Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-06-06, 21:30 Autor: Dorota Kłonowska

Dziewięć Promereorów dla dziewięciu gminnych OSP w powiecie nyskim

OSP Domaszkowice [fot.Dorota Kłonowska]
OSP Domaszkowice [fot.Dorota Kłonowska]
Jest ich w powiecie nyskim ponad półtora tysiąca, zrzeszeni są w 71 jednostkach ochotniczych straży pożarnych. Społecznie ratują życie, biorąc udział w większości akcji z udziałem strażaków zawodowych. Strażacy ochotnicy z powiatowych OSP dostaną najwyższy order zasług powiatu nyskiego - Promereora. A dokładnie dziewięć Promereorów – tyle, ile jest gmin w powiecie.
- Są wioski, w których niemal całe rodziny należą do OSP. Mamy dla nich wiele szacunku, są zawsze na miejscu ratując życie i mienie, a robią to społecznie. Stąd decyzja radnych o przyznaniu Promereora - orderu zasług dla powiatu nyskiego - właśnie strażakom ochotnikom - mówi przewodniczący Rady Powiatu Nyskiego Mirosław Aranowicz.

Każdego roku Rada Powiatu Nyskiego przyznaje jedną nagrodę – statuetkę Promereora dla osoby, lub instytucji szczególnie zasłużonej dla powiatu. Tym razem postanowiono, że będzie ich dziewięć – Promereor trafi do OSP w każdej gminie.

Paweł Gotkowski, zastępca komendanta PSP w Nysie z uznaniem wypowiada się o strażakach – ochotnikach.

- Mamy 71 takich jednostek – w tym 18 działa w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym. Łącznie to ponad 1,5 tys. strażaków gotowych do akcji. Jeśli do zdarzenia dojdzie w ich gminach, są pierwsi na miejscu. Nie zawsze musi przyjeżdżać straż zawodowa – mówi Gotkowski.

Danuta Naciasta, która z ramienia nyskiej gminy opiekuje się ochotniczymi strażami potwierdza, że uroczystość - planowana z okazji Dni Herbowych, będzie wyjątkowa.

- Nie jeden Promereor, a dziewięć, tego jeszcze nie było. Każda gminna straż dostanie swoją statuetkę. To ogromna radość dla strażaków ochotników, których praca została dostrzeżona i doceniona – mówi Radiu Opole.
Mirosław Aranowicz

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »