Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-03-15, 15:01 Autor: Radio Opole

Przez najbliższy tydzień Opole będzie francuskie

Warsztaty plastyczne dla najmłodszych, których głównym tematem jest europejska stolica kultury, rozpoczęły 20. Tydzień Języka Francuskiego i Krajów Frankofońskich. Najmłodsi uczestniczyli w zorganizowanym przez Filharmonię Opolską koncercie piosenek francuskich.

- Przygotowujemy ze ścinków flagę Francji, będziemy też wyklejać obrazek ze ślimakiem – mówi Natalia, uczestniczka warsztatów.

– Francja to Paryż, Wieża Eiffela, croissanty i bagietki. Podczas dzisiejszych warsztatów przygotuję właśnie Wieżę Eiffela – dodaje Mateusz.

– Tydzień języka francuskiego zaczynamy plastycznie, chodzi o to, aby przybliżyć najmłodszym kulturę tego państwa. Podczas koncertu, który odbędzie się po warsztatach, dzieci będą śpiewać wspólnie popularne francuskie piosenki - mówi Agata Bielecka, organizatorka warsztatów.

Do końca tygodnia w opolskich szkołach i przedszkolach będą odbywać się warsztaty związane z kuchnią francuską, nie zabraknie konkursów wiedzy o Francji, najmłodsi przygotują również przedstawienie na podstawie książki „Mały Książe” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. W kinie Meduza będą odbywać się projekcje dwóch francuskich filmów: „Za jakie grzechy dobry Boże” oraz „Mama”.

Posłuchaj:

Piotr Wrona

Francja, język,

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »