Wyrok w sprawie Elektrowni Opole [FILM]
Na karę 2 lat pozbawienia wolności, w zawieszeniu na 3 lata została skazana była lewicowa posłanka i wiceminister kultury Aleksandra Jakubowska, wyrok w zawieszeniu usłyszał również jej mąż. - Na dwa lata więzienia, w zawieszeniu na pięć lat skazany został były prezes elektrowni Henryk Sz. – mówi Ewa Kosowska Korniak z biura prasowego Sądu Okręgowego w Opolu.
- Sąd uznał, że ten główny wątek korupcyjny dotyczący Elektrowni Opole znalazł potwierdzenie w dowodach. Za ten czyn wszyscy oskarżeni zostali skazani. Jedyny wątek korupcyjny, który nie znalazł potwierdzenia dotyczył łapówki 90 tysięcy złotych dla Jerzego Szteligi. Jest kilka uniewinnień, między innymi dotyczą one córki Stanisławy Ch., jest uniewinnienie gdzie ktoś podpisywał dokumenty in blanco – dodaje Korniak.
Prokurator zapowiedział, że wystąpi do sądu o sporządzenie uzasadnienie na piśmie. Dopiero po jego analizie zapadnie ostateczna decyzja o ewentualnej apelacji. – Tam gdzie oskarżenie wnosiło o bezwarunkowe pozbawienie wolności sąd zastosował dobrodziejstwo – mówi prokurator Robert Garbowicz.
- Prokuratura była przekonana, biorąc uwagę prewencję, o zastosowanie surowszych kar. Będzie to analizowane czy możemy poprzestać na takim zakresie określenia odpowiedzialności karnej – dodaje Robert Garbowicz.
Sędzia Agata Menes podczas odczytywania uzasadnienia wyroku sądu argumentowała, że orzeczenie kar w zawieszeniu ma związek z tym, że nieprawomocnie skazani są w złej kondycji zdrowotnej. W przypadku Macieja J. sędzia zaznaczała, że jest ojcem niepełnosprawnego dziecka. Wyrok jest nieprawomocny.
Dodajmy: Akt oskarżenia obejmował sto zarzutów. W większości dotyczących korupcji przy ubezpieczaniu elektrowni w latach 2002 – 2004. Proceder miał polegać na tym, że główni oskarżeni w procesie dzielili się prowizją, jaką otrzymywali brokerzy z tytułu ubezpieczania elektrowni. Łączna kwota łapówek – zdaniem prokuratury – wyniosła około półtora miliona złotych.
Posłuchaj:
Piotr Wrona