Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-03-15, 10:00 Autor: Bogusław Kalisz

W Opolu debatują o historii miasta. Instytut Śląski wręczy nagrody braci Wawrzynków

Magdalena Przysiężna-Pizarska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Magdalena Przysiężna-Pizarska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bernard Linek [fot. Justyna Krzyżanowska]
Bernard Linek [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Mam nadzieję, że będzie to konferencja, którą zapamiętamy. Bo ona ma poruszać również problemy najtrudniejsze w historii Opola, od których nie uciekamy" - powiedziała w porannej rozmowie "W cztery oczy" archeolog - dr Magdalena Przysiężna-Pizarska.
Dziś (15.03) w ramach Tygodnia Naukowego w stolicy regionu rozpoczyna się trzydniowa konferencja naukowa "Praca, Nauka i Cnota - 800 lat miasta Opola", którą wspólnie organizują Uniwersytet Opolski oraz wydział kultury, turystyki i współpracy zagranicznej Urzędu Miasta. Weźmie w niej udział kilkudziesięciu naukowców z kraju i z zagranicy.

- Ta konferencja pomoże poznać historię Opola - mówi organizator. - Każdy znajdzie tu coś dla siebie, począwszy od archeologii, od największych odkryć, bo nie ukrywam, że każdy z tematów poruszanych tutaj będzie krył w sobie niespodzianki. Nie chciałabym zdradzać wszystkiego, pozostawię to prelegentom i tym wszystkim zainteresowanym, którzy nas odwiedzą.

Dr Przysiężna-Pizarska zapowiedziała, że ujawni, czy archeologom udało się w kościele w Czarnowąsach odkryć grób Kazimierza Opolskiego. Naukowcy odniosą się także do zagadki, czy Opole zakładali Wikingowie: - Musielibyśmy tylko to udowodnić na przykład przez badania genetyczne. A żeby udowodnić to przez badania, to tak jak w przypadku Kazimierza Opolskiego, musimy mieć materiał. Ten materiał musi być dobrym materiałem, czyli mieć zachowane to DNA - dodaje.

W październiku planowane jest wydanie publikacjami z konferencji "Praca, Nauka i Cnota - 800 lat Opola". 3-dniowa debata rozpoczyna się oficjalnie dziś o 14:00 w Filharmonii Opolskiej. Wykładom będą towarzyszyć wystawy i koncerty. W czwartek wykłady przeniosą się na Wydział Teologiczny Uniwersytetu Opolskiego oraz do Muzeum Śląska Opolskiego, a w piątek panele dyskusyjne odbędę się w Auli Błękitnej UO.

W Instytucie Śląskim w Opolu dzisiaj także rozdanie nagród w 26 konkursie im. Jana i Wojciecha Wawrzynków, działaczy Związku Polaków Niemczech, zasłużonych dla Ziemi Opolskiej. Nagrodzona zostanie najlepsza praca magisterska dotycząca całego Śląska, zarówno z dziedziny historii, jak i nauk społecznych.

- W tym roku zgłoszono 10 prac magisterskich - powiedział w porannej rozmowie "Poglądy i osądy" Bernard Linek, dyrektor Instytutu Śląskiego w Opolu.

- Wygrał absolwent Uniwersytetu Opolskiego, uczeń prof. Czechowicza - Marek Panuś. Praca poświęcona jest parafii ewangelickiej w Tarnowskich Górach. Znakomita praca, blisko 200 stron, 200 lat, monografia praktycznie parafii do roku 1945 - dodaje Linek. - W tym roku prace do konkursu napłynęły praktycznie z całej południowej Polski, między innymi z Krakowa i Wrocławia.
Magdalena Przysiężna-Pizarska
Magdalena Przysiężna-Pizarska
Bernard Linek

Wiadomości z regionu

2024-04-18, godz. 19:54 Porozumienie na trzy miesiące, potem nowa umowa. Po negocjacjach "ściekowych" w Nysie Porozumienie zawarły spółki komunalne z Nysy i Głuchołaz. Od dwóch lat toczą spór o ceny ścieków. Z gminy Głuchołazy odbiera je nyska oczyszczalnia… » więcej 2024-04-18, godz. 19:41 9 zastępów straży gasiło pożar warsztatu w powiecie oleskim Dziś (18.04) po południu w miejscowości Kowale w powiecie oleskim doszło do pożaru warsztatu z autem osobowym w środku. Na miejsce zadysponowano 9 zastępów… » więcej 2024-04-18, godz. 19:25 Od ofert pracy po debaty. Znamy szczegóły Festiwalu Kariery 2024 Ponad trzydzieści stoisk z ofertą edukacyjno-zawodową, prezentacje, panele dyskusyjne oraz wykład motywacyjny muzyka Krzysztofa Skiby. Taką ofertę przygotowano… » więcej 2024-04-18, godz. 18:57 Zmarł Tadeusz Wencel. To on był twórcą pomnika Karolinki i Karlika w Gogolinie Do środowiska artystycznego dotarła wiadomość o śmierci opolskiego rzeźbiarza Tadeusza Wencla. Artysta zmarł w wieku 98 lat. Tworzył rzeźby monumentalne… » więcej 2024-04-18, godz. 18:55 Na razie są utrudnienia, a będzie nowy most. Zaglądamy do Głuchołaz na przebudowę DK40 Do końca roku gotowy ma być nowy trzyprzęsłowy most w Głuchołazach. Na razie trwa wyburzanie starej konstrukcji w ciągu DK40 nad Białą Głuchołaską… » więcej 2024-04-18, godz. 17:47 Ruszyła sprzedaż biletów na Opolskie Konfrontacje Teatralne. "Klasyka żywa" to w tym roku 6 spektakli konkursowych Można już kupować karnety i bilety na przedstawienia 48. Opolskich Konfrontacji Teatralnych 'Klasyka żywa'. Tegoroczne święto teatru rozpocznie się 21 maja… » więcej 2024-04-18, godz. 17:30 Nowi obywatele Polski w regionie. Uroczyste wręczenie dokumentów 11 osób z Ukrainy i Białorusi, odebrało dziś (18.04) dokumenty, które uznają ich za obywateli Polski. » więcej 2024-04-18, godz. 16:57 Wywrócona ciężarówka na ul. Parkowej w Strzelcach Opolskich. Kierowca "nie wyrobił" [AKTUALIZACJA] Uwaga kierowcy! Zablokowana jest ul. Parkowa w Strzelcach Opolskich. Po 15.00 doszło tam do wywrócenia się samochodu ciężarowego. » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Nowa jakość w leczeniu kamicy nerkowej w USK w Opolu. "Teraz łatwiej jest je namierzać" Nowoczesny sprzęt do leczenia kamicy nerkowej otrzymali urolodzy z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. To stół operacyjny z mobilnym aparatem RTG… » więcej 2024-04-18, godz. 16:25 Co przezimowało, co uschło? Dźwigi znów zaparkowały przy ogrodach wertykalnych Opola Dźwig znów pojawił się przy ogrodach wertykalnych na ścianie centrum przesiadkowego Opole Główne. Katarzyna Oborska-Marciniak, wiceprezes Zakładu Komunalnego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »