Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-03-25, 14:21 Autor: Radio Opole

Uciążliwy Poligon w Pępicach. Są kolejne skargi

Miejsce szkoleniowe brzeskich saperów to od lat sporny teren. Detonowane są tam ładunki wybuchowe podczas żołnierskich ćwiczeń. Z poligonu korzysta również patrol saperski, który na miejsce przywozi znalezione niewybuchy.

- Dom się trzęsie. Idzie taki podmuch i nagle wszystko się rusza w domu. Drżą naczynia, dzieci się boją, zwierzęta również, także działalność poligonu jest bardzo odczuwalna dla nas. Chcielibyśmy, aby przenieść go z dala od budynków i zabudowań. To naprawdę spora uciążliwość – żalą się mieszkańcy Pępic.

Skargi zaczynają napływać również od właścicieli fabryk i hal produkcyjnych w Skarbimierzu. Ich zdaniem detonacje są mocno odczuwalne na byłym poradzieckim lotnisku.

- To nie może być prawdą – tłumaczy kapitan Jacek Obierzyński, rzecznik 1.Brzeskiego Pułku Saperów. - Wojskowa Akademia Techniczna przygotowała nam specjalny dokument, który pokazuje, jak detonacja, nawet najcięższych materiałów wybuchowych wpływa na okolicę.

- Ekspertyza, która robiona była w 2006 roku dla tego poligonu zakładała tam wysadzanie znacznie cięższych ładunków wybuchowych o masie aż do 84 kilogramów. Żaden z parametrów powybuchowych dla tych ładunków w odległości półtora kilometra, gdzie znajdują się zabudowania, nie został przekroczony – wyjaśnia kpt. Obierzyński.

Jak dodaje rzecznik saperów, na poligonie w Pępicach detonowane są tylko materiały wybuchowe nie przekraczające 15 kilogramów. Do sprawy będziemy wracać.

Maciej Stępień.

Wiadomości z regionu

2019-03-26, godz. 22:45 Opolski "Ekonomik" podpisał porozumienie o współpracy z opolskim oddziałem Krajowej Izby Doradców Podatkowych Staże i praktyki dla uczniów, do tego konkursy o podatkach i warsztaty. Zespół Szkół Ekonomicznych w Opolu podpisał porozumienie o współpracy z opolskim oddzi ... » więcej 2019-03-26, godz. 22:30 Przeciwnicy i zwolennicy deklaracji LGBT+ manifestowali w centrum Opola Fundacja Pro-Prawo do życia pojawiła się dziś (26.03) na placu Wolności w Opolu w towarzystwie przedstawicieli Ruchu Narodowego i Młodzieży Wszechpolskiej, by ... » więcej 2019-03-26, godz. 22:00 Prudnik: minister dał zielone światło dla likwidacji dwóch szkół średnich Minister edukacji uznał racje władz powiatu prudnickiego, które wystąpiły z zażaleniem na postanowienie Opolskiego Kuratora Oświaty. Chodzi o likwidację dwóch ... » więcej 2019-03-26, godz. 21:00 Jest szansa, że w gminie Reńska Wieś powstaną trzy OSY Urzędnicy z Reńskiej Wsi liczą, że w tym roku OSY pojawią się w całkiem sporej grupie. Mowa oczywiście nie o owadach, ale o Otwartych Strefach Aktywności. Sił ... » więcej 2019-03-26, godz. 20:00 Przedszkolaki z opolskiej "szóstki" mistrzami gry w "kółko i krzyżyk". Za nami I międzyprzedszkolny turniej w Opolu Na popularnej grze 'kółko i krzyżyk' uczyli się zasad logicznego myślenia i gry fair play. Najmłodsi opolanie spotkali się na I Międzyprzedszkolnym Turnieju K ... » więcej 2019-03-26, godz. 19:45 Kulturalne centrum Tułowic zostanie wyremontowane. Inwestycja oczekiwana od lat Sala widowiskowa w Tułowicach przejdzie gruntowną modernizację. To miejsce na inwestycję tej skali czekało blisko 25 lat. » więcej 2019-03-26, godz. 19:00 Mieszkańców regionu najbardziej interesuje Emerytura+ W Izbicku, Kamieniu Śląskim, na Górze św. Anny, a także w Leśnicy i Strzelcach Opolskich można było dzisiaj (26.03) spotkać pracowników urzędu wojewódzkiego, ... » więcej 2019-03-26, godz. 19:00 Zmieni się wygląd zabytkowego parku w Skarbiszowie. Gmina planuje rewitalizację Zainstalowane zostanie oświetlenie, odtworzone alejki, wykonane zostaną nowe nasadzenia oraz montaż ławek. Dąbrowa przygotowuje się do rozpoczęcia rewitalizac ... » więcej 2019-03-26, godz. 18:00 Na Politechnice obchodzono Opolskie Dni Elektryki. "Rozwój jest niesamowity i musimy za nim nadążyć" Roboty, drukarki 3D, drony oraz nowoczesne jedno i dwuślady. To można było zobaczyć na kampusie Politechniki Opolskiej. Okazją do tego były Opolskie Dni Elekt ... » więcej 2019-03-26, godz. 17:30 Prudnik: szpital szuka pieniędzy na wymianę karetek. "Pacjenci mogą być spokojni" Najstarsza karetka prudnickiego pogotowia ma 12 lat i przebieg ponad 450 tysięcy kilometrów. Ostatni ambulans dla tego szpitala zakupiono w 2009 roku. Tymczas ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »