Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-10-06, 14:15 Autor: Piotr Wrona

Administrator Bezpieczeństwa Informacji. Nowe studia podyplomowe na UO

Uniwersytet Opolski Collegium Maius © (fot. Szymon Krawczyk)
Uniwersytet Opolski Collegium Maius © (fot. Szymon Krawczyk)
Uniwersytet Opolski będzie kształcił kadry odpowiedzialne za bezpieczeństwo informacyjne w firmach i urzędach. Nowy kierunek jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku.
Wiosną 2018 roku na administrację publiczną i jednostki służby zdrowia zostanie nałożony obowiązek zatrudniania pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo przechowywanych i przetwarzanych danych.

Jest to wynik przyjętych przez kraje członkowskie rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej.

- Biorąc pod uwagę szeroki zakres zmian, już teraz warto rozpocząć przygotowania do wejścia w życie nowych przepisów - mówi Ewa Ganowicz z Instytutu politologii UO.

- Ustawodawca przewidział grupę osób, która będzie się tym zajmować. Mamy już przepisy i na ich podstawie przygotowaliśmy siatkę zajęć, tak aby dostosować się do nowych wymogów i pod tym kątem przygotować specjalistów – dodaje Ganowicz.

Uczelnia do współpracy zaprosiła administratorów bezpieczeństwa informacji, którzy będą kształcić studentów. Studiujący dowiedzą się nie tylko o systemach, ale również organizacji pracy, tak aby uchronić instytucje i firmy przed niepowołanym wyciekiem informacji.

- Dziś najczęściej dochodzi do tego z powodu nieroztropności pracowników - mówi Michał Geilke, administrator bezpieczeństwa informacji, przyszły wykładowca. - Systemy informatyczne są w miarę bezpieczne, oczywiście zdarzają się wycieki danych. Niestety najczęściej do niepowołanego dostępu do informacji dochodzi z winy człowieka. Ktoś np. przenosi dane na prywatnym pendrivie, a później używa go w domu i nieświadomie udostępnia informacje w sieci – dodaje Geilke.

Studia podyplomowe ruszą na Uniwersytecie Opolskim już wiosną przyszłego roku. Nabór rozpocznie się 7 listopada. Dziś w Opolu odbyło się pierwsze otwarte spotkanie z zainteresowanymi tego typu kształceniem.
Ewa Ganowicz
Michał Geilke

Wiadomości z regionu

2017-09-24, godz. 12:55 W Opolu zachęcają do korzystania z alternatywnych środków transportu Rower, rolki, czy pociąg - do korzystania z alternatywnych i masowych środków transportu namawiają na pl. Wolności w Opolu służby i urząd miasta. Podczas fest ... » więcej 2017-09-24, godz. 12:12 Blisko 150 pomysłów na rozwój i zmiany. Lista wniosków do Budżetu Obywatelskiego Opola gotowa Dokładnie 143 wnioski wystartują o finansowe wsparcie w ramach Budżetu Obywatelskiego Opola na 2018 rok. Do podziału będzie dwa i pół miliona złotych. » więcej 2017-09-24, godz. 09:21 Wyślij kartkę z pozdrowieniami. W rolę listonoszy wcielą się opolscy harcerze Każdy może wziąć udział w akcji 'Harcerska Poczta Polowa ZHR'. Na terenie Opola, także w Radiu Opole, umieszczone są specjalne skrzynki, do których opolanie m ... » więcej 2017-09-24, godz. 08:00 Emin Pasza ma tablicę pamiątkową w Opolu. Podróżnik urodził się tutaj jako Eduard Schnitzer Pamiątkową tablicę Emina Paszy odsłonięto na skwerze Heleny Lehr w Opolu. Niemiecki lekarz i polityk, ale przede wszystkim podróżnik, urodził się i mieszkał p ... » więcej 2017-09-23, godz. 20:30 Wehikuł czasu w Opolu - ulicami miasta przeszła widowiskowa parada historyczna [ZDJĘCIA] Edmund Osmańczyk, Karol Musioł, Szymon Koszyk czy Alojzy Smolka. To tylko kilka postaci, które zaprezentowały się podczas Wielkiej Parady Historycznej z okazj ... » więcej 2017-09-23, godz. 18:30 Ponad 500 harcerek i harcerzy spotkało się w Niemodlinie na wojewódzkim zlocie Harcerze z całego województwa spotkali się w Niemodlinie. Trwa tam V Zlot Chorągwi Opolskiej Związku Harcerstwa Polskiego 'Na Sokolim Wzgórzu'. » więcej 2017-09-23, godz. 16:00 Jak być szczęśliwym albo ozdobić puzderko? Europejskie Dni Nauki w Nysie Mimo deszczowej pogody wiele osób odwiedza Wyższą Szkołę Humanistyczną w Nysie, gdzie trwają Europejskie Dni Nauki. W pracowniach i salach wykładowych na kilk ... » więcej 2017-09-23, godz. 12:50 Strażacy z powiatu brzeskiego rywalizują w zawodach pożarniczych Sztafeta 7 x 50 metrów i ćwiczenia bojowe - z takimi zadaniami zmagają się dzisiaj (23.09) strażacy ochotnicy na co dzień pełniący służbę w jednostkach OSP w ... » więcej 2017-09-23, godz. 12:30 Kluczborscy harcerze przekażą swoje mundury druhom na Ukrainie Harcerze z Kluczborka wesprą druhów na Ukrainie. W związku z obowiązkową wymianą mundurów harcerze planują przekazać całe swoje umundurowanie dla Polaków zrze ... » więcej 2017-09-23, godz. 12:30 Czeska Vidnava zaprasza na Zavody Horskych Kol Dzisiaj (23.09) w Vidnavie rozpoczyna się przygraniczna impreza sportowo-rekreacyjna. To wyścigi rowerów górskich, traktowane jednak z przymrużeniem oka, bowi ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »