Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-15, 15:20 Autor: Daria Placek

Opolska młodzież wykazała się sporą wiedzą o Solidarności

Olimpiada Solidarności w Opolskim Urzędzie Marszałkowskim [fot. Daria Placek]
Olimpiada Solidarności w Opolskim Urzędzie Marszałkowskim [fot. Daria Placek]
17 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z regionu wzięło udział w Olimpiadzie Solidarności, która odbyła się w opolskim urzędzie marszałkowskim. Uczestnicy zmierzyli się z testem dotyczącym historii Polski w latach 1970-1990.
- Teraz, gdy młodzież pisze, przejrzałem te pytania, ale także biorąc pod uwagę doświadczenia z lat poprzednich, mogę stwierdzić, że wymagania są bardzo duże. Są to pytania dotyczące zarówno faktografii, jak i poszczególnych postaci związanych z ruchem Solidarności i wynikających stąd przemian - mówi Krzysztof Grzęda z departamentu edukacji urzędu marszałkowskiego.

Najlepsi uczniowie klas II i III awansują do ogólnopolskiego finału. Najwięcej punktów uzyskał jednak pierwszoklasista z II LO w Kędzierzynie-Koźlu Marcel Wróblewski, który podkreśla, że czasy Solidarności nie są zupełnie obce współczesnej młodzieży.

- Bardzo często słyszy się od dziadków, od rodziców co działo się w tamtym okresie, więc to jest historia na wyciągnięcie ręki - tłumaczy.

Na zwycięzcę konkursu czekają stypendia i indeksy uniwersytetów Gdańskiego, Jagiellońskiego czy Warszawskiego.
Krzysztof Grzęda
Marcel Wróblewski

Wiadomości z regionu

2024-05-26, godz. 07:30 Dzisiaj Dzień Matki. Opolskie przedszkolaki ze specjalnymi życzeniami Przygotowują śniadania, dbają o nas, kiedy jesteśmy chorzy, a kiedy trzeba to zaplotą warkocza czy zagrają w piłkę. Mowa oczywiście o mamach, które dziś… » więcej 2024-05-25, godz. 23:18 Zderzenie osobówki z motocyklistą koło Zimnic Małych Do tego zdarzenia doszło w rejonie remontowanego odcinka drogi krajowej nr 45, w miejscu, gdzie droga jest zwężona. » więcej 2024-05-25, godz. 20:30 Życzliwość i wesoła atmosfera w Betanii. "Przez pikniki odczarowujemy mity o hospicjum" 'Hospicjum nie musi kojarzyć się wyłącznie z ostatnim etapem życia'. Takie było przesłanie dzisiejszego (25.05) 'Pikniku dla Betanii' w siedzibie Stowarzyszenia… » więcej 2024-05-25, godz. 17:45 Są najlepszymi policjantami drogówki w opolskim garnizonie i pojadą na konkurs krajowy Z sześcioma konkurencjami mierzyli się kandydaci do tytułu najlepszego 'Policjanta Ruchu Drogowego' w województwie opolskim. Wygrał sierżant sztabowy Michał… » więcej 2024-05-25, godz. 15:27 Burze w regionie. Są pierwsze interwencje strażaków w Nysie, Grodkowie i Wierzbniku Pojawiające się na Opolszczyźnie komórki burzowe dały się już we znaki mieszkańcom Nysy, Grodkowa i Wierzbnika, gdzie wystąpiły podtopienia niżej położonych… » więcej 2024-05-25, godz. 13:30 Młodzi wędkarze rywalizują w Opolu. "U nas wędkarstwo jest od pokoleń w rodzinie" 180 młodych wędkarek i wędkarzy rywalizowało od rana nad Kanałem Ulgi w Opolu z okazji 70-lecia Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Opolu. » więcej 2024-05-25, godz. 13:20 Integracji nigdy dość. Tłumy na festynie w szkole im. Polskich Olimpijczyków Konkurencje i gry sportowe, zumba, loteria fantowa, pokaz pierwszej pomocy, dmuchańce i smakołyki. Tak wyglądał 23. Festyn Olimpijski w Publicznej Szkole Podstawowej… » więcej 2024-05-25, godz. 10:30 Jednodniowe remonty na opolskim odcinku autostrady A4. "To złożony proces technologiczny" Jeden dzień prac wystarczy na kilkaset metrów drogi. Tyle trwają zazwyczaj cząstkowe remonty prowadzone na opolskim odcinku autostrady A4. » więcej 2024-05-25, godz. 10:15 "Hodujemy i prognozy są bardzo dobre". W niemodlińskim gospodarstwie rybackim pracy nie brakuje Pełne ręce roboty mają przez cały maj pracownicy Gospodarstwa Rybackiego Niemodlin. Według szacunków, uda się wyhodować około czterech milionów sztuk… » więcej 2024-05-25, godz. 10:00 Zbyt dużo chętnych. Będą wybory do Miejskiej Rady Seniorów w Głuchołazach W Głuchołazach będą kolejne w tym roku lokalne wybory. Tym razem głosować będą jedynie starsi mieszkańcy gminy. Na kolejną kadencję wybiorą 15-osobową… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »