Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-06, 14:15 Autor: Piotr Wrona

Administrator Bezpieczeństwa Informacji. Nowe studia podyplomowe na UO

Uniwersytet Opolski Collegium Maius © (fot. Szymon Krawczyk)
Uniwersytet Opolski Collegium Maius © (fot. Szymon Krawczyk)
Uniwersytet Opolski będzie kształcił kadry odpowiedzialne za bezpieczeństwo informacyjne w firmach i urzędach. Nowy kierunek jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.
Wiosną 2018 roku na administrację publiczną i jednostki służby zdrowia zostanie nałożony obowiązek zatrudniania pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przechowywanych i przetwarzanych danych.

Jest to wynik przyjętych przez kraje członkowskie rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

- Biorąc pod uwagę szeroki zakres zmian, już teraz warto rozpocząć przygotowania do wejścia w życie nowych przepisów - mówi Ewa Ganowicz z Instytutu politologii UO.

- Ustawodawca przewidział grupę osób, która będzie się tym zajmować. Mamy już przepisy i na ich podstawie przygotowaliśmy siatkę zajęć, tak aby dostosować się do nowych wymogów i pod tym kątem przygotować specjalistów – dodaje Ganowicz.

Uczelnia do współpracy zaprosiła administratorów bezpieczeństwa informacji, którzy będą kształcić studentów. Studiujący dowiedzą się nie tylko o systemach, ale również organizacji pracy, tak aby uchronić instytucje i firmy przed niepowołanym wyciekiem informacji.

- Dziś najczęściej dochodzi do tego z powodu nieroztropności pracowników - mówi Michał Geilke, administrator bezpieczeństwa informacji, przyszły wykładowca. - Systemy informatyczne są w miarę bezpieczne, oczywiście zdarzają się wycieki danych. Niestety najczęściej do niepowołanego dostępu do informacji dochodzi z winy człowieka. Ktoś np. przenosi dane na prywatnym pendrivie, a później używa go w domu i nieświadomie udostępnia informacje w sieci – dodaje Geilke.

Studia podyplomowe ruszą na Uniwersytecie Opolskim już wiosną przyszłego roku. Nabór rozpocznie się 7 listopada. Dziś w Opolu odbyło się pierwsze otwarte spotkanie z zainteresowanymi tego typu kształceniem.
Ewa Ganowicz
Michał Geilke

Wiadomości z regionu

2017-11-24, godz. 19:20 Wicestarostę prudnickiego z PSL zastąpi radny z Mniejszości Niemieckiej? Szykują się zmiany we władzach powiatu prudnickiego. Rezygnację ze stanowiska złoży tamtejszy wicestarosta Krzysztof Barwieniec. Uchwała w tej sprawie znalazł ... » więcej 2017-11-24, godz. 19:10 Batalia o nyską naczyniówkę powraca. Radni piszą do premiera Najpierw zarząd a teraz Rada Powiatu Nyskiego podjęła stanowisko w sprawie przywrócenia oddziału chirurgii naczyniowej w Nysie. Uchwała intencyjna przeszła je ... » więcej 2017-11-24, godz. 19:00 Nie zgłosił PIP wypadku w firmie. Może ponieść konsekwencje prawne 5 tysięcy złotych na rzecz Krzysztofa M. w ramach funduszu pokrzywdzonym oraz pomocy postpenitencjarnej i warunkowe umorzenie na dwa lata. Taki werdykt zapadł ... » więcej 2017-11-24, godz. 18:00 Znów problemy z rejestracją pojazdów Znów nie działa system rejestracji pojazdów. Urzędnicy starostwa powiatowego w Strzelcach Opolskich przepraszają petentów i rozkładają bezradnie ręce - nie są ... » więcej 2017-11-24, godz. 17:30 Złożyli kwiaty przed pomnikiem świętej Katarzyny w Opolu. Jutro Święto Kolejarza Wiązanki kwiatów złożono po południu przed pomnikiem świętej Katarzyny w Opolu z okazji przypadającego na jutro (25.11) Święta Kolejorza. » więcej 2017-11-24, godz. 17:10 Rodzice Łucji chcą zwolnienia z pracy lekarzy z oddziału ginekologiczno-położniczego szpitala w Kędzierzynie-Koźlu Rodzice dziewczynki, która przyszła na świat z ciężkim niedotleniem w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu, domagają się zwolnienia lekarzy z oddziału ginekologiczno ... » więcej 2017-11-24, godz. 16:30 Nowe latarnie stoją, ale nie działają. Witosa i Grechuty w Opolu bez pełnego oświetlenia [INTERWENCJA] Na egipskie ciemności lub też nieprzyjemny mrok skarżą się mieszkańcy kilku ulic Opola. Problem uwidocznił się szczególnie po zmianie czasu, gdy mrok zapada w ... » więcej 2017-11-24, godz. 16:00 O opiece długoterminowej dyskutowały w Opolu pielęgniarki O opiece długoterminowej rozmawiano w Opolu. Wśród poruszanych kwestii pojawiły się te dotyczące finansowania a także braków kadrowych. » więcej 2017-11-24, godz. 14:45 Przycinał gałęzie i spadł z drabiny. PIP wyjaśnia nieszczęśliwy wypadek Do zdarzenia doszło w Brzegu kilka dni temu na terenie odkrytego kąpieliska przy ulicy Korfantego. 64-letni pracownik Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji be ... » więcej 2017-11-24, godz. 14:40 Radziecka katiusza przyczyną ewakuacji kilku domów w Skorogoszczy Około południa brzescy saperzy podjęli z ziemi przedmiot niebezpieczny. Okazał się nim pocisk rakietowy z dużą ilością materiału wybuchowego i zapalnikiem. Ni ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »