Radio Opole » Wiadomości z regionu
2015-02-02, 09:19 Autor: Radio Opole

Opole przeciwko dopalaczom

– Z pomocą ekspertów tworzymy efektywny program „antydopalaczowy” – powiedział w porannej rozmowie „W cztery oczy” wiceprezydent Opola Janusz Kowalski, pytany o inaugurowaną właśnie akcję profilaktyczno-informacyjną w szkołach Opola.

Fot. Ovi Gherman/flickr.comSeria spotkań z uczniami, rodzicami i nauczycielami szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ma uświadamiać skalę zagrożenia. Dopalacze to wciąż wielka niewiadoma, jeśli chodzi o skład chemiczny, konsekwencje przyjmowania takich środków mogą być tragiczne w skutkach.

– Była pewna luka, jeśli chodzi o ten problem w Opolu i mam nadzieję, że uda nam się efektywnie odstraszyć młodych ludzi od brania używek. Zapraszam do współpracy ludzi, którzy mają autorytet i wiedzą jak trafić, między innymi w przypadku pani Miry Olszewskiej, do młodych ludzi, po to, aby skutecznie ich przekonywać, by nie brali narkotyków. To jest dzisiaj ogromny problem społeczny, problem dla rodziców, którzy wysyłają swoje dzieci do szkół, a potem dzieci pod wpływem jakichś czynników społecznych, presji, eksperymentują z różnymi używkami – wyjaśnia wiceprezydent Kowalski.

25 lutego odbędzie się w Opolu konferencja nt. składu chemicznego i możliwego działania ubocznego dopalaczy, tak by maksymalnie uświadomić problem – powiedziała wcześniej na naszej antenie na Mirosława Olszewska, pełnomocnik władz regionu do spraw przeciwdziałania narkomanii.

Bardzo ważnym aspektem w pokazywaniu młodzieży alternatywy do sięgania po używki jest – oczywiście poza wychowaniem w domu – także oferta sportowa, kulturalna w mieście, na co będzie położony dodatkowy nacisk.

Źródło: Rozmowa „W cztery oczy".

Przeczytaj także: Dopalacze to wciąż duży problem

Posłuchaj rozmowy z Mirosławą Olszewską

Posłuchaj wypowiedzi naszych rozmówców:

Jacek Rudnik (oprac. WK)

Wiadomości z regionu

2024-11-05, godz. 14:42 Nauczyciele i pedagodzy szkolili się, jak zadbać o ucznia z cukrzycą. "Nie trzeba się bać" Co roku wzrasta liczba dzieci, u których diagnozuje się cukrzycę typu pierwszego. W Polsce na sto tysięcy dzieci stwierdza się rocznie 30 nowych zachorowań… » więcej 2024-11-05, godz. 12:59 Samochody ciężarowe znowu rozjeżdżają Ściborzyce Wielkie. "Powoli robi się tu tranzyt" Powraca temat dużego natężenia ruchu samochodów ciężarowych w Ściborzycach Wielkich. Pod koniec września mieszkańcy informowali Radio Opole o kilkudziesięciu… » więcej 2024-11-05, godz. 12:44 Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne. Opolska policja podsumowuje akcję "Znicz" Jedna ofiara śmiertelna, dwie osoby ranne i pięć zabranych praw jazdy - opolska policja podsumowała świąteczny weekend (31.10 - 04.11) na drogach. » więcej 2024-11-05, godz. 12:01 "Musimy zwrócić większą uwagę na własny potencjał obronny". Politolog dr Filip Tereszkiewicz o wyborach w USA - Są nadzieje, ale też pewnie obawy przed możliwym wynikiem wyborczym w Ameryce - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole politolog Uniwersytetu Opolskiego… » więcej 2024-11-05, godz. 11:31 Pamięć zbiorowa tematem konferencji. Debata nad wspólną historią Polski, Czech i Niemiec Czy na historię można spoglądać w sposób subiektywny? Jak kształtuje się historyczna pamięć zbiorowa? M.in. na te pytania będą starali się odpowiedzieć… » więcej 2024-11-05, godz. 11:00 Opolska "ciuchcia" wciąż czeka na remont. Ratusz przygotowuje dokumentację Do końca listopada ma być gotowa dokumentacja dotycząca renowacji zabytkowej lokomotywy przed dworcem głównym PKP. Przypomnijmy, legendarna 'ciuchcia' jest… » więcej 2024-11-05, godz. 10:40 Policjantka po służbie uratowała duszącego się mężczyznę Policjantem jest się 24 godziny na dobę. Starszy posterunkowy Beata Baczewska, na co dzień funkcjonariuszka ruchu drogowego Komendy Policji w Krapkowicach… » więcej 2024-11-05, godz. 10:25 Wakacje w czasie L4. Opolski ZUS cofnął zwolnienia 74 osobom Prawie 150 tysięcy złotych - tyle musieli zwrócić do ZUS-u mieszkańcy Opolszczyzny korzystający w sposób niewłaściwy ze zwolnienia lekarskiego. Jak poinformował… » więcej 2024-11-05, godz. 10:00 Jest zielone światło dla budowy dróg osiedlowych w Namysłowie Prawie 18,5 miliona złotych będzie kosztować budowa dróg w gminie Namysłów. Na inwestycjach zyskają mieszkańcy osiedla przy ulicy Baczyńskiego i Cichej… » więcej 2024-11-05, godz. 08:00 Pragotrony na brzeskim dworcu nie działają od tygodni. Niebawem zostaną zastąpione wyświetlaczami Najprawdopodobniej już w przyszłym miesiącu nastąpi wymiana systemu informacji pasażerskiej na dworcu kolejowym w Brzegu. Od kilku tygodni jego działalność… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »