Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-28, 15:00 Autor: Monika Pawłowska

Nie przyjmą pieniędzy od Opola. Jest wspólne stanowisko czterech gmin ws. wsparcia

Konferencja prasowa w sprawie nieprzyjmowania wsparcia finansowego od Opola [fot. Monika Pawłowska]
Konferencja prasowa w sprawie nieprzyjmowania wsparcia finansowego od Opola [fot. Monika Pawłowska]
Władze dwóch gmin, które 1 stycznia 2017 roku stracą część terytorium na rzecz Opola nie przyjmą od miasta pieniędzy. Samorządowcy nie chcą - jak mówią - marnej zapomogi finansowej.
To wspólne stanowisko czterech podopolskich gmin. Wójtowie i burmistrz podkreślają, że formuła rzekomej pomocy jest wielce niesprawiedliwa, a przyjęty model postępowania krzywdzący.

- Na niczym spełzły nasze wnioski do władz Opola, które miały na celu porozumienie i uregulowanie spraw mienia, które znajdzie się w granicach miasta - mówi Henryk Wróbel, wójt Dobrzenia Wielkiego. - Jednorazowe wsparcie jedynie odwlecze o rok widmo agonii gminy.

- Oburzające jest to, że proponuje się takie rozwiązanie tylko dwóm gminom, bo wszyscy jesteśmy bardzo mocno dotknięci finansowo tym procesem. Wszyscy będziemy ponosić straty i bez względu na ich wielkość, wpłynie to na pewno na możliwości rozwojowe każdej z gmin - wyjaśnia samorządowiec.

Burmistrz Prószkowa Róża Malik podkreśla, że traktowanie gmin jak biednych petentów wyciągających ręce po jałmużnę jest nie do przyjęcia. - Nieodwracalnie tracimy dochody stale, więc trzeba zmienić politykę gminy w całości - podkreśla.

- Każda z gmin wyliczyła jaki ma majątek o wartości netto, czyli wartości księgowej. Chcieliśmy po prostu, żeby Opole nam ten majątek odkupiło i nawet nie oczekiwaliśmy, że to będzie w jednym roku. Wtedy każda z gmin byłaby potraktowana uczciwie i mielibyśmy czas na oddech, żeby odbudować to, co nam wyszarpano - tłumaczy.

Warunki przyznawania wsparcia przez ratusz są zdaniem wójta Komprachcic Leonarda Pietruszki wyciągnięte z kapelusza. - Jednym powodem były zaciągnięte zobowiązania inwestycyjne na włączanych do miasta terenach, a drugim niedomknięcie budżetu na 2017 rok - informuje.

- Niespełnienie tych dwóch warunków powoduje, że się Komprachcice i Prószków nie znalazły na tej liście, jako możliwi do przyjęcia jakiejkolwiek pomocy. Przypomnę tylko fakt, że po 1 stycznia także te właśnie gminy będą miały utratę dochodów - zaznacza.

Z kolei wójt Dąbrowy Marek Leja podkreśla, że gminy nadal zabiegają, aby nie doszło do procesu powiększenia Opola.

- Będziemy pukać do wszystkich bram, aby te rozporządzenie zostało anulowane. Wtedy nie będzie potrzeba żadnych uchwał pomocowych i będzie żadnych problemów. Tak jak żyliśmy zgodnie na tym terenie przez tyle lat, tak będzie to dalej funkcjonowało z dobrocią dla naszych mieszkańców - informuje.

Przypomnijmy, że opolski ratusz postanowił wesprzeć dwie gminy: Dobrzeń Wielki ma otrzymać 10 milionów złotych, a Dąbrowa 1 milion 800 tysięcy złotych.
Henryk Wróbel
Róża Malik
Leonard Pietruszka
Marek Leja

Wiadomości z regionu

2023-10-01, godz. 19:44 Ćwierć wieku samorządu. Powiat krapkowicki świętuje 25-lecie Koncerty, zawody sportowe czy festiwal dyni. M.in. te atrakcje czekały na przybyłych do Krapkowic. Dwa ostatnie dni (30.09-01.10) stały pod znakiem świętowania… » więcej 2023-10-01, godz. 17:30 Ku czci rotmistrza Pileckiego. W Głubczycach biegacze upamiętnili bohatera Blisko 350 osób wzięło udział w I Opolskim Biegu Rotmistrza Pileckiego w Głubczycach. To wydarzenie upamiętniające jednego z największych bohaterów w… » więcej 2023-10-01, godz. 16:00 Promocja tradycyjnych produktów. Miód w roli głównej podczas targów w Muzeum Wsi Opolskiej Tutaj miód występuje w roli głównej. W Muzeum Wsi Opolskiej odbyła się impreza plenerowa promująca tradycyjne potrawy i obrzędy. Przygotowano specjalne… » więcej 2023-10-01, godz. 15:00 Bieganie mają we krwi. Na opolskiej Malinie promowali honorowe oddawanie krwi Łączy nas krew, która ratuje życie. Biegacze promowali dziś (01.10) honorowe krwiodawstwo. Kilkudziesięciu zawodników zebrało się przy kąpielisku 'Malina'… » więcej 2023-10-01, godz. 14:34 Samice Pudu w opolskim ZOO. Nowe mieszkanki ogrodu stworzą pary z samcami Opolskie ZOO ma nowych, egzotycznych mieszkańców. To samice Pudu, czyli saren żyjących na co dzień w Ameryce Południowej. Samice mają wraz z męskimi osobnikami… » więcej 2023-10-01, godz. 13:59 WYBORY 2023. Nie pojechali do Warszawy, więc manifestują w Opolu Zwolennicy opozycji, którzy nie mogli pojechać do Warszawy, spotkali się dziś (01.10) w południe na Placu Wolności w Opolu. W ten sposób manifestowali oni… » więcej 2023-10-01, godz. 12:15 WYBORY 2023. "Marsz hejterów". Janusz Kowalski o Marszu Miliona Serc Ten pochód to nic innego jak pokaz hejtu wobec rządu Zjednoczonej Prawicy - powiedział dziś podczas konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Janusz Kow… » więcej 2023-10-01, godz. 12:15 Rządowe dofinansowanie przyspieszy remont byłego dworca kolejowego w Głubczycach Gmina Głubczyce ogłosiła trzeci przetarg na wykonanie stropu nad drugą kondygnacją budynku byłego dworca PKP. W tym tygodniu samorząd otrzymał dodatkowe… » więcej 2023-10-01, godz. 11:45 Rusza remont w przychodni poradni dziecięcej. Zakończy się początkiem listopada Gruntowny remont m.in. gabinetów lekarskich czeka poradnię pediatryczną przy ul. Waryńskiego w Opolu. » więcej 2023-10-01, godz. 09:00 Święto Chleba w Strzelcach Opolskich. Gotowanie z Rączką, koncert Kwiatkowskiego i wiele innych atrakcji Największa impreza plenerowa organizowana przez powiat strzelecki, czyli Święto Chleba w Strzelcach Opolskich już dziś (1.10). Wspólne świętowanie tradycyjnie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »