Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-23, 19:00 Autor: Piotr Wrona

Sprzedaż koni z hodowli w Prudniku pełna niejasności. Politycy myślą o zawiadomieniu prokuratury

Stadnina Koni w Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Stadnina Koni w Prudnik [zdj. Jan Poniatyszyn]
Opolscy politycy zaniepokojeni sprzedażą koni z prudnickiej stadniny. Według informacji, do których dotarło Radio Opole zwierzęta miała zakupić nieznana środowisku hodowców mieszkanka Kluczborka. Transakcja opiewała na kwoty od 500 do 1500 złotych za jednego konia i odbyła się pod nieobecność głównego hodowcy stadniny.
Decyzję o sprzedaży podjął nowy szef tej państwowej firmy Józef Stępkowski.
- To właśnie budzi moje największe zdziwienie, że sprzedaż odbyła się bez obecności osoby, która zajmuje się ich wyceną - mówi Ryszard Galla, poseł Mniejszości Niemieckiej.

- Szef jednostki odpowiada w całości, nie jest istotne, czy jest na tym stanowisku kilka dni, czy kilka lat. Moim zdaniem w takiej spółce decyzje powinno podejmować się zgodnie z procedurami i opiniami całego zespołu. Samodzielna decyzja o sprzedaży może świadczyć o braku zaufania wobec tych osób. Być może były inne powody tej sprzedaży – mówi Galla.

Wiceprzewodniczący opolskiego koła Nowoczesnej Piotr Piaseczny, zapowiada rozważenie możliwości zawiadomienia o sprawie prokuratury.

- Sprzedaż koni odbyła się przy nieobecności głównego hodowcy. Pan Stępkowski został prezesem niedawno, nie znam jego kompetencji, ale dla mnie jest to działanie typowo „misiewiczowskie”. Lokalnie będziemy zajmować się tą sprawą – zapowiada Piaseczny.

Zaniepokojona jest również Katarzyna Czochara, poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.
- Jeżeli są jakiekolwiek wątpliwości należ tę sprawę zbadać. Nie jest naturalnym zachowaniem podejmowanie samodzielnej decyzji w sprawie sprzedaży koni. Powinno to zostać skonsultowane – mówi Czochara.

- Każda transakcja powinna być przejrzysta, szczególnie jak chodzi o prudnicką stadninę, która podlega Agencji Nieruchomości Rolnych. Klubowi Kukiz’15 zależy, aby wszystkie transakcje były przejrzyste – mówi Agnieszka Dawid z Kukiz'15.

Agnieszka Dawid podobnie jak Piotr Piaseczny uważa, że sprawa sprzedaży powinna zostać zbadana przez odpowiednie służby. W sprawie nie chciał wypowiadać się Piotr Wach, senator z ramienia Platformy Obywatelskiej.

Do tematu wrócimy na naszej antenie także jutro (24.10) w programie Loża Radiowa. Gośćmi Anety Skomorowskiej-Kobzy i Piotra Wójtowicza będą Tomasz Kostuś oraz Katarzyna Czochara
Ryszard Galla
Piotr Piaseczny
Katarzyna Czochara
Agnieszka Dawid

Wiadomości z regionu

2024-03-03, godz. 12:30 Gogolin: ponad dwa miliony złotych na remonty dróg gminnych Ponad dwa miliony złotych przeznaczy w tym roku samorząd Gogolina na remonty i budowę dróg w gminie. W planach jest między innymi przebudowa ul. Polnej w… » więcej 2024-03-03, godz. 11:30 Ruszyła akcja "Stop pożarom traw". Wypalanie nieużytków jest groźne i zakazane Na przełomie zimy i wiosny powraca coroczny problem wypalania traw. Strażacy apelują, aby tego nie robić. Rozpoczęli też akcję 'Stop pożarom traw', w której… » więcej 2024-03-03, godz. 08:00 Dwa wahadła na remontowanej DK45. Zmiany już od wtorku Jak zapowiada GDDKiA od wtorku (5.03) wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu na remontowanej krajówce nr 45, między Krapkowicami a Rogowem Opolskim. Na… » więcej 2024-03-03, godz. 07:30 Nie lubisz psów i kotów? W CWK można wybierać pośród jaszczurek, patyczaków i żółwi Jaszczurki, węże, kameleony, gekony czy żółwie można oglądać lub kupić przez weekend w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu. Trwają tam Targi Terrarystyczne… » więcej 2024-03-02, godz. 21:42 Charytatywny wymiar sportu. Kibice zbierali pieniądze dla "Betanii" W trakcie spotkania 22. kolejki Fortuna 1. Ligi między Odrą Opole a Wisłą Kraków odbyła się akcja charytatywna opolskiego klubu i hospicjum 'Betania' w… » więcej 2024-03-02, godz. 17:44 Giełda minerałów w Opolu. "Kluczowa jest wiara, że one wpływają na nasz organizm" Meteoryty, kamienie szlachetne, ale też wróżby. W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu trwa dwudniowa Giełda Minerałów, Biżuterii i Skamieniało… » więcej 2024-03-02, godz. 16:00 Pisanki czy kroszonki? Tradycje są różne, ale konkurs wojewódzki uwzględnia obie kategorie Rysowanie czy skrobanie? 80 osób, przede wszystkim pań, wzięło udział w 32. Wojewódzkim Konkursie Plastyki Obrzędowej 'Opolskie Kroszonki i Pisanki'. » więcej 2024-03-02, godz. 14:53 Wiosenne porządki w Murowie. By nie było "nabitych w butelkę" Butelki szklane i plastikowe, puszki, a nawet sprzęt AGD. To wszystko zalegało na poboczach drogi łączącej Murów z Grabczokiem. Za wiosenne porządki o poranku… » więcej 2024-03-02, godz. 14:45 Dwa ostatnie kilometry najbardziej bolesne! Kacper Śnigórski dotarł na metę "Lewińskich Szutrów" 6 godzin i 45 minut zajęło Kacprowi Śnigórskiemu pokonanie 150-kilometrowej trasy w kolarskich zawodach Ultra Race 'Lewińskie Szutry'. Co najważniejsze… » więcej 2024-03-02, godz. 13:30 "Miło Cię widzieć, miło Cię słyszeć". Opole przyjęło program dla zdrowia pierwszaków To już pewne. Uczniowie klas I opolskich szkół podstawowych będą mieli badany bezpłatnie wzrok i słuch. Plan jest, żeby zacząć od czerwca. Program profilaktyczny… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »