Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-06-01, 16:11 Autor: Justyna Maćkowiak / Krzysztof Rapp (oprac. JK)

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie zostanie przekształcone w spółkę

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie [fot. UM w Korfantowie]
Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie [fot. UM w Korfantowie]
To nie trudna sytuacja finansowa zdecydowała o przekształceniu Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie w spółkę, choć placówka ta – jak przyznał na naszej antenie Stanisław Mazur, skarbnik samorządu województwa opolskiego, ponosiła stratę i ta strata była stała od kilku lat.
– Z 11 podmiotów, które były w 2015 roku prowadzone w formie SPS ZOZ, Centrum jest jednym z trzech, które poniosły stratę. Do tego jest tą jednostką, której strata ma charakter stały w ostatnich latach – wyjaśnia skarbnik Mazur.

Problemem Centrum Rehabilitacji w Korfantowie jest konieczność ograniczania liczby operacji wstawiania endoprotez, na które czeka się po kilka lat oraz rehabilitacja pourazowa i poudarowa, a to dwa główne filary działalności placówki.

Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie zostanie przekształcone w spółkę. Oznacza to, że urząd marszałkowski będzie właścicielem placówki. Samo przekształcenie nie powoduje żadnych zmian w funkcjonowaniu placówki. – Nie wpłynie to na wysokość kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, ale daje szansę korzystania z innych źródeł finansowania – powiedział w Radiu Opole Stanisław Mazur, skarbnik samorządu województwa opolskiego.

– Dla przykładu: jednym z problemów, które podmiot będzie musiał rozwiązać w najbliższych latach jest rozbudowa bloku łóżkowego i na to są potrzebne znaczące środki. Jako SPS ZOZ nie jest w stanie ich pozyskać ze źródeł zewnętrznych, czyli z rynku, ale jako spółka jest w stanie je pozyskać i odwrotnie: w zakresie korzystania ze środków publicznych, np. europejskich do tego celu, jako spółka podmiot ten nie jest wykluczony – podsumowuje gość porannej rozmowy.

100% udziałów ma urząd marszałkowski, na razie nie ma planów sprzedaży udziałów prywatnemu inwestorowi.

– To bardzo zły pomysł, samorząd się pospieszył, lada chwila wprowadzimy prawo, które będzie tego zabraniało – tak w „Poglądach i Osądach” przekształcenie Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie komentowała posłanka PiS Katarzyna Czochara. Posłanka jest członkiem rady społecznej szpitala.

– Jak wiadomo, my jako Prawo i Sprawiedliwość jesteśmy przeciwni tego typu działaniom. Niebawem ma wejść w życie ustawa, która zabraniać będzie przekształceń wszystkich placówek zdrowotnych w tego typu spółki. To wygląda na to, że samorząd bardzo szybko dokonał tej zmiany, jeszcze przed wejściem ustawy w życie – mówi posłanka Czochara.

– Obawiamy się, że Korfantów prędzej czy później podzieli los sanatorium Aleksandrówka w Jarnołtówku, którego działalność wygaszono i placówka została praktycznie zlikwidowana – wyjaśnia.

Jak mówi posłanka, straty szpitala w Korfantowie wynikają z zakupu nowego sprzętu na blok operacyjny sfinansowany ze środków unijnych, gdyby nie zaciągnęła kredytu na aparaturę, to dotacja z Brukseli byłaby do zwrotu, a to oznaczałoby zamknięcie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie.
Stanisław Mazur cz. 1
Stanisław Mazur cz. 2
Katarzyna Czochara

Wiadomości z regionu

2024-12-25, godz. 09:00 "Bóg mieszka pośród nas". Dzisiaj obchodzimy uroczystość Narodzenia Pańskiego To najważniejsze po Wielkanocy święto w Kościele katolickim. Obchodzone jest od IV wieku, najpierw w Rzymie. » więcej 2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »