Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-23, 16:05 Autor: Daria Placek

Mediacje oficjalnie zakończone. Rząd chce ich kontynuacji, ale kwestię granic uważa za zamkniętą

Opole [fot. Wanda Kownacka]
Opole [fot. Wanda Kownacka]
Mediacje ratusza z przeciwnikami powiększenia Opola zostały oficjalnie zakończone. Mediator Aneta Gibek-Wiśniewska potwierdziła rano, że otrzymała oświadczenie prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, w którym pisze, że odstępuje od mediacji, bo członkowie zespołu mediacyjnego z Dobrzenia Wielkiego uczestniczyli w niedzielnej manifestacji, a w gminie prowadzone są konsultacje dotyczące ponownej zmiany granic.
- Zamykam protokołem mediacje w przedmiotowej sprawie. Wsłuchując się jednak w wypowiedzi przedstawicieli miasta o możliwości prowadzenia dalszych rozmów dotyczących współpracy pomiędzy samorządami i żywiąc nadzieję na budowę dalszego porozumienia między stronami, nadal zachowuję elementarne zasady, jakimi winien kierować się mediator, to jest: poufność, bezstronność i neutralność. Rolą mediatora, nawet po zakończeniu mediacji jest zawsze wspieranie stron w kontynuowaniu dialogu - wyjaśnia mediator.

Ratusz za dwa miesiące mediacji zapłacił w sumie 10 tys. złotych, na razie nie wiadomo, jakie koszty poniosła gmina Dobrzeń Wielki, bo nie udało się nam skontaktować z wójtem Henrykiem Wróblem.

Temat pojawił się także podczas dzisiejszych (23.03) obrad Sejmu. Przedstawiciele rządu stwierdzili, że mediacje są słuszną drogą wypracowania porozumienia w sprawie powiększenia Opola i powinny być kontynuowane. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński odpowiadał z sejmowej mównicy na pytania opolskich parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej Tomasza Kostusia i Ryszarda Wilczyńskiego. Podkreślił, że mimo zerwania mediacji przez prezydenta Arkadiusza Wiśniewski, ma nadzieję na wznowienie rozmów. Jak twierdzi, przesunięcie granic obu gmin stało się faktem prawnym, który nie może być podważany.

- Należy szukać porozumienia w ramach przyjętego rozwiązania, które będzie służyło Opolu, potrzebującemu przestrzeni rozwojowej, jak Dobrzeniowi, który w tej nowej sytuacji szuka dla siebie odpowiednich warunków ekonomicznych i społecznych - wyjaśnia Zieliński.

Wiceminister Zieliński zaznaczył także, że nie ma zagrożenia dla funkcjonowania gminy Dobrzeń Wielki w obecnym kształcie.

- Ta gmina ma dochody na jednego mieszkańca na poziomie przekraczającym średnią krajową, w związku z tym nie ma zagrożenia wielkim problemem ekonomicznym - stwierdził wiceszef MSWiA.

Wiceminister Zieliński zaakcentował, że decyzja o zmianie granic gmin została podjęta i nie ma powodów ani argumentów, by ją podważać.
Aneta Gibek-Wiśniewska
Wiceminister Jarosław Zieliński cz. 1.
Wiceminister Jarosław Zieliński cz. 2.

Wiadomości z regionu

2019-11-12, godz. 09:45 Opole: poranny wypadek na Wrocławskiej Dwa samochody osobowe zderzyły się na ulicy Wrocławskiej w Opolu. Do tego zdarzenia doszło przed godziną 9. » więcej 2019-11-12, godz. 08:30 W Brzegu otwarto wystawę poświęconą życiu na kresach. "To jedna z niewielu prób zaprezentowania tej tematyki" W Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu można oglądać wyjątkową wystawę poświęconą dawnym ziemiom Rzeczpospolitej. 'Kresy. Ocalone wspomnienia' to zbiór ponad tysiąca… » więcej 2019-11-11, godz. 23:00 Mieszkańcy Brzegu, wraz z wojskiem, uczcili 101. rocznicę odzyskania niepodległości Wojskowym apelem pamięci poprzedzonym mszą za ojczyznę zakończyły się brzeskie obchody Narodowego Święta Niepodległości. » więcej 2019-11-11, godz. 22:30 Regiment garnizonowy, śląska landwehra czy legia polsko-włoska. Spotkanie z historycznym wojskiem w Kędzierzynie-Koźlu… Szable i rapiery, pistolety i haubice, do tego mundury o różnych krojach i fasonach - to wszystko można było zobaczyć dzisiaj (11.11) w Kędzierzynie-Koźlu w czasie… » więcej 2019-11-11, godz. 20:30 Przypomnieli świętego Marcina i zbierali na operację dla chorej mieszkanki gminy Po raz 22. w Strzeleczkach odbyła się inscenizacja historii św. Marcina, który będąc rzymskim legionistą, podzielił się płaszczem z żebrakiem. W towarzystwie tłumów… » więcej 2019-11-11, godz. 19:52 W pożarze mieszkania zginęło dwóch mężczyzn. To prawdopodobnie bracia Dwóch młodych mężczyzn zginęło w pożarze mieszkania w Kędzierzynie-Koźlu. Straż pożarną zaalarmowali ludzi, którzy zobaczyli dym wydobywający się z okna na drugim… » więcej 2019-11-11, godz. 18:30 Podczas uroczystej sesji rady miasta uhonorowano osoby zasłużone dla Opola. "To wyraz wdzięczności" Narodowe Święto Niepodległości to w Opolu okazja do wręczenia wyróżnień miejskich. Podczas uroczystej sesji tytuł Zasłużony Obywatel Miasta Opola trafił do profesora… » więcej 2019-11-11, godz. 17:15 Głubczyce upamiętniły 101. rocznicę odzyskania niepodległości W Głubczycach obchody rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pod… » więcej 2019-11-11, godz. 16:30 Duże zainteresowanie mieszkańców Prudnika obchodami rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Apel harcerzy oraz msza w intencji Ojczyzny i kombatantów rozpoczęły prudnickie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Licznie uczestniczyli w nich mieszkańcy… » więcej 2019-11-11, godz. 16:10 Z okazji odzyskania niepodległości wieczorem w Babicach przy ognisku odśpiewane zostaną pieśni patriotyczne Dla upamiętnienia odzyskania niepodległości po 123 latach zaborów w całej Polsce odbywają się okolicznościowe uroczystości, marsze i koncerty. Podobnie będzie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »