Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-11-14, 05:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Symulatory wypadków zwiększają świadomość młodzieży

Symulator dachowania [zdj. Jan Poniatyszyn]
Symulator dachowania [zdj. Jan Poniatyszyn]
Młodzi kierowcy często łamią przepisy. Ich niebezpiecznym zachowaniom na drogach zapobiegać ma akcja „Przyhamuj, życie przed tobą”. Jest to kampania edukacyjna opolskiego kuratorium oświaty i Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. W Prudniku przedstawiciele tych instytucji spotkali się z uczniami szkół średnich tamtejszego powiatu. Mówiono o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Jednak największe wrażenie na uczestnikach tych prelekcji zrobiły symulatory: dachowania i zderzeń pojazdów.
- Naszym celem jest zwiększenie świadomości młodzieży – mówi Dorota Gąsior, kierownik Warsztatów i Szkolenia Praktycznego Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. – Pokazujemy, jak ważne są zasady poruszania się w ruchu drogowym, pasy bezpieczeństwa oraz inne czynniki, które powodują, iż my jesteśmy bezpieczni dla siebie oraz dla innych uczestników ruchu.

- Pierwszy raz spotkałem się z urządzeniem takim, jak symulator dachowania – mówi Patryk z czwartej klasy ZSR w Prudniku. – Wrażenia są niesamowite.
- Siedząc w symulatorze przekonałem się, jak niebezpieczna może być szybko jazda z niezapiętymi pasami – dodał Błażej z drugiej klasy prudnickiego Technikum Rolniczego. – To jest też przestroga. Należy zabierać kluczyki od samochodu i powstrzymywać nietrzeźwych, którzy chcą siadać za kierownicą.
Dorota Gąsior
Uczniowie ZSR w Prudniku

Wiadomości z regionu

2019-01-23, godz. 23:20 Problematyczne skrzyżowanie w Gąsiorowicach. Mimo znaku stop, dochodzi tam do wypadków Na skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Wolności w Gąsiorowicach często dochodzi do potrąceń rowerzystów i kolizji samochodów. I to, mimo tego że oznakowanie w tym re ... » więcej 2019-01-23, godz. 21:43 Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Kluczborku. Nie żyje 33-letni mężczyzna Do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło dzisiaj (23.01) w jednym z mieszkań budynku wielorodzinnego w dzielnicy Podwale w Kluczborku. 33-letniego mężcz ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:30 Spór o podwyżki w DPS w Sławięcicach. W sprawę włączył się ministerialny mediator W ubiegłym roku pracownicy trzech jednostek w Kędzierzynie-Koźlu weszli w spór zbiorowy z prowadzącymi je organami. Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społe ... » więcej 2019-01-23, godz. 20:00 Z Komprachcic do Opola autobusem za złotówkę. Mieszkańcy gminy przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać zniżek w rama ... Mieszkańcy Komprachcic przez kolejne 10 lat będą mogli korzystać z Opolskiej Karty Rodziny i Seniora. Władze gminy podpisały w tej sprawie porozumienie z wład ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:30 "Bardzo dobrze, że Polska wykazała inicjatywę w sprawie brexitu". Sławomir Kłosowski dla Radia Opole prosto z Brukseli Do tej pory było tak, że wszystkie 27 państw członkowskich scedowało negocjacje z Wielką Brytanią na Michela Barniera i Donalda Tuska a rozwój sytuacji pokazu ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Miała być kilkumilionowa dotacja, została negatywna rekomendacja. Chodzi o unijny program dotyczący jakości powietrza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyzna opolskiemu urzędowi marszałkowskiemu 4,5 miliona złotych. Chodzi o projekt związany z monitorowaniem i ochroną ... » więcej 2019-01-23, godz. 19:00 Opolskie szkoły dostały laptopy dla punktów informacji i kariery 51 szkół zawodowych z Opolszczyzny otrzymało laptopy, które trafią do Szkolnych Punktów Informacji i Kariery (tzw. SzPIK-ów), służących rozwijaniu współpracy ... » więcej 2019-01-23, godz. 18:00 100 mln dotacji na budowę centrum przesiadkowego Opole Wschód zagrożone? Ekolodzy wysłali skargę do Komisji Europejski ... Stowarzyszenie Technologii Ekologicznych SILESIA wysłało skargę do Komisji Europejskiej o odebranie 100 milionów złotych dotacji przyznanych na budowę centrum ... » więcej 2019-01-23, godz. 17:15 We wrześniu nie będzie mniej szkół podstawowych w gminie Olesno. Powstają za to oddziały przedszkolne Osiem szkół podstawowych nadal będzie funkcjonować w gminie Olesno. Podczas przygotowań do nowego roku szkolnego zapadła decyzja, wedle której samorząd nie zl ... » więcej 2019-01-23, godz. 16:30 Nielegalne składowisko pod Niemodlinem. WIOŚ: zagrożenia dla środowiska nie stwierdzono. 3 osoby zatrzymane Na tym etapie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Opolu nie stwierdził zagrożenia dla środowiska - chodzi o odkrycie składowiska nielegalnych odpadów ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »