Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-12-06, 17:00 Autor: Roman Juranek

Niedzielna Loża Radiowa: opolscy politycy o planach rozszerzenia Opola

Łukasz Dymek (N), Sławomir Kłosowski (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Kamil Goździk (PSL)
Łukasz Dymek (N), Sławomir Kłosowski (PiS), Ryszard Wilczyński (PO), Kamil Goździk (PSL)
Łukasz Dymek, Sławomir Kłosowski
Łukasz Dymek, Sławomir Kłosowski
Loża Radiowa 06.12
Loża Radiowa 06.12
"Żyjemy w XXI wieku, a tutaj mówimy o rabunku. Można porównać władze Opola do Putina. Była aneksja Krymu, a teraz mamy aneksję Dobrzenia Wielkiego" - stwierdził jeden z uczestników manifestacji mieszkańców Dobrzenia Wielkiego, którzy są przeciw planowi włączenia części gminy do miasta Opola. Czy radykalne porównania do sytuacji w Rosji i na Ukrainie są adekwatne do konfliktu na Opolszczyźnie? O to zapytaliśmy polityków w Niedzielnej Loży Radiowej.
- Ktoś wrzucił medialny granat i dziwi się, że następuje wybuch - powiedział Józef Kotyś z Mniejszości Niemieckiej. - Dwa aspekty, których nie uwzględnił prezydent Opola to czas i sposób. Czas, bo to okres bardzo gorący w polityce polskiej, dotyczący naruszenia granic województwa opolskiego czyli powiatu oleskiego na rzecz województwa częstochowskiego. Jeśli chodzi o sposób, to najpierw bym porozmawiał z partnerami, a dopiero potem rozpoczął upublicznianie tematu. Mieszkańcy teraz bronią po prostu swojego sposobu urządzenia najbliższej okolicy - stwierdził Kotyś.

Kamil Goździk z PSL uważa porównywanie prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego do prezydenta Putina za nadużycie. - Tym bardziej, że nie wszyscy są przeciwni temu pomysłowi. Pojawiają się już pierwsze delikatne głosy podopolskich wiosek, które wyrażają wolę przyłączenia się do Opola. Więc, może jak już uspokoimy z obu stron emocje, strony się wysłuchają, bo sądzę, że prezydent przygotował materiały, które wykażą, że być może będzie to korzystne dla wszystkich. Jak dodał Gożdzik: trzeba pamiętać, że plany prezydenta Wiśniewskiego rozłożone są w czasie na 5-10 lat.

- Jestem umówiony z prezydentem na rozmowę. Jestem ciekaw jego argumentacji i będę go pytał co to ma załatwić funkcjonalnie - powiedział Ryszard Wilczyński (PO). - Na terenie Opola rolników jest całkiem sporo, zdaje się, że kilkadziesiąt procent powierzchni to grunty rolne. A więc trzeba pokazać, gdzie jest problem w rozwoju miasta, jakich elementów, jakich przestrzeni on dotyczy. Na pewno nie chodzi tu o budownictwo, bo w sensie demograficznym problem budownictwa w tym momencie przestaje mieć większe znaczenie. Można znaleźć przestrzenie do budowania domów. Dla mnie problemem jest przede wszystkim to, aby harmonijne funkcjonowała Aglomeracja Opolska, żeby w zgodzie funkcjonowały wszystkie jednostki samorządu terytorialnego - stwierdził Wilczyński.

- Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze - mówił Sławomir Kłosowski z PiS. - W innych gminach nie słychać spotęgowanych protestów, co do przyłączenia ich do Opola.
Rozszerzenie granic administracyjnych może wpłyną pozytywnie na ceny nieruchomości w tych właśnie gminach, które do Opola mają szansę być włączone. Nie mówię, że wpłynie, ale jak uczy historia np. Zielonej Góry, to tam ceny nieruchomości w takich gminach wzrosły dwukrotnie. Myślę, że jeśli chodzi o pieniądze, to może rozwiązaniem byłoby, aby jakaś część funduszy zostawała w Dobrzeniu w ramach dzielnicy Aglomeracji Opolskiej - tłumaczył Kłosowski.

- Pomysł na to, by Opole się rozszerzało oceniam pozytywnie - powiedział Dariusz Urbaś z Kukiz'15. - Aby stolica regionu była takim centrum, wpływała na inne rejony województwa, natomiast nie może się to odbywać kosztem innych gmin, co już widzimy po tych protestach, które się odbywają w taki sposób, że ludzie nie wiedzą dlaczego mają być przyłączeni do Opola. My proponujemy tak, jak i w wielu przypadkach referendum w tej sprawie, aby mieszkańcy mogli opowiedzieć się, ale zarówno tych anektowanych terenów, jak i tych, które nie zostaną przyłączone. Dla mnie dyskusja dotycząca tego problemu przechodzi obecnie z etapu faktów, których do tej pory i tak nie było, na etap grania tylko na emocjach - stwierdził Urbaś.

- Temat przyłączenia gmin do Opola był niefortunnie zaprezentowany - stwierdził Łukasz Dymek z Nowoczesnej. - Prezydent pokazując swoją propozycję posłużył się badaniami i autorytetami naukowymi, którzy wykazali, że aby Opolszczyzna była silna, musi być silne centrum. Ludzie poczuli się więc uprzedmiotowieni. To wyłącznie kwestia komunikacji, którą należałoby w sposób istotny naprawić. Musimy także zwrócić uwagę na inne istotne aspekty. W wielu przypadkach przyłączenie do Opola to legalizacja stanu faktycznego, bo wielu ludzi, którzy mieszkają w tych gminach pracuje i kształci swoje dzieci w Opolu. Warto zasugerować takie rozwiązanie, jak pozostawienie wpływów z podatków na rozwój tych wspólnot - podsumował Dymek.
Józef Kotyś
Kamil Goździk
Ryszard Wilczyński
Sławomir Kłosowski
Dariusz Urbaś
Łukasz Dymek

Wiadomości z regionu

2024-11-03, godz. 16:00 Rockowe zespoły zagrają dla swojego przyjaciela - Jacka Kasprzyka. Koncert już we wtorek 'Riffem w raka' - pod takim hasłem już we wtorek (05.11) zagrają trzy zespołu rockowe dla Jacka Kasprzyka. Koncert odbędzie się w Narodowym Centrum Polskiej… » więcej 2024-11-03, godz. 15:17 "Ciągle coś się dzieje". Opolska oświata stawia m.in. na rozbudowę placówek Budowa nowych obiektów, ocieplanie istniejących już placówek i realizacja wielu projektów - tak w skrócie opolski wydział oświaty podsumował miniony rok… » więcej 2024-11-03, godz. 13:00 Niebezpiecznie na opolskich drogach podczas długiego weekendu. Akcja "Wszystkich Świętych" trwa do jutra Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych - to dotychczasowy policyjny bilans na drogach Opolszczyzny w czasie długiego weekendu. Dziś (03.11) w miejscowości… » więcej 2024-11-03, godz. 11:30 Pierwszy krok wykonany. Jacek Kasprzyk jest już w Niemczech. Zbiórka na leczenie wciąż trwa Jacek Kasprzyk jest już w Niemczech. Jutro (04.11) ma być przyjęty na oddział w klinice w Heidelbergu i prawdopodobnie w czwartek (07.11) zostanie przeprowadzona… » więcej 2024-11-03, godz. 10:41 Projektem noweli specustawy powodziowej zajmie się rząd Nowe przepisy zawierają szereg rozwiązań z zakresu ochrony zdrowia, edukacji, szkolnictwa wyższego, programów pomocowych dla przedsiębiorców, administracji… » więcej 2024-11-03, godz. 09:04 Wypadek w miejscowości Grabczok. Nie żyje 26-letni kierowca Mamy wypadek w miejscowości Grabczok, w powiecie opolskim. Jak poinformował kpt. Grzegorz Piśniak z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu… » więcej 2024-11-03, godz. 09:00 Opolska policja zaprasza panie na kurs samoobrony. Zajęcia startują w poniedziałek Wracają zajęcia z samoobrony dla pań. Od poniedziałku - 4 listopada rusza IX edycja zajęć. Lekcje będą prowadzone przez policyjnych instruktorów na sali… » więcej 2024-11-03, godz. 08:40 Formalności załatwione. Branżowe Centra Umiejętności w Opolu ruszają z kształceniem Coraz bliżej do uruchomienia dwóch Branżowych Centrów Umiejętności w Opolu. Radni Opola podjęli uchwałę w sprawie założenia zarówno placówki numer… » więcej 2024-11-03, godz. 08:40 Kędzierzyński "Manhatan" zostanie odświeżony. Halę targową czeka modernizacja Słynna hala targowa 'Manhatan' w Kędzierzynie-Koźlu przejdzie modernizację i zyska nowy wygląd. Przede wszystkim z otoczenia budynku znika stalowa konstrukcja… » więcej 2024-11-02, godz. 17:00 Opolanie kolejny dzień odwiedzają groby. "Dopóki pamiętamy, oni żyją w naszej pamięci" W sposób szczególny dziś (02.11) modlimy się za naszych bliskich zmarłych. Zaduszki to kolejny dzień, kiedy opolanie odwiedzają groby, zapalają znicze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »