Radio Opole » Wiadomości z regionu
2016-02-25, 07:37 Autor: Dorota Kłonowska

Pizza z błotem, czyli protest nyskich kupców przed drzwiami burmistrza

Protest nyskich kupców w magistracie [fot. Dorota Kłonowska]
Protest nyskich kupców w magistracie [fot. Dorota Kłonowska]
Protest nyskich kupców w magistracie [fot. Dorota Kłonowska]
Protest nyskich kupców w magistracie [fot. Dorota Kłonowska]
Protest nyskich kupców w magistracie [fot. Dorota Kłonowska]
Protest nyskich kupców w magistracie [fot. Dorota Kłonowska]
Protest nyskich kupców w magistracie [fot. Dorota Kłonowska]
Protest nyskich kupców w magistracie [fot. Dorota Kłonowska]
Po raz kolejny nyscy kupcy z tzw. targu bułgarskiego protestowali w magistracie przeciwko decyzji o przeniesieniu handlu na płytę boczną stadionu STALI i wprowadzeniu zaporowych opłat przez radę miejską. Przyszli z transparentem i pizzą dla burmistrza. W pudełku było jednak… błoto ze stadionu, na którym teraz handlują.
- Władze zmusiły nas do przejścia na stadion, tymczasem nie przygotowały tego obiektu. Nasze namioty toną w błocie, nie ma miejsca dla wszystkich handlujących, a jest nas około 300 osób. Dlatego przynieśliśmy burmistrzowi niby-pizzę z błotem, na znak protestu - mówią kupcy.

W holu urzędu miejskiego rozwinęli transparent z napisem, iż domagają się powrotu handlu na dawne miejsce - na plac naprzeciwko stadionu. Problem w tym, że musieliby tam płacić 50 zł za metr kwadratowy tzw. placowego, bowiem takie zaporowe stawki wprowadziła rada miejska. Tymczasem na stadionie obowiązuje 2,50 zł, a nawet 2 zł - jeśli miejsce wcześniej zostało zarezerwowane.

Zdaniem protestujących kupców - cudzoziemców - władzom chodzi zapewne o wygaszenie tzw. targu bułgarskiego w mieście. Argumentują, że od lat mieszkają w Nysie, prowadzą legalny handel, odprowadzają podatki i wynajmują tu także mieszkania, za które płacą niemałe pieniądze.

- Stadion nie jest z gumy - argumentuje prezes Nyskiego Zarządu Nieruchomości Bogdan Wyczałkowski. Jego zdaniem jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest przejście części kupców na pobliskie targowisko miejskie, którym zarządza NZN. Jest tam wolnych 40 stanowisk.

Kupcy mają jednak swoje racje. Ich zdaniem stojące tam stragany uniemożliwiają rozbicie namiotów i ograniczają miejsca handlowe.

Burmistrz Kordian Kolbiarz zapowiada rozbudowę targowiska w ciągu dwóch lat, a na razie utwardzenie pod handel płyty bocznej stadionu. Jest zdeterminowany - jak mówi - w respektowaniu prawa lokalnego uchwalonego przez radnych.

Protest przed jego gabinetem zakończył się zapowiedzią kolejnych rozmów z kupcami.
kupcy, Kordian Kolbiarz

Wiadomości z regionu

2019-02-23, godz. 08:52 W najbliższym tygodniu będzie trudniej o wymianę dowodu osobistego w starej wersji Mniej czasu na złożenie wniosku o wymianę dowodu osobistego w starej formie. Utrudnienia, które wynikają z wprowadzenia e-dowodów, dotyczą nadchodzącego tygod ... » więcej 2019-02-23, godz. 08:30 Po 75 latach szukają śladów pradziadka w strzeleckim więzieniu Dwie studentki dziennikarstwa z Belgii - Linte Provost i Michelle Paas - odwiedziły Strzelce Opolskie. Kręcą film o poszukiwaniach śladów pradziadka jednej z ... » więcej 2019-02-22, godz. 20:00 Nyscy aktywiści mają dość smogu i domagają się rozszerzenia działań na rzecz poprawy jakości powietrza Nyski Alarm Smogowy po raz kolejny zwraca uwagę na złą jakość powietrza w mieście. Podczas dzisiejszej (22.02) manifestacji przed nyskim magistratem zbierano ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:30 Biolodzy z Uniwersytetu Opolskiego mają na swoim koncie kolejny sukces Opolscy naukowcy wraz z zespołem ze Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie i Uniwersytetu Jagielońskiego dokonali jedne ... » więcej 2019-02-22, godz. 19:15 Zamieszanie z internetową sondą o placach zabaw w Opolu. Wątpliwości dotyczą systemu głosowania Chodzi o wyniki internetowej sondy, która miała rozstrzygnąć, gdzie w Opolu pojawią się nowe miejsca zabaw dla dzieci. Wygrały trzy lokalizacje: ul. Spychalsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 18:00 Nowe autobusy PKS-u Strzelce Opolskie. Są mini, midi i duże 15 nowych autobusów trafiło już do PKS-u w Strzelcach Opolskich. Pojazdy kupiono dzięki dotacji unijnej. Zastąpiły one jedną czwartą taboru, którym do tej por ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:30 Opolscy nauczyciele szykują się do strajku. Egzaminy się nie odbędą? Pod uwagę brany jest termin egzaminów gimnazjalnych, które odbędą się w dniach 10-12 kwietnia, może to być czas egzaminów ósmoklasistów w dniach 15-17 kwietni ... » więcej 2019-02-22, godz. 17:15 Grodków: z karetki ma zniknąć lekarz. "Bezpieczeństwo mieszkańców nie ulegnie pogorszeniu" Mieszkańcy Grodkowa chcą, by w jedynej stacjonującej w mieście karetce pogotowia pozostał lekarz. Opolski Urząd Wojewódzki planuje, by od kwietnia w grodkowsk ... » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 To nie była odra. Dziecko z przedszkola nr 23 w Opolu nie było chore U dziecka, które chodzi do przedszkola nr 23 w Opolu, nie stwierdzono odry - dowiedziało się nieoficjalnie Radio Opole. » więcej 2019-02-22, godz. 16:30 Policjantka wracała po pracy do domu, zatrzymała pijanego rowerzystę Prawie 4 promile alkoholu miał 56-letni rowerzysta, którego zatrzymała wracająca po pracy do domu strzelecka policjantka. Mężczyzna próbował jechać na rowerze ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »