Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-30, 21:02 Autor: Mariusz Chałupnik

Opolscy politycy podsumowali rok rządów Prawa i Sprawiedliwości

Opolscy politycy podsumowali rok rządów Prawa i Sprawiedliwości [fot. Justyna Krzyżanowska]
Opolscy politycy podsumowali rok rządów Prawa i Sprawiedliwości [fot. Justyna Krzyżanowska]
Minął rok od wyborów parlamentarnych. Zdecydowane zwycięstwo odniosło w nich Prawo i Sprawiedliwość, które jako pierwsza partia po 1989 roku uzyskała parlamentarną większość. W Niedzielnej Loży Radiowej zaproszeni goście podsumowali dotychczasowe efekty rządów PiS.
Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Kłosowski powołał się na sondaże, w których rząd Beaty Szydło uzyskuje poparcie na poziomie blisko 40 procent.

- Ludzie są doskonałymi obserwatorami i dokładnie widzą jak zmienia się rzeczywistość - mówi Kłosowski. - Oni dokładnie czują, co im dało 500 plus. Oni dokładnie czują, co im dało podniesienie najniższej kwoty emerytury. Oni dokładnie wiedzą, co dała stawka godzinowa 12 złotowa. Oni dokładnie wiedzą, co im da powrót do starego wieku emerytalnego.

Jacek Niesłuchowski z Platformy Obywatelskiej stwierdził, że dobra kondycja polskiej gospodarki, to efekt stanu w jakim zostawiła go poprzednia władza. Według Niesłuchowskiego PiS teraz to wykorzystuje, a wyborcze obietnice nie do końca spełnił.

- 500 złotych miało być na każde dziecko. Dziś wiadomo, że tak nie jest. Kwota wolna od podatku. Prezydent Duda obiecywał, że to będzie 8 tysięcy złotych. W tym zakresie nic nie zrobiono i mimo orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dalej w ustawę wpisana jest kwota raptem ponad 3 tysięcy złotych.

- Na pewno program 500 plus wielu osobom pomógł - stwierdza Dariusz Karbowiak z Nowoczesnej - Niestety, jest on robiony na kredyt. Błyskawiczne zadłużanie się skarbu państwa spowoduje to, że te dzieci, na które dzisiaj wypłacane jest 500 plus będą musiały to kiedyś spłacić. Proponuje się, żeby te 500 plus odbierać w obligacjach skarbu państwa. Założę się, że 50 procent obywateli nawet nie wie co z tą obligacją później zrobić.

Robert Tistek, regionalny prezes Kukiz 15, uważa że Prawo i Sprawiedliwość powinno więcej zajmować się gospodarką, a nie działaniami marketingowymi.

- Takim jest na przykład program 500 plus, a rząd powinien zacząć od obniżenia podatków - mówi Tistek. - Błędem jest liczenie tego typu, co robią ekonomiści, że jeżeli podniesiemy podatek i zacieśnimy ściągalność tego podatku, to tego podatku będzie więcej. Może na początku będzie więcej i to wszystko. Ludzie zaczną uciekać do Czech. Ja prowadzę biuro rachunkowe. Moi klienci już pytają jak przenieść firmę do Czech, Anglii, czy Słowacji.

Jan Krzesiński z Polskiego Stronnictwa Ludowego pochwalił rząd za program 500 plus. Szczególnie w kontekście walki z niżem demograficznym. Natomiast zganił obecną władzę za brak pokory i psucie wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej.

- Skoro w 2004 roku podjęliśmy, jako naród w referendum, decyzję o przystąpieniu do Unii, to powinno być to uszanowane, a niestety wizerunkowo wypadamy coraz gorzej - powiedział Krzesiński. - Przy okazji chociażby zawirowań związanych z wyborem śmigłowca dla armii. W jeden dzień słyszę ministra obrony, który w jeden dzień mówi, że to była wina poprzedniego rządu, a w drugi, że nie wie jak to tak naprawdę było, to pokazuje, że to szybkie działanie powoduje, że czasem popełnia się błędy.

Ponadto goście Niedzielnej Loży radiowej odnieśli się do podziałów społecznych, które coraz bardziej widoczne są na różnych płaszczyznach naszego życia.
Sławomir Kłosowski
Jacek Niesłuchowski
Dariusz Karbowiak
Robert Tistek
Jan Krzesiński

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »