Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-06, 14:15 Autor: Piotr Wrona

Administrator Bezpieczeństwa Informacji. Nowe studia podyplomowe na UO

Uniwersytet Opolski Collegium Maius © (fot. Szymon Krawczyk)
Uniwersytet Opolski Collegium Maius © (fot. Szymon Krawczyk)
Uniwersytet Opolski będzie kształcił kadry odpowiedzialne za bezpieczeństwo informacyjne w firmach i urzędach. Nowy kierunek jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.
Wiosną 2018 roku na administrację publiczną i jednostki służby zdrowia zostanie nałożony obowiązek zatrudniania pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przechowywanych i przetwarzanych danych.

Jest to wynik przyjętych przez kraje członkowskie rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

- Biorąc pod uwagę szeroki zakres zmian, już teraz warto rozpocząć przygotowania do wejścia w życie nowych przepisów - mówi Ewa Ganowicz z Instytutu politologii UO.

- Ustawodawca przewidział grupę osób, która będzie się tym zajmować. Mamy już przepisy i na ich podstawie przygotowaliśmy siatkę zajęć, tak aby dostosować się do nowych wymogów i pod tym kątem przygotować specjalistów – dodaje Ganowicz.

Uczelnia do współpracy zaprosiła administratorów bezpieczeństwa informacji, którzy będą kształcić studentów. Studiujący dowiedzą się nie tylko o systemach, ale również organizacji pracy, tak aby uchronić instytucje i firmy przed niepowołanym wyciekiem informacji.

- Dziś najczęściej dochodzi do tego z powodu nieroztropności pracowników - mówi Michał Geilke, administrator bezpieczeństwa informacji, przyszły wykładowca. - Systemy informatyczne są w miarę bezpieczne, oczywiście zdarzają się wycieki danych. Niestety najczęściej do niepowołanego dostępu do informacji dochodzi z winy człowieka. Ktoś np. przenosi dane na prywatnym pendrivie, a później używa go w domu i nieświadomie udostępnia informacje w sieci – dodaje Geilke.

Studia podyplomowe ruszą na Uniwersytecie Opolskim już wiosną przyszłego roku. Nabór rozpocznie się 7 listopada. Dziś w Opolu odbyło się pierwsze otwarte spotkanie z zainteresowanymi tego typu kształceniem.
Ewa Ganowicz
Michał Geilke

Wiadomości z regionu

2018-06-22, godz. 21:30 Szef rządu uczcił pamięć walczących o niepodległość i podsumował opolską wizytę [FILM, ZDJĘCIA] - To była bardzo owocna wizyta - stwierdził na koniec pobytu w Opolu premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu spotkał się z opolanami w Centrum Wystawienniczo-K ... » więcej 2018-06-22, godz. 20:30 Prudnik: organizują prozdrowotną imprezę z możliwością przebadania się bez kolejek Badania i konsultacje lekarskie oraz nauka udzielania pierwszej pomocy to tylko niektóre z punktów programu „Prudnickiego Dnia Zdrowia”. Sobotnia impreza ma c ... » więcej 2018-06-22, godz. 20:15 Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z mieszkańcami Opola. Mówił o planach rządu i odpowiadał na pytania [DUŻO ZDJĘĆ] Spotkanie w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym odbyło się w ramach akcji „Polska jest Jedna”. Na spotkaniu pojawiło się kilka transparentów, m.in. podziękowan ... » więcej 2018-06-22, godz. 19:30 Kolejny polityk PiS z wizytą na Opolszczyźnie Kolejna wizyta w ramach akcji 'Polska jest jedna'. » więcej 2018-06-22, godz. 18:15 Zatrzymali sygnalizację świetlną, żeby... rywalizować w konkursie 11 policjantów z całego województwa wzięło udział w finale XXI edycji konkursu Policjant Roku Ruchu Drogowego. Funkcjonariusze musieli wykazać się m.in. umiej ... » więcej 2018-06-22, godz. 18:15 Premier Mateusz Morawiecki jest już w Opolu. Na początek spotkanie w CWK Szef rządu przyjechał do Opola w ramach akcji 'Polska jest jedna'. Wizyta rozpoczęła się od spotkania w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym. » więcej 2018-06-22, godz. 18:10 Prudnik: seniorzy rozpoczęli swoje doroczne święto Seniorzy objęli we władanie Prudnik. Symboliczne klucze do miasta przekazał im burmistrz. Tym samym rozpoczęły się drugie Prudnickie Senioralia. Przez trzy dn ... » więcej 2018-06-22, godz. 18:00 Integracja, różańce i uliczny teatr. Boży Weekend w Opolu Opolskie rodziny pokazują, że miejska przestrzeń może być miejscem spotkań i integracji. W Opolu trwa Boży Weekend. To okazja także do spowiedzi i rozmów z ks ... » więcej 2018-06-22, godz. 16:00 Niezwykły prezent z okazji urodzin. 55 Batalion Remontowy w Opolu będzie remontować kontenery 55. Batalion Remontowy w Opolu obchodzi 51. urodziny. Na urodziny żołnierze otrzymali niezwykły prezent. Dzisiaj (22.06) otwarty został warsztat remontowy kon ... » więcej 2018-06-22, godz. 16:00 Kuratorium Oświaty w Opolu kontroluje ośrodki wypoczynkowe Wraz z rozpoczęciem wakacji inspektorzy kuratorium oświaty ruszają w teren. Przez całe wakacje będą kontrolować miejsca letniego wypoczynku dla dzieci w regio ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »