Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-12-17, 11:46 Autor: Radio Opole

Ofiary stanu wojennego zostały pominięte ?

Janusz Michniewicz internowany w 1981 roku zarzuca opolskim urzędnikom złą organizację oficjalnych obchodów upamiętniania stanu wojennego. Jego zdaniem spotkanie zorganizowane w sobotę w południe w Muzeum Śląska Opolskiego, nie promowało ofiar komunizmu a jedynie opolskich notabli.

Spotkanie zorganizowane 13 grudnia w rocznicę wybuchu stanu wojennego – Nie dano mi szans wystąpienia podczas tego spotkania choć o to prosiłem – mówi Michniewicz.

- Mnie jako beneficjenta tego spotkania nie pozwolono zabrać głosu, jest to dla mnie zamykanie ust. Rozmawiałem o tej sytuacji z marszałkiem Andrzejem Bułą, obiecał, że sprawę wyjaśni. Piękne mowy „panów” w stosunku do osób z tamtych lat przypominają zdartą płytę – żali się Michniewicz.

Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego uważają natomiast, że każda uroczystość musi mieć ściśle określony scenariusz. Inaczej nikt nie panowałby nad przebiegiem spotkania. – Umożliwienie wypowiedzi jednej osobie spowodowałoby, lawinę innych osób, które chciałyby się włączyć do rozmowy – tłumaczy Arkadiusz Kuglarz z biura prasowego urzędu.

- Staramy się, aby te imprezy miały godny przebieg. Te spotkania nie mogą być za długie – dodaje Kuglarz.

Kuglarz dodaje, że w imieniu wszystkich ofiar stanu wojennego wypowiedział się podczas spotkania Ryszard Siwacki uhonorowany tego dnia odznaką honorową „Za Zasługi dla Województwa Opolskiego”. Janusz Michniewicz w oficjalnym piśmie, które skierował do urzędników i radnych wszystkich ugrupowań zarzuca również, że ofiary komunizmu pozostawione zostały same sobie. Pisze między innymi, że jest w trudnej sytuacji ekonomicznej, nie jest w stanie regularnie opłacać rachunków.

Posłuchaj:

Piotr Wrona

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »