Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-04-03, 13:30 Autor: Radio Opole

Gaida: Ta wystawa nie powinna wzniecać politycznych sporów

-Nie uważam by historia niemieckości na polskich ziemiach mogła być traktowana w kategoriach 'nasza' i 'wasza' - powiedział w Loży Radiowej Bernard Gaida, przewodniczący Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce (VdG), pytany o przygotowywaną wystawę dotyczącą Niemców na Górnym Śląsku. W lutym do Urzędu Marszałkowskiego trafił scenariusz ekspozycji, która ma dotyczyć nie tylko okresu po 1945 roku, ale także czasu poprzedzającego wybuch drugiej wojny światowej. Problem pokazania złożonej historii tych ziem może sprowokować kolejną ostrą dyskusję.

Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce

- To w gruncie rzeczy jest wystawa o Polsce - powiedział na antenie RO Bernard Gaida. - Ta wystawa nie ma pokazywać jedynie tego, co na przykład ilustrowano teraz przy okazji obchodów Tragedii Górnośląskiej, czyli okresu 1945-1950 - stwierdził przewodniczący VdG.

- Wstęp powinien sięgać dalej przed rok '45, gdyż Mniejszość Niemiecka funkcjonowała w Polsce już w okresie międzywojennym, choć tu akuratnie nie była jeszcze mniejszością, ale w Katowicach już była - powiedział przewodniczący Gaida.

- Najmniej zbadany historycznie okres funkcjonowania Mniejszości Niemieckiej w Polsce to czas od roku 1950 aż do 1970 - dodał szef VdG.

- Historia tutejszych ziem polskich jest siłą rzeczy wielokulturowa - dodał Gaida. - Ważne jest to, by to zrozumieć i podejść do tego w sposób świadomy, rozsądny, nie próbując wzniecać jakichkolwiek antagonizmów.

- Wystawa ma też zilustrować, skąd Mniejszość Niemiecka znalazła się na ziemiach polskich, dlatego też pełni w jakimś sensie funkcje edukacyjne - dodał przewodniczący VdG.

- W moim odczuciu w żadnym wypadku nie powinno się takich kwestii traktować w kategoriach politycznych - stwierdził Bernarda Gaida.

Ważną kwestią będzie też sprawa źródeł finansowania ekspozycji , najpierw jednak trzeba przyjąć jej ostateczną formę.

Jacek Rudnik

Wiadomości z regionu

2024-07-23, godz. 12:15 "Jakimś cudem ta antywirusowa aktualizacja miała błąd". Gość Radia Opole o globalnej awarii Piątkowe (19.07) problemy po awarii systemów komputerowych spowodowanej wadliwą aktualizacją antywirusa firmy CrowdStrike skłaniają do postawienia pytania… » więcej 2024-07-23, godz. 11:20 Nie stawił się w zakładzie karnym. Policja poszukuje 22-latka z Opola Ma do odbycia karę 9 miesięcy więzienia i ukrywa się przed organami ścigania. Policja poszukuje Bartłomieja Smolińskiego, który został skazany prawomocnym… » więcej 2024-07-23, godz. 11:19 Ruszyła budowa ścieżki rowerowej na kąpielisku Malina. Powstanie "ring" wokół stawu Przy kąpielisku Malina w Opolu pojawiły się koparki. To oznacza, że ruszyła budowa ścieżki rowerowej. Nowy odcinek ma połączyć się z istniejącą już… » więcej 2024-07-23, godz. 11:15 Potrzebna pomoc dla 3-osobowej rodziny pogorzelców z Kluczborka Trwa zbiórka materiałów budowlanych dla trzyosobowej rodziny po pożarze mieszkania przy ulicy Karola Miarki w Kluczborku. » więcej 2024-07-23, godz. 11:00 Spotkanie Młodych po raz 30. Do Wołczyna przyjechała młodzież z całego kraju Po raz 30. do Wołczyna przyjechała młodzież z całego kraju, która bierze udział w Spotkaniu Młodych - młodzieżowym festiwalu katolickim zorganizowanym… » więcej 2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »