Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-12-02, 17:31 Autor: Radio Opole

Powyborczy krajobraz Opolszczyzny

Wybory samorządowe na Opolszczyźnie przyniosły wiele zmian. Z kluczowymi urzędami po wieloletnich kadencjach pożegnało się wielu samorządowców. Między innymi po 12 latach rządów taką "czerwoną kartkę" dostał od wyborców burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński, nie przeszedł nawet do drugiej tury wyborów. Skąd te zmiany? Co kierowało wyborcami? O to pytaliśmy dziś (02.12) w Loży Radiowej dr. Błażeja Chorosia politologa z Uniwersytetu Opolskiego.

Błażej Choroś

Oprócz Brzegu zmiany na najważniejszych stanowiskach nastąpiły w czterech z pięciu największych opolskich miast, Opolu, Kędzierzynie-Koźlu, Nysie i Namysłowie. Tylko w Kluczborku burmistrzem pozostał Jarosław Kielar. Zjawisko to tłumaczy dr Błażej Choroś politolog z Uniwersytetu Opolskiego:

Zdaniem Chorosia, zmian na szczeblach władz samorządowych nie można jednak tłumaczyć odejściem wyborców od szyldów partyjnych. Owszem, pojawiło się wielu kandydatów z komitetów społecznych - jak np. w Opolu, ale konkretne partie polityczne zawsze były obecne w tle.


Pytany o sytuację w samym Opolu, gość Radia Opole stwierdził, że kluczowym dla określenia kierunku przyszłej prezydentury Arkadiusza Wiśniewskiego będzie zawiązanie skutecznej i stabilnej koalicji w radzie miasta. Najatrakcyjniejszym koalicjantem dla radnych z komitetu Wiśniewskiego byliby radni Platformy Obywatelskiej. Partia ta jest wciąż silna w regionie, ma swojego marszałka, co może przełożyć się na pozyskiwanie funduszy unijnych, zapewni też większość w 25-cioosobowej radzie.
Konkretne rozstrzygnięcia w tej sprawie mają zapaść w najbliższy czwartek.

Posłuchaj także Loży Radiowej

Krzysztof Rapp (oprac.)

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 23:59 Śląskie niebo lub sztufada ze słoniną. Regionalne dania na świątecznym stole - W czasie świąt powinna dominować tradycyjna kuchnia - mówi szef kuchni Kamil Klekowski. Jednak jak zaznacza, można wprowadzić nieco nowoczesności, ale… » więcej 2024-12-24, godz. 19:00 Obfitość i dobrobyt. Takie znaczenie miały potrawy wigilijne Dwanaście, a czasem też cztery lub siedem - tyle potraw musiało się dawniej znaleźć na wigilijnym stole. Mniejsza liczba dań obowiązywała zwłaszcza w… » więcej 2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »