Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-23, 16:05 Autor: Daria Placek

Mediacje oficjalnie zakończone. Rząd chce ich kontynuacji, ale kwestię granic uważa za zamkniętą

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
Mediacje ratusza z przeciwnikami powiększenia Opola zostały oficjalnie zakończone. Mediator Aneta Gibek-Wiśniewska potwierdziła rano, że otrzymała oświadczenie prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, w którym pisze, że odstępuje od mediacji, bo członkowie zespołu mediacyjnego z Dobrzenia Wielkiego uczestniczyli w niedzielnej manifestacji, a w gminie prowadzone są konsultacje dotyczące ponownej zmiany granic.
- Zamykam protokołem mediacje w przedmiotowej sprawie. Wsłuchując się jednak w wypowiedzi przedstawicieli miasta o możliwości prowadzenia dalszych rozmów dotyczących współpracy pomiędzy samorządami i żywiąc nadzieję na budowę dalszego porozumienia między stronami, nadal zachowuję elementarne zasady, jakimi winien kierować się mediator, to jest: poufność, bezstronność i neutralność. Rolą mediatora, nawet po zakończeniu mediacji jest zawsze wspieranie stron w kontynuowaniu dialogu - wyjaśnia mediator.

Ratusz za dwa miesiące mediacji zapłacił w sumie 10 tys. złotych, na razie nie wiadomo, jakie koszty poniosła gmina Dobrzeń Wielki, bo nie udało się nam skontaktować z wójtem Henrykiem Wróblem.

Temat pojawił się także podczas dzisiejszych (23.03) obrad Sejmu. Przedstawiciele rządu stwierdzili, że mediacje są słuszną drogą wypracowania porozumienia w sprawie powiększenia Opola i powinny być kontynuowane. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński odpowiadał z sejmowej mównicy na pytania opolskich parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej Tomasza Kostusia i Ryszarda Wilczyńskiego. Podkreślił, że mimo zerwania mediacji przez prezydenta Arkadiusza Wiśniewski, ma nadzieję na wznowienie rozmów. Jak twierdzi, przesunięcie granic obu gmin stało się faktem prawnym, który nie może być podważany.

- Należy szukać porozumienia w ramach przyjętego rozwiązania, które będzie służyło Opolu, potrzebującemu przestrzeni rozwojowej, jak Dobrzeniowi, który w tej nowej sytuacji szuka dla siebie odpowiednich warunków ekonomicznych i społecznych - wyjaśnia Zieliński.

Wiceminister Zieliński zaznaczył także, że nie ma zagrożenia dla funkcjonowania gminy Dobrzeń Wielki w obecnym kształcie.

- Ta gmina ma dochody na jednego mieszkańca na poziomie przekraczającym średnią krajową, w związku z tym nie ma zagrożenia wielkim problemem ekonomicznym - stwierdził wiceszef MSWiA.

Wiceminister Zieliński zaakcentował, że decyzja o zmianie granic gmin została podjęta i nie ma powodów ani argumentów, by ją podważać.
Aneta Gibek-Wiśniewska
Wiceminister Jarosław Zieliński cz. 1.
Wiceminister Jarosław Zieliński cz. 2.

Wiadomości z regionu

2019-06-19, godz. 17:30 Rośnie liczba słuchaczy Radia Opole! 1. na podium zobowiązuje - w wakacje proponujemy "soboty z pleneru" Według najnowszych wyników badań słuchalności RadioTrack Kantar Polska, od marca do maja, Polskie Radio Opole odnotowało wzrost słuchalności. W niedziele w re ... » więcej 2019-06-19, godz. 17:30 Głogówek: ścieżka rowerowa zwiększy bezpieczeństwo na drodze wojewódzkiej Pierwsza ścieżka rowerowa powstanie w gminie Głogówek. Zostanie zrealizowana przy okazji rozbudowy drogi wojewódzkiej 414. Zadanie to będzie prowadzone na odc ... » więcej 2019-06-19, godz. 17:00 Bez ich wsparcia żołnierz na współczesnym polu walki znaczy niewiele. 55. Batalion Remontowy w Opolu świętuje Dbają o sprawność wozów bojowych, uzbrojenia i sprzętu łączności. 55. Batalion Remontowy z Opola świętuje 52. urodziny. Choć jubileusz przypada na 28. czerwca ... » więcej 2019-06-19, godz. 16:00 Dzień otwarty organizuje w najbliższą sobotę (22.06) schronisko dla bezdomnych zwierząt w Konradowej W ramach akcji będzie można skorzystać z bezpłatnej wizyty u weterynarza, ale przede wszystkim poznać czworonożnych mieszkańców schroniska. Kto wie, może ktoś ... » więcej 2019-06-19, godz. 15:30 9 kąpielisk figuruje od dziś w zestawieniu opolskiego sanepidu We wszystkich woda aktualnie nadaje się do kąpieli. Zgodnie z informacją służb sanitarnych do 31 sierpnia można korzystać z kąpielisk: nad Jeziorem Nyskim, w ... » więcej 2019-06-19, godz. 14:35 Niski poziom Odry odsłonił wrak "Malucha" na dnie. Strażacy wyciągnęli pozostałości samochodu [ZDJĘCIA] Wrak Fiata 126P wyciągnęli strażacy z Odry na wysokości Parku Nadodrzańskiego w Opolu. Wewnątrz było pusto. » więcej 2019-06-19, godz. 14:30 Uwaga kierowcy! Drogowcy pracują na Krapkowickiej w Gogolinie Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy jadący dzisiaj drogą wojewódzką 409 między centrum Gogolina a Krapkowicami. Drogowcy wykorzystując zamknięty przejaz ... » więcej 2019-06-19, godz. 13:16 Nareszcie wakacje! W Głubczycach odbyło się wojewódzkie zakończenie roku szkolnego [ZDJĘCIA, FILM] Za nimi 10 miesięcy wytężonej nauki. Teraz czas na zasłużone - wyjątkowo długie w tym roku - wakacje. Blisko 100 tysięcy opolskich uczniów rozpoczęło letni wy ... » więcej 2019-06-19, godz. 13:15 Nadszedł czas letniej kanikuły. Uczniowie PSP numer 2 w Opolu odebrali świadectwa Białe koszule, świadectwa i radość uczniów z rozpoczętych wakacji. Tak wyglądało zakończenie roku szkolnego w Publicznej Szkole Podstawowej numer 2 im. Polski ... » więcej 2019-06-19, godz. 13:00 Szykują się kolejne zmiany w otoczeniu niemodlińskiego zamku. Park zostanie połączony z Gospodarstwem Rybackim Ma być wygodnie i zgodnie z potrzebami osób niepełnosprawnych. W parku Zamku Książęcego w Niemodlinie mają powstać alejki. To inwestycja, która będzie kontynu ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »