Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-12-16, 23:03 Autor: Radio Opole

Radni dają zarobić włodarzom

Nierzadko zarobki burmistrzów i wójtów odbiegają od wielkości ich gmin. Najczęściej są one odzwierciedleniem układu sił w radzie miejskiej, czy gminy. Gdy burmistrz ma w niej większość może liczyć na podwyżkę, w przeciwnym razie jego pobory mogą poszybować w dół. Na początku nowej kadencji samorządowej o tych wynagrodzeniach z mocy przepisów decydują radni. W powiecie prudnickim na dotychczasowych stanowiskach utrzymało się trzech z czterech dotychczasowych włodarzy gmin. W całym ubiegłym roku burmistrzowie Prudnika i Głogówka zarobili po blisko 132 tysiące złotych. Po reelekcji uchwalono im diametralnie różne podwyżki.

- Przedstawiłem radnym, jak pobory burmistrza wyglądały w poprzedniej kadencji i od czego zależą - mówi Zbigniew Kosiński, przewodniczący Rady Miejskiej Prudnika.

- Przedstawiłem też widełki zarobków burmistrza w zależności od wielkości gminy. Jeżeli chodzi o składowe składniki pensji, to zostały utrzymane z wyjątkiem dodatku specjalnego. Było to dotychczas tylko 25 procent i była to jedna z najniższych stawek w województwie. Zostało to podniesienie o pięć procent, tj. ok. 350 złotych miesięcznie – wylicza Kosiński.

Od 2008 roku podwyżki nie miał burmistrz Głogówka Andrzej Kałamarz. Teraz zrekompensowała mu to tamtejsza rada miejska. – Moje zarobki nie były podnoszone od półtora kadencji. Obecnie będą wyższe o tysiąc złotych brutto – powiedział włodarz Głogówka.

- Nie brałem udziału w uzgodnieniach dotyczących mojego wynagrodzenia – zaznacza wójt Lubrzy Mariusz Kozaczek. – Radni ponieśli mi wynagrodzenie, ale nie wiem dokładnie w których składnikach. Wiem tylko, że o 300 złotych brutto mam więcej od następnej sesji.

W ubiegłym roku wójt Kozaczek odebrał 108 tysięcy złotych samorządowej pensji. Zarobki wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, to suma składników pensji zasadniczej oraz dodatków funkcyjnego, specjalnego i stażowego. Informacje o dochodach osób na tych stanowiskach możemy znaleźć w oświadczeniach majątkowych na stronach Biuletynów Informacji Publicznej gmin.

Mówi Zbigniew Kosiński:

Mówi Andrzej Kałamarz:

Mówi Mariusz Kozaczek:

Jan Poniatyszyn

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »