Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-06, 14:15 Autor: Piotr Wrona

Administrator Bezpieczeństwa Informacji. Nowe studia podyplomowe na UO

Uniwersytet Opolski Collegium Maius © (fot. Szymon Krawczyk)
Uniwersytet Opolski Collegium Maius © (fot. Szymon Krawczyk)
Uniwersytet Opolski będzie kształcił kadry odpowiedzialne za bezpieczeństwo informacyjne w firmach i urzędach. Nowy kierunek jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.
Wiosną 2018 roku na administrację publiczną i jednostki służby zdrowia zostanie nałożony obowiązek zatrudniania pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przechowywanych i przetwarzanych danych.

Jest to wynik przyjętych przez kraje członkowskie rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

- Biorąc pod uwagę szeroki zakres zmian, już teraz warto rozpocząć przygotowania do wejścia w życie nowych przepisów - mówi Ewa Ganowicz z Instytutu politologii UO.

- Ustawodawca przewidział grupę osób, która będzie się tym zajmować. Mamy już przepisy i na ich podstawie przygotowaliśmy siatkę zajęć, tak aby dostosować się do nowych wymogów i pod tym kątem przygotować specjalistów – dodaje Ganowicz.

Uczelnia do współpracy zaprosiła administratorów bezpieczeństwa informacji, którzy będą kształcić studentów. Studiujący dowiedzą się nie tylko o systemach, ale również organizacji pracy, tak aby uchronić instytucje i firmy przed niepowołanym wyciekiem informacji.

- Dziś najczęściej dochodzi do tego z powodu nieroztropności pracowników - mówi Michał Geilke, administrator bezpieczeństwa informacji, przyszły wykładowca. - Systemy informatyczne są w miarę bezpieczne, oczywiście zdarzają się wycieki danych. Niestety najczęściej do niepowołanego dostępu do informacji dochodzi z winy człowieka. Ktoś np. przenosi dane na prywatnym pendrivie, a później używa go w domu i nieświadomie udostępnia informacje w sieci – dodaje Geilke.

Studia podyplomowe ruszą na Uniwersytecie Opolskim już wiosną przyszłego roku. Nabór rozpocznie się 7 listopada. Dziś w Opolu odbyło się pierwsze otwarte spotkanie z zainteresowanymi tego typu kształceniem.
Ewa Ganowicz
Michał Geilke

Wiadomości z regionu

2018-02-22, godz. 09:16 20 milionów złotych. Jest wycena naprawy Pendolino, które zderzyło się w Ozimku z ciężarówką Około 20 milionów złotych trzeba będzie zapłacić za naprawę pociągu Pendolino po zderzeniu z ciężarówką w Ozimku. Choć do wypadku doszło w kwietniu minionego ... » więcej 2018-02-22, godz. 09:03 Potrącenie kobiety na placu Kazimierza w Opolu Nie ma już utrudnień na Placu Kazimierza w Opolu. W godzinach porannych doszło tam do potrącenia kobiety, która chcąc dostać się na drugą stronę ulicy, wtargn ... » więcej 2018-02-22, godz. 08:00 Żołnierze 10. Brygady Logistycznej z Opola przygotowują bazę wojskową na Sycylii [ZDJĘCIA] Opolscy logistycy wchodzący w skład żołnierzy Narodowego Elementu Wsparcia przygotowują stanowiska pracy dla Polskiego Kontyngentu Wojskowego w bazie wojskowe ... » więcej 2018-02-22, godz. 08:00 Sprawdź swoją wiedzę o Żołnierzach Wyklętych. Trwają zapisy do IV opolskiego testu Ruszyły zapisy do IV edycji Opolskiego Testu Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. 5. marca miłośnicy historii zmierzą się z pytaniami na temat m.in. życiorysów dow ... » więcej 2018-02-22, godz. 07:00 Nysa: Kolejny przetarg na Mieszkania+ ogłoszony Ruszył kolejny przetarg na budowę bloków w Nysie. W ramach rządowego programu Mieszkanie+ powstać ma 140 lokali mieszkalnych. Do pierwszego przetargu nie przy ... » więcej 2018-02-22, godz. 06:15 Samochód osobowy wpadł do rowu, kierowca był nietrzeźwy Do zdarzenia doszło w Otmuchowie na ul. Henryka Sienkiewicza, wylotowej na Nieradowice » więcej 2018-02-22, godz. 06:00 Strażacy z Bukowia otrzymali nowoczesny wóz bojowy Druhowie z tamtejszej OSP mogą pochwalić się nowym sprzętem. Ich jednostkę zasilił nowy wóz strażacki na podwoziu mana. Auto zostało w pełni wyposażone w niez ... » więcej 2018-02-21, godz. 19:00 W Mikolinie nie propagowano totalitaryzmu, ale pomnik i tak zostanie rozebrany Końcem czerwca 2017 roku Stowarzyszenie Kursk w Mikolinie odsłoniło odrestaurowany obelisk ku czci poległych żołnierzy Armii Czerwonej, którzy końcem stycznia ... » więcej 2018-02-21, godz. 18:30 Opole ma mieć swoje "City" - Opłacalne są własne przestrzenie - powiedział w porannej rozmowie 'Poglądy i osądy' wiceprezydent Opola Maciej Wujec. Odniósł się w ten sposób do planowaneg ... » więcej 2018-02-21, godz. 18:10 Tragiczny wypadek na DK 42 w Faustiance. Jedna osoba nie żyje Jedna osoba zginęła w wypadku do jakiego doszło kwadrans po godzinie 13 na drodze krajowej nr 42 w miejscowości Faustianka w gminie Rudniki. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »