Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-12-01, 11:16 Autor: Radio Opole

Niższa frekwencja w drugiej turze

Frekwencja w województwie w drugiej turze wyniosła 35,16 procent. Przypomnijmy: w pierwszej turze do urn poszło na Opolszczyźnie 42,18 procent uprawnionych do głosowania.

 Najwięcej osób do lokali wyborczych poszło w Domaszowicach - ponad 60 procent. Podobny wynik zanotowano w Świerczowie.

- Bardzo często w drugiej turze notujemy niższą frekwencje niż w pierwszej - mówi Joanna Maksymowicz, wicedyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Opolu. - Nawet gdy wybieramy prezydenta RP, zainteresowanie wyborami spada. Nigdy ta frekwencja nie jest zastraszająco wysoka. Tu też spodziewaliśmy się takiego obrotu sprawy. Dobrze, że tylko do poziomu ponad 35 procent, a nie niższego.

- Było także mniej głosów nieważnych - dodaje Maksymowicz. - Wynika to z tego, że ten wybór był prostszy. Nie mieliśmy do czynienia z książeczką z kandydatami. Trudno było się pomylić. Na Opolszczyźnie tych nieważnych głosów było nieco ponad jeden procent. Podejrzewamy, że niektórzy głosujący z premedytacją unieważnili swój głos.


W samym Opolu frekwencja w drugiej turze wyborów prezydenckich, w których wygrał Arkadiusz Wiśniewski, wyniosła 28,7 procent.

 Adam Wołek

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej 2024-12-24, godz. 10:49 "Ksiądz na rowerze" o znaczeniu wigilii i Bożego Narodzenia - W kościele katolickim mamy wiele wigilii - bo słowo 'wigilia' oznacza 'dzień wcześniej'. Mamy więc dzisiejszą Wigilię Bożego Narodzenia, ale mamy też… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »