Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-08-25, 10:00 Autor: Roman Juranek

Jaki zabieg można uznać za ratujący życie? Ciąg dalszy sporów o nyską filię Polsko-Amerykańskich Klinik Serca

Dr Jacek Polewiak [fot. Dorota Kłonowska]
Dr Jacek Polewiak [fot. Dorota Kłonowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Violetta Porowska [fot. Justyna Krzyżanowska]
Nyski oddział Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w ubiegłym roku otrzymał na mocy kontraktu z NFZ 1 mln 200 tys. zł. Ma jednak nadwykonań na 11 mln zł. Klinika do tej pory nie otrzymała zwrotu tych pieniędzy z NFZ. Właściciele kliniki zapowiadają jej likwidację. Po stronie PAKS bardzo mocno opowiedzieli się nyscy samorządowcy, NFZ z kolei publicznie poddał pod wątpliwość to, czy wszystkie zabiegi zgłoszone przez PAKS jako ratujące życie faktycznie miały taki charakter.
- Nie wierzę, że nie uda się uratować tego szpitala - mówi ordynator oddziału chirurgii naczyniowej PAKS dr Jacek Polewiak, gość porannej rozmowy "W cztery oczy". - Jeśli dwa i pół roku temu, kiedy zaczynaliśmy i można było powiedzieć, że to eksperyment i nie wiadomo, czy taka placówka jest konieczna jako druga w województwie, tak dziś po tym czasie jest jasne, że po takiej liczbie zabiegów, które wykonaliśmy, na stałe się wpisała w mapę województwa opolskiego, jeśli chodzi o chirurgię naczyniową. I nie wyobrażam sobie, żeby teraz zniknęła, bo to będzie z wielką szkodą dla chorych.

- Mam nadzieję, że te pieniądze się znajdą ponieważ dwa tygodnie temu NFZ uruchomił ponad miliard złotych na bieżące potrzeby i nadwykonania dla placówek w całym kraju - dodał dr Polewiak, dodając, że przy ocenie, czy dany zabieg ratuje życie pacjenta, opierają się na zaleceniach konsultanta krajowego, które -jak przekonuje - są inne niż wytyczne NFZ.

Natomiast w "Poglądach i osądach" wicewojewoda Violetta Porowska mówiła o kluczowej sprawie w tym sporze.

- Narodowy Fundusz Zdrowia kwestionuje kwalifikacje nadwykonań nyskiego oddział Polsko-Amerykańskich Klinik Serca. Nadwykonania można zrobić, jeśli jest to procedura ratująca życia - wyjaśniała Porowska. - Z natury rzeczy definicja procedury ratującej życie jest nieprecyzyjna, bo po prostu musi być nieprecyzyjna. Bo proszę sobie wyobrazić: jak ją doprecyzujemy we wszystkich szczegółach i detalach ? Jest tam taki zapis, który mówi o tym, że jest to bezpośrednie zagrożenie życia. W całej Polsce interpretuje się rzeczywiście jako takie, że w najbliższym czasie pacjent może umrzeć. W związku z powyższym, to chyba NFZ w tej sprawie zasadnie powziął jakieś wątpliwości.

Jak dodaje wicewojewoda Porowska - takie problemy z wysokością i kwalifikacją nadwykonań mają też inne placówki PAKS w kraju.
Wioletta Porowska
Jacek Polewiak

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »