Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-02-03, 15:12 Autor: Radio Opole

4200 podpisów w obronie Bolko

4200 podpisów zebrały osoby zaangażowane w akcję "Bolko nie oddamy". Listy z podpisami trafiły do ratusza, a o 16:00 odbyło się spotkanie z prezydentem Opola Arkadiuszem Wiśniewskim.

 Przypomnijmy: uczestnicy akcji chcą gwarancji, że ani ewentualna trasa tymczasowa na czas remontu mostu w ciągu ulicy Niemodlińskiej, ani fragment obwodnicy południowej nie zostaną poprowadzone przez część parku. Drogi miałyby bardzo negatywnie, zdaniem sympatyków wyspy, wpłynąć na jej środowisko naturalne.

Grzegorz Ostromecki mówi, że podpisy poparcia zbierano także w internecie, więc faktyczna ich liczba jest większa. Podkreśla on również wyjątkowość Bolko.

- Przyjeżdżali do nas Czesi, Niemcy i ludzie ze śląska. Wszyscy mówili: to jest perła. Tak pięknego oraz cichego ogrodu zoologicznego nie widzieliśmy i nie słyszeliśmy już dawno. Wszystko dlatego, że nie ma tu żadnej drogi. Dbajcie o to miejsce. Nie pozwólcie włodarzom miasta zrównać parku z ziemią - wyjaśnia.

Zdaniem osób skupionych wokół akcji "Bolko nie oddamy", oficjalne raporty na temat stanu fauny i flory wyspy zaniżają jej prawdziwą wartość. Maciej Kowalski z Opolskiej Grupy Ornitologicznej zaznacza, że w Polsce jest mało równie atrakcyjnych parków pod względem różnorodności ptaków.

- Liczba 79 gatunków lęgowych wyraźnie przewyższa inne duże parki w takich miastach jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Częstochowa i Lublin. Nie mówiąc wyłącznie o awifaunie, ale o wszystkich stwierdzonych tam gatunkach jest ich 215. Chyba tylko trzy parki w Polsce mają więcej stwierdzonych ptaków - zapewnia.

Dodajmy, że podpisy w sprawie ochrony wyspy zbierano od września ubiegłego roku. Cała akcja nie kończy się - uczestnicy czekają teraz na opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Posłuchaj wypowiedzi:


Witold Wośtak

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »