NFZ" Opowiadają o zasadach poruszania się w obszarze opieki zdrowotnej, ubezpieczeniu zdrowotnym czy e-usługach. Pracownicy opolskiego oddziału NFZ przekonują, że świadomy… » więcej 2020-02-27, godz. 19:30 Dzieci z Izbicka będą miały przedszkole z... salą gimnastyczną Była podstawówka w Izbicku zostanie przedszkolem. Budynek musi być gruntownie przebudowany, prace mają się rozpocząć jeszcze w tym roku. Po zakończeniu prac więcej… » więcej 2020-02-27, godz. 18:15 Za tydzień w Opolu odbędzie się Wielkie Ślizganie 'Pomagaj z nami - bądźmy bohaterami' - tak brzmi tegoroczne motto Wielkiego Ślizgania na lodowisku Toropol. Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej organizuje… » więcej 2020-02-27, godz. 17:45 Czy będzie remont linii kolejowej z Opola do Tarnowskich Gór? Radni przyjęli stosowny apel Apel w sprawie rewitalizacji linii kolejowej między Opolem a Tarnowskimi Górami oraz przywrócenia na niej ruchu przyjęła jednogłośnie Rada Miasta Opola. » więcej 2020-02-27, godz. 17:15 Kierowcy zatrzymani za przekroczony czas pracy. Jeden z nich jechał na karcie swojego szefa Używał karty kierowcy należącej do szefa przedsiębiorstwa. Inspektorzy z kędzierzyńsko-kozielskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w… » więcej 2020-02-27, godz. 17:15 Czy w Kędzierzynie-Koźlu powstaną kolejne warsztaty dla niepełnosprawnych? Kolejki do Warsztatów Terapii Zajęciowej w Kędzierzynie-Koźlu są tak duże, że władze powiatu myślą o stworzeniu kolejnej placówki, w której terapeuci mogą zapewnić… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »