Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-03-27, 19:00 Autor: Jacek Rudnik

W Loży Radiowej o zamachach w Brukseli

A. Szymański, W. Zembaczyński, P. Moc, R. Galla, P. Wach, P. Grabowski [fot. Wanda Kownacka]
A. Szymański, W. Zembaczyński, P. Moc, R. Galla, P. Wach, P. Grabowski [fot. Wanda Kownacka]
Ryszard Galla, Piotr Wach, Paweł Grabowski [fot. Wanda Kownacka]
Ryszard Galla, Piotr Wach, Paweł Grabowski [fot. Wanda Kownacka]
Zamachy w Brukseli zaostrzają stanowisko przeciwników przyjmowania uchodźców do Polski. Rosną obawy o skuteczne eliminowanie ryzyka zagrożenia naszego bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście kosztownych i co gorsza w niewielkim stopniu skutecznych działań służb bezpieczeństwa w Europie. Jak postępować zachowując z jednej strony zasady humanitaryzmu wobec uchodźców, a z drugiej gwarantując bezpieczeństwo obywateli? - pytaliśmy gości świątecznej Loży Radiowej.
- Służby bezpieczeństwa nie są w stanie skutecznie sprawdzić wszystkich przyjmowanych, stąd właśnie problemy - powiedział w Loży Radiowej Arkadiusz Szymański, doradca wojewody, odnosząc się do zamachów w Brukseli i deklaracji premier Beaty Szydło, że w obecnym układzie nie może być mowy o przyjmowaniu jakichkolwiek imigrantów.

Skuteczna inwigilacja w dzisiejszych warunkach to fikcja - dodał. Zdaniem Szymańskiego zdecydowana większość imigrantów to młodzi zdrowi mężczyźni, ale w przekazie medialnym wygodniej jest pokazywać matki z małymi dziećmi - taki obraz przemawia do wyobraźni, ale kompletnie nie odzwierciedla rzeczywistych proporcji.

- Trzeba powiedzieć jasno - my jesteśmy u siebie i jeśli komuś się to nie podoba, nie powinien tu przyjeżdżać - powiedział na antenie RO Arkadiusz Szymański.

Zdaniem posła Pawła Grabowskiego z Kukiz 15, deklaracja premier Szydło napawa optymizmem, choć trzeba poczekać, czy w dłuższej perspektywie zostanie utrzymana. To co mamy dziś w Europie jest konsekwencją wielu lat zaniedbań, niezachowania elementarnej przezorności - dodał.

Gesty solidarności - jak uzupełnił poseł Grabowski - są potrzebne, ale najważniejsze są realne działania zapobiegawcze, tego dziś brakuje. Zgodnie z oceną parlamentarzysty Kukiz 15 niebezpiecznie duża część społeczności muzułmańskiej daje przyzwolenie na radykalizm przejawiający się między innymi takimi zamachami jak ten w Brukseli, czy wcześniej w Paryżu.

W opinii senatora PO prof. Piotra Wacha nawet przy wytężonej pracy służb wyeliminowanie ryzyka ataków terrorystycznych w dzisiejszej Europie jest niemożliwe, choć niewątpliwe trzeba robić wszystko, co możliwe, by bezpieczeństwo obywateli było w jak najmniejszym stopniu zagrożone. Terroryzm dziś to zjawisko, do którego niestety trzeba się przyzwyczaić - stwierdził senator PO.

Zdecydowana rezygnacja z przyjmowania uchodźców - zdaniem prof. Wacha - w kontekście zobowiązań jakie wynikają z naszej przynależności do UE, też nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż może to prowadzić do pewnej "izolacji" na arenie międzynarodowej.

- Europa nie podejmuje wystarczających działań, by skutecznie eliminować zagrożenie terroryzmem - dodał poseł MN Ryszard Galla - biorąc pod uwagę tegoroczne ważne wydarzenia - szczyt NATO w Warszawie oraz Światowe Dni Młodzieży w Krakowie - przed naszymi służbami bezpieczeństwa ogromne wyzwanie.

Zdaniem parlamentarzysty Mniejszości Niemieckiej sama procedura przyjmowania uchodźców musi być lepiej przygotowana, tak by ryzyko przyjmowania osób o skłonnościach radykalnych, ekstremistycznych ograniczać.

Jak mówił na antenie RO poseł Nowoczesnej Witold Zembaczyński narzędzia do realnej walki z terrorystami daje przygotowywana właśnie ustawa antyterrorystyczna, która w żadnym wypadku nie powinna być jednak wykorzystywana do realizacji celów politycznych w Polsce.

Poseł Nowoczesnej wskazał na fakt zbijania kapitału politycznego przez ugrupowania, które rzekomo mają pomysł jak poradzić sobie z problemem, ale faktycznie nasze bezpieczeństwo zależy od jakości działania służb, które powinny wyciągać wnioski z każdego takie zdarzenia jak to w Brukseli czy Paryżu.

Podczas wtorkowych (22.03) zamachów w Brukseli zginęło 31 osób, około 300 zostało rannych. Do zamachów przyznało się tzw. państwo islamskie.
Goście Loży Radiowej o zamachach w Brukseli

Wiadomości z regionu

2020-04-01, godz. 21:45 W nyskim szpitalu działają już dwa OIOM-y. "Jesteśmy przygotowani jeszcze na 6 miejsc z respiratorami" W nyskim szpitalu od dziś (01.04) działa drugi OIOIM. To przygotowanie do zbliżającej się kulminacji epidemii koronawirusa w naszym kraju. » więcej 2020-04-01, godz. 21:22 Raport dnia: 5 nowych zarażonych koronawirusem na Opolszczyźnie. Nowe obostrzenia weszły w życie Mamy 2 nowe zakażenia koronawirusem w regionie - poinformowało po 21:20 na twitterze ministerstwo zdrowia. Wcześniej, po południu, 3 nowe zakażenia w regionie… » więcej 2020-04-01, godz. 21:15 Remont szkoły w Domecku. "Z mapy gminy zniknie największy kopciuch" Milion 400 tysięcy złotych będzie kosztowała kompleksowa termomodernizacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Domecku w gminie Komprachcice. Prace remontowe już … » więcej 2020-04-01, godz. 20:45 Fałszywką o zakażeniu koronawirusem zajęła się prokuratura Surowa kara grozi sprawcy, który w Głuchołazach rozpowszechniał pisemną informację o rzekomym zakażeniu koronawirusem mieszkańca tamtejszej kamienicy. Sprawą zajmuje… » więcej 2020-04-01, godz. 20:22 Pożar budynku gospodarczego w Łące Prudnickiej i altany w Wilkowie 5 jednostek straży pożarnej dogasza pożar budynku gospodarczego w Łące Prudnickiej, w powiecie prudnickim. Spalił się cały dach budynku, który znajduje się w pobliżu… » więcej 2020-04-01, godz. 19:30 Nie miał gdzie odbyć kwarantanny, więc zgłosił się na policję. Skończyło się na częściowej dezynfekcji komendy Część budynku nyskiej komendy policji przeszła dezynfekcję. Środki ostrożności wdrożono po wizycie mężczyzny, który zgłosił, że powinien przebywać na kwarantannie… » więcej 2020-04-01, godz. 18:04 Miasta nie zamykają parków, jednak zakazują do nich wstępu. Niektóre place zabaw były zamknięte już wcześniej W Brzegu i Namysłowie parki fizycznie nie są zamknięte. Przy wejściach zawisły jednak informacje o zakazie wstępu. » więcej 2020-04-01, godz. 17:45 Wyniki pierwszych badań nie potwierdzają obecności koronawirusa w głuchołaskim szpitalu 13 ujemnych wyników wykazały badania przeprowadzone w związku z podejrzeniem koronawirusa w Głuchołazach. W poniedziałek wprowadzono kwarantannę na oddziale psychiatrii… » więcej 2020-04-01, godz. 16:46 Opolska Betania w czasie epidemii nie korzysta z pomocy wolontariuszy, bliscy nie mogą odwiedzać pacjentów. "Jest trudno… Dodatkowe środki ostrożności i obostrzenia wprowadzone w związku z ograniczaniem ryzyka zakażenia koronawirusem dotknęły m.in. opolskie hospicjum Betania. Placówka… » więcej 2020-04-01, godz. 16:15 3 nowe zakażenia koronawirusem w regionie. Wszystkie osoby zaraziły się lokalnie Jak wynika z najnowszego raportu ministerstwa zdrowia opublikowanym na twitterze w całym kraju odnotowano 73 nowe przypadki zakażenia koronawirusem. W naszym regionie… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »