Radio Opole » Wiadomości z regionu
2017-01-30, 16:30 Autor: Katarzyna Zawadzka

Będą walczyć o komorę hiperbaryczną dla regionu

Posiedzenie komisji rodziny, zdrowia i spraw społecznych sejmiku województwa [fot. Katarzyna Zawadzka]
Posiedzenie komisji rodziny, zdrowia i spraw społecznych sejmiku województwa [fot. Katarzyna Zawadzka]
W województwie opolskim brakuje komory hiperbarycznej wspomagającej regenerację tkanek i gojenie się ran. O możliwościach zdobycia pieniędzy na jej zakup rozmawiano dziś (30.01) podczas posiedzenia komisji rodziny, zdrowia i spraw społecznych sejmiku województwa.
Obecnie pacjenci, którzy wymagają terapii hiperbarycznej, wysyłani są do Gdańska albo Siemianowic Śląskich.

- Chcielibyśmy, aby taka komora stanęła w Wojewódzkim Centrum Medycznym - mówi Norbert Krajczy, przewodniczący sejmiku. - WCM ma dostać pieniądze z Ministerstwa Zdrowia na zakup sprzętu jako ten szpital wiodący przy wydziale lekarskim opolskiego uniwersytetu. Znajdzie się jakaś tam kwota może jeszcze z funduszy unijnych. To jest jedna część, ale nie najważniejsza. Najważniejsza to taka, czy znajdą się pieniądze na finansowania takich procedur - dodaje.

- Komorę hiperbaryczną można stosować w wielu przypadkach, także tych ratujących życie - mówi Mariusz Nowak, dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. - Przede wszystkim wskazaniem jest leczenie zatruć dwutlenkiem węgla. W zespołach niedokrwiennych ta komora daje dziś wielkie szanse na skrócenie procesu leczenia, a właściwie na wyleczenie choćby ran przewlekłych pochodzenia naczyniowego czy chociażby stopy cukrzycowej - dodaje.

Komora hiperbaryczna, w której jednocześnie może przebywać nawet 12 osób, to wydatek rzędu minimum 4 milionów złotych.
Norbert Krajczy
Mariusz Nowak

Wiadomości z regionu

2019-10-17, godz. 15:00 Kędzierzyn-Koźle: w centrum miasta pojawią się figlarne koziołki. Będzie też "siatkarz" Pierwsze rzeźby koziołków, nawiązujące do herbu Kędzierzyna-Koźla, zostaną odsłonięte jutro (18.10) na kozielskim rynku oraz przed halą sportową na osiedlu Az ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:30 Namysłów: kurier zostawił saszetkę z pieniędzmi, ale znalazca był uczciwy We wtorek (15.10) późnym wieczorem do Komendy Powiatowej Policji w Namysłowie zgłosił się mężczyzna z saszetką pełną pieniędzy, którą znalazł w centrum miasta ... » więcej 2019-10-17, godz. 14:10 Opole: wjechał skuterem w śmieciarkę Do zdarzenia doszło około godz. 12.20 na ulicy Prószkowskiej. Okoliczności wypadku na miejscu ustalali policjanci ruchu drogowego. » więcej 2019-10-17, godz. 13:30 Trwa Tydzień Mediacji. "Warto wybrać tę drogę, jest ona krótsza i tańsza" Do soboty w sądach rejonowych i okręgowym w Opolu prowadzone są dyżury mediatorów, z których bezpłatnie mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy województwa opolski ... » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Niwki wychodzą z mroku. Gmina postawi tam latarnie W Niwkach będzie niebawem zdecydowanie jaśniej. Gmina Chrząstowice zamontuje w tej miejscowości 14 latarni. Będzie to oświetlenie nowoczesnego typu - LED. » więcej 2019-10-17, godz. 13:00 Grożąc siekierą okradł siostrę? Oskarżony przed sądem zaprzecza Zdaniem prokuratury oskarżony Andrzej P. wyciągnął siekierę, przyłożył do głowy swojej siostry i zabrał jej 100 złotych. Miał również podpalić stodołę i grozi ... » więcej 2019-10-17, godz. 12:15 Trwają poszukiwania więźnia, który wczoraj uciekł podczas badań Trwają poszukiwania mężczyzny, który wczoraj (16.10) po godzinie 12.00 podczas badania wyskoczył przez okno pracowni radiologicznej w Uniwersyteckim Szpitalu ... » więcej 2019-10-17, godz. 11:30 Polski senat ma wpływ na proces legislacyjny, amerykański kontroluje prezydenta. Poranni goście o różnicach w kompeten ... - Senat nie jest graczem, który mógłby cokolwiek blokować - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' prof. Krzysztof Zuba, politolog z Uniwersytetu Opol ... » więcej 2019-10-17, godz. 10:45 Policja publikuje wizerunek Piotra Klemczaka podejrzanego o szereg oszustw. Mężczyzna często zmieniał wizerunek. To on ... Decyzją Prokuratury Rejonowej w Opolu opolska policja publikuje wizerunek Piotra Klemczaka podejrzanego o szereg oszustw m.in. na terenie Dolnego Śląska i Opo ... » więcej 2019-10-17, godz. 09:30 Utrudnienia w centrum Opola. Drogowcy zamykają skrzyżowanie Katedralnej z Książąt Opolskich Miejski Zarząd Dróg w Opolu wprowadza tymczasową organizację ruchu w pobliżu katedry w Opolu. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »