Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-17, 12:10 Autor: Dorota Kłonowska

Stoi na stacji lokomotywa ... i czeka. Co dalej z maszyną z nyskiej stacji, która czeka na renowację

[fot.UM Nysa]
[fot.UM Nysa]
Nie udał się przetarg na renowację zabytkowej lokomotywy, którą nyska gmina kupiła od PKP, ratując ją tym samym od zezłomowania. Parowóz z 1944 roku stoi na bocznicy kolejowej i wymaga pilnej renowacji. Jednak do przetargu zgłosił się tylko jeden oferent proponując usługę za kilkakrotnie wyższą kwotę niż zaproponowana przez gminę. Dodajmy, kwotę realną, bowiem gmina przyznaje, że renowacja będzie bardzo kosztowna.
Burmistrz Kordian Kolbiarz zapowiada zatem starania o unijne dofinansowanie.
- Powiem tak, nie po to walczyliśmy o odzyskanie tej lokomotywy, aby nie wylądowała na złomowisku, żeby ją teraz porzucić gdzieś tam w krzakach. Na pewno pieniądze znajdziemy. Naszym celem jest, aby ją wyremontować i żeby cieszyła oko mieszkańców i turystów. Trzeba zapewne o wiele więcej, niż opiewała kwota przetargu, gdzieś około 100 tys. zł, dlatego, że lokomotywa jest w strasznym stanie. Chcemy się posiłkować funduszami pomocowymi z Unii Europejskiej – mówi Kolbiarz.

Okazuje się, że gmina kupiła nie tylko lokomotywę, ale cały zestaw, czyli tzw. tender – wagon na węgiel i wodę. To także zabytek i także mocno zdewastowany. Stoi on na bocznicy kolejowej w Nowym Świętowie i również czeka na remont.

- Chcemy po renowacji wyeksponować te zabytki w tworzonym obecnie Centrum Przesiadkowym – czyli obok dzisiejszego dworca kolejowego i PKS, tak, aby stanowiły wizytówkę miasta i tego miejsca – mówi wiceburmistrz Marek Rymarz.
Kordian Kolbiarz, Marek Rymarz

Wiadomości z regionu

2019-12-05, godz. 18:00 "Możemy pomóc innym poprzez napisanie listu". Studenci Uniwersytetu Opolskiego walczą z łamaniem praw człowieka na świ… Studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego uczestniczyli w Maratonie Pisania Listów Amnesty International. Przeciwstawiali się naruszeniom… » więcej 2019-12-05, godz. 17:15 Koniec problemów z pozbyciem się śmieci. Od nowego roku w Murowie będzie funkcjonował PSZOK W styczniu samorząd Murowa uruchomi Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Będzie funkcjonował przy ul. Wolności w sąsiedztwie oczyszczalni ścieków. » więcej 2019-12-05, godz. 16:30 Strażacy opanowali pożar kuchni w miejscowości Kuźniczka w powiecie oleskim 9 zastępów straży pożarnej interweniowało przy pożarze domu jednorodzinnego w miejscowości Kuźniczka (gmina Praszka). » więcej 2019-12-05, godz. 15:15 Dokonali kilkunastu włamań i rozboju. Szef grupy skazany na 15 lat więzienia Przyjeżdżali w trójkę z Wrocławia, żeby włamywać się do domów na Opolszczyźnie. Mieli kominiarki i byli dobrze przygotowani. Dzisiaj (05.12) opolski sad okręgowy… » więcej 2019-12-05, godz. 15:00 Uczniowie opolskich szkół podstawowych rywalizowali w konkursie wiedzy o policji. Było 40 pytań testowych 90 uczniów z 45 szkół podstawowych całego województwa wzięło udział w konkursie wiedzy o policji. 40 pytań zamkniętych dotyczyło między innymi zasad naboru, historii… » więcej 2019-12-05, godz. 14:45 Tomasz Kunecki spotkał się z opolskimi uczniami z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Trzeci raz Publiczna Szkoła Podstawowa numer 26 w Opolu zorganizowała Dzień Niepełnosprawnych. Uczniowie spotkali się z Tomaszem Kuneckim, kierowcą rajdowym, który… » więcej 2019-12-05, godz. 14:15 Kędzierzyn-Koźle: 3 oszustki splądrowały mieszkanie 78-latki Poprosiły o szklankę wody, w zamian splądrowały mieszkanie i okradły 78-latkę. Do tego zdarzenia doszło wczoraj (4.12) w Kędzierzynie-Koźlu na Osiedlu Piastów… » więcej 2019-12-05, godz. 14:15 Wybuch butli z gazem w domu w Suchej. Dwie osoby lekko ranne Dwie osoby, w tym 3-letnie dziecko zostały niegroźnie ranne w wyniku wybuchu butli z gazem, do którego doszło w jednym z domów w miejscowości Sucha pod Strzelcami… » więcej 2019-12-05, godz. 13:15 Karetki będą stały w kolejce przed SOR-em. Lekarze z USK w Opolu nie są w stanie obsłużyć wszystkich pacjentów Zmiany na oddziale ratunkowym Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu. Karetki z pacjentami muszą czekać przed kliniką do momentu, aż lekarze skończą przyjmować… » więcej 2019-12-05, godz. 13:07 Wybuch butli z gazem w domu w Suchej w powiecie strzeleckim Do zdarzenia doszło tuż po godzinie 12.00. Jak poinformował Radio Opole oficer dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Opolu, najprawdopodobniej nikomu nic się nie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »