Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-10-07, 18:10 Autor: Radio Opole

Opolscy żacy ksenofobami?

STOP Ukrainizacji Uniwersytetu Opolskiego - to nazwa akcji grupy opolskich studentów. Na znanym portalu społecznościowym pod koniec września powstał fanpage, którego twórcy zarzucają władzom Uniwersytetu Opolskiego faworyzowanie żaków zza wschodniej granicy. Dziś (07.10) profil został usunięty. Władze uczelni i samorząd studencki stanowczo odcinają się od takich opinii i działań.

Dom Studencki Kmicic Ukraińcy - zdaniem twórców profilu - zdominowali najnowszy z akademików "Niechcic", a polscy studenci dostają zakwaterowanie w pokojach o najniższym standardzie lub brakuje dla nich miejsca w domach studenta.

Marcin Miga, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego, przekonuje, że to insynuacje. - Mamy 1700 miejsc w czterech akademikach, a zagraniczni studenci stanowią mniej niż ćwierć tej liczby - twierdzi.

- 339 osób to cudzoziemcy. Niektórzy przyjechali tu w ramach Centrum Partnerstwa Wschodniego, czyli Ukraińcy, Rosjanie, Mołdawianie i Gruzini. Gościmy Francuzów oraz Niemców z programu Europa Master. Są też studenci z Erasmusa. Nikt nie ma pierwszeństwa. Kwaterujemy jak zwykle, a administracja nie ma uprzedzeń - tłumaczy.

Jak mówi Maciej Kochański, przewodniczący Samorządu Studenckiego UO, inicjatorzy akcji nie podają przykładu na to, że polscy studenci są wyrzucani z akademików na rzecz żaków z zagranicy.

- Mamy cały czas wiele wolnych miejsc. Dzisiaj (07.10) byłem na spotkaniu z kanclerzem. Przyjmujemy nawet studentów z politechniki i nadal pozostaje kilkadziesiąt wolnych łóżek dla naszych żaków. Nie można mówić, że ktoś z bloku wschodniego zajmuje miejsca Polakom. Poza tym cudzoziemcy są ulokowani we wszystkich akademikach na tych samych zasadach - każdy dom studenta jest obłożony równie mocno - zapewnia.

Do sprawy będziemy wracać.

Posłuchaj wypowiedzi:


Witold Wośtak

Wiadomości z regionu

2024-12-24, godz. 18:00 W święta dominowała magia. Wiele symboli zachowało się do dziś - Jaka wigilia, taki cały rok - w ten przesąd w dawnych czasach mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno wierzyli. Wigilia na Śląsku Opolskim prezentowała… » więcej 2024-12-24, godz. 17:00 "Jaka wigilia, taki cały rok". Dawniej przesądy wigilijne były mocno przestrzegane Święta, a szczególnie wigilia, to dla chrześcijan czas szczególnie ważny. Dawniej mieszkańcy naszego regionu bardzo mocno zwracali uwagę na to, co można… » więcej 2024-12-24, godz. 16:15 Wigilia w Czechach ze... złotym prosiaczkiem i zupą rybną Do Wigilii zasiądą również Czesi. Mimo, że nasi południowi sąsiedzi są jednym z najbardziej zlaicyzowanych społeczeństw w Europie, to jednak kultywują… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Kiedyś królował na świątecznym stole, dziś głównie smażony i podawany symbolicznie. Co się stało z karpiem? Smażony, w galarecie albo w zalewie. Jeszcze kilkanaście lat temu karpia w wigilię serwowało się na potęgę. Dziś mieszkańcy regionu zgodnie przyznają… » więcej 2024-12-24, godz. 15:00 Biskup Czaja z życzeniami na Boże Narodzenie. "Bądźmy znakami nadziei" Biskup Diecezjalny Andrzej Czaja złożył życzenia Opolanom. Duchowny zwrócił się do mieszkańców regionu mówiąc o radości i pokoju. Aby ich zaznać… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 To ostatnia robocza wigilia? Przygotowania "last minute" W tym roku wigilia wypadła w dzień roboczy, co oznacza, że nie wszyscy mogli sobie pozwolić na przygotowywanie świątecznych potraw od wczesnych godzin porannych… » więcej 2024-12-24, godz. 12:00 Nasi radiowcy też dobrze gotują! Karp faszerowany czy sernik z rosą to tylko niektóre specjały Choć zwykle pracują głosem, nie straszna im kuchnia, a pasją jest gotowanie. Pracownicy Radia Opole, których mogą Państwo kojarzyć z naszej anteny, dziś… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 Potrawy z makiem mają zapewnić dobrobyt, dlatego w wigilię nie może zabraknąć makówki Wśród wigilijnych potraw nie może zabraknąć tych z makiem. Po wytrawnej kolacji z karpiem czy kapustą na przełamanie smaków w śląskich domach serwuje… » więcej 2024-12-24, godz. 11:00 U rodziny Cimermanów święta to nie lada wyzwanie. Do wieczerzy zasiądzie w tym roku 19 osób Ponad 150 uszek, kilka litrów barszczu i mnóstwo pierników - tak w skrócie wyglądają przygotowania do wigilii u państwa Cimermanów z Lewina Brzeskiego… » więcej 2024-12-24, godz. 10:49 "Ksiądz na rowerze" o znaczeniu wigilii i Bożego Narodzenia - W kościele katolickim mamy wiele wigilii - bo słowo 'wigilia' oznacza 'dzień wcześniej'. Mamy więc dzisiejszą Wigilię Bożego Narodzenia, ale mamy też… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »