Będzie mniej studentów na opolskich uczelniach?
- Trzeba przyznać, że z roku na rok przyjmujemy coraz mniej studentów - mówi dr Jerzy Wiechuła, pełnomocnik rektora ds. rekrutacji Uniwersytetu Opolskiego. - Liczba maturzystów spada, przez co można zauważyć spadek przyjętych o 7-8 %.
Uniwersytet Opolski założył, że do końca rekrutacji przyjmie około 3 tysięcy studentów - 2 tysiące na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz tysiąc na studia drugiego stopnia. W tej chwili uczelnia przyjęła 1800 osób na studia licencjackie i magisterskie 800.
Rekrutacja na Uniwersytecie Opolskim trwa do 26 września na studia licencjackie oraz do 9 października na studia magisterskie. Największym zainteresowanie cieszą się prawo, psychologia, bezpieczeństwo wewnętrzne, filologia angielska i pedagogika. Najmniej chętnych z kolei zapisało się na fizykę, filozofię, filologię polską i historię. Powodzeniem nie cieszą się także nowe kierunki, jak historia turystyczna czy ochrona dziedzictwa kulturowego.
Na Politechnice Opolskiej sytuacja prezentuje się podobnie. Uczelnia założyła, że przyjmie na studia stacjonarne pierwszego i drugiego stopnia 2404 studentów. Po zamknięciu drugiej tury rekrutacji pozostały jeszcze wolne miejsca, dlatego uczelnia zdecydowała się przedłużyć rekrutację do 25 września.
Największym zainteresowaniem wśród kandydatów cieszyły się fizjoterapia, informatyka, automatyka i robotyka, logistyka, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, mechatronika. Mniejszym zainteresowanie cieszyły się z kolei administracja, międzynarodowe stosunki gospodarcze, elektronika przemysłowa, technologie energetyki odnawialnej, inżynieria bezpieczeństwa, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria środowiska, transport.
Posłuchaj:
Sandra Waluś