Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-12-01, 01:41 Autor: Radio Opole

W Prudniku i Głogówku po staremu, zmiana w Białej

Porażkę ponieśli kandydaci Mniejszości Niemieckiej w wyborczej dogrywce w dwóch gminach powiatu prudnickiego. Sporą niespodzianką jest zwłaszcza przegrana dotychczasowego burmistrza Białej Arnolda Hindery.

Mimo poparcia MN, pokonał go Edward Plicko, który startował ze swojego komitetu wyborczego. Nieoczekiwany zwycięzca jest lekarzem weterynarii. Natomiast nadal burmistrzami pozostaną Franciszek Fejdych w Prudniku oraz Andrzej Kałamarz w Głogówku. W niedzielę wybrano ich na trzecią kadencję z rzędu.

- Do urn udało się 3800 osób mniej niż w pierwszej turze - mówi Lucjusz Standera, który m.in. w niskiej frekwencji upatruje swoją przegraną, w rywalizacji o fotel burmistrza Prudnika.

- Może to górnolotnie zabrzmi, ale ta niska frekwencja to porażka demokracji. Wiedziałem, że tym razem mniej osób pójdzie do urn. Ale tak straszliwa absencja to jest dla mnie zaskoczenie. Mogę tylko podziękować tak wielu osobom, które mi zaufały. Jednak jest to progres o blisko 800 głosów - skomentował swój wynik Standera, któremu nie pomogło poparcie udzielone przez SLD i PiS.

Natomiast imieninowy prezent od wyborców otrzymał Andrzej Kałamarz. Nieznacznie wygrał on drugą turę głosowania na burmistrza Głogówka. Jego rywalem był Józef Janeczko, kandydat Mniejszości Niemieckiej.

- To dla mnie duży sukces - skomentował świętujący w niedzielę imieniny Andrzej Kałamarz. - Uzyskałem zwycięstwo chyba różnicą 170 głosów. Bardzo się cieszę. Jestem pierwszym burmistrzem Głogówka, który będzie piastował ten urząd trzecią kadencję. To jest dla mnie ogromne wyróżnienie - zaznaczał.

W powiecie prudnickim druga tura wyborów nie odbyła się jedynie w gminie Lubrza. Tam już 16 listopada na kolejną kadencję wybrany został Mariusz Kozaczek. Jest on przewodniczącym PSL w tym powiecie.

Mówi Lucjusz Standera:

Mówi Andrzej Kałamarz:

Jan Poniatyszyn

Wiadomości z regionu

2019-10-16, godz. 18:00 Ucieczka więźnia podczas badania w szpitalu klinicznym w Opolu. Skazany wyskoczył przez okno Do zdarzenia doszło po godzinie 12 w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu. Jak poinformował ppor. Dawid Makowski, rzecznik prasowy dyrektora Aresztu Śle ... » więcej 2019-10-16, godz. 17:30 Uszkodzenia nie są poważne, ale rozległe. Znamy bilans strat po wypadku na przejeździe kolejowym pod Brzegiem Uszkodzenie podwozia i poszycia pociągu to bilans wczorajszego (15.10) wypadku z udziałem składu Przewozów Regionalnych pod Brzegiem. Przypomnijmy, 76-letni k ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:55 Wypadek i kolizja na opolskich "krajówkach" [AKTUALIZACJA] Trzy samochody osobowe zderzyły się na drodze krajowej nr 46 z Nysy do Kłodzka. Natomiast na DK 11 między Kluczborkiem a Kępnem doszło do wypadku z udziałem p ... » więcej 2019-10-16, godz. 16:00 Powyborcze rozliczenia: Sąd Apelacyjny we Wrocławiu umorzył postępowanie Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uchylił postanowienie Sądu Okręgowego z dnia 11 października i jednocześnie umorzył postępowanie pomiędzy Komitetem Wyborczym Praw ... » więcej 2019-10-16, godz. 15:50 "Nagradzamy tych, którzy chcą pracować i uważają, że to jest pasja". Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej Dziś (16.10) w Namysłowskim Ośrodku Kultury za swoją pracę, zarówno edukacyjną, jak i wychowawczą nauczyciele, a także inni pracownicy oświaty zostali uhonoro ... » więcej 2019-10-16, godz. 14:00 Ruszają kolejne prace w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Modernizację przejdą dwa oddziały Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Opolu rozpoczyna modernizację dwóch oddziałów - chirurgii urazowo-ortopedycznej i chorób wewnętrznych. Z utrudnieniami perso ... » więcej 2019-10-16, godz. 13:55 Próbowali ukraść wiertarki i uciec policji Złodzieje próbowali wynieść drogie wiertarki z marketu budowlanego. Nie dość, że ich nie wynieśli, to nie udało im się daleko uciec. Teraz staną przed sądem. ... » więcej 2019-10-16, godz. 12:00 Radni na najbliższej sesji zdecydują, czy Odra Opole będzie spółką. Miasto nie rezygnuje też z budowy nowego stadionu Odra Opole spółką akcyjną, a głównym właścicielem będzie miasto - to plan prezydenta Opola, który może zostać zrealizowany na najbliższej sesji. Arkadiusz Wiś ... » więcej 2019-10-16, godz. 11:45 Liczba legalnie zatrudnionych cudzoziemców rośnie. Najwięcej jest Ukraińców Na Opolszczyźnie jest już ponad 20 tysięcy legalnie pracujących cudzoziemców. - To rekordowy wynik - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Sebastian ... » więcej 2019-10-16, godz. 10:30 Twierdził, że ze swoim psem może robić co chce, więc go zabił. Trafi na rok do więzienia Był pijany i zdenerwował się na swojego psa. Jednocześnie twierdził, że zwierze należy do niego, więc może robić z nim co tylko zechce, dlatego powiesił czwor ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »