Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-10-07, 18:10 Autor: Radio Opole

Opolscy żacy ksenofobami?

STOP Ukrainizacji Uniwersytetu Opolskiego - to nazwa akcji grupy opolskich studentów. Na znanym portalu społecznościowym pod koniec września powstał fanpage, którego twórcy zarzucają władzom Uniwersytetu Opolskiego faworyzowanie żaków zza wschodniej granicy. Dziś (07.10) profil został usunięty. Władze uczelni i samorząd studencki stanowczo odcinają się od takich opinii i działań.

Dom Studencki Kmicic Ukraińcy - zdaniem twórców profilu - zdominowali najnowszy z akademików "Niechcic", a polscy studenci dostają zakwaterowanie w pokojach o najniższym standardzie lub brakuje dla nich miejsca w domach studenta.

Marcin Miga, rzecznik Uniwersytetu Opolskiego, przekonuje, że to insynuacje. - Mamy 1700 miejsc w czterech akademikach, a zagraniczni studenci stanowią mniej niż ćwierć tej liczby - twierdzi.

- 339 osób to cudzoziemcy. Niektórzy przyjechali tu w ramach Centrum Partnerstwa Wschodniego, czyli Ukraińcy, Rosjanie, Mołdawianie i Gruzini. Gościmy Francuzów oraz Niemców z programu Europa Master. Są też studenci z Erasmusa. Nikt nie ma pierwszeństwa. Kwaterujemy jak zwykle, a administracja nie ma uprzedzeń - tłumaczy.

Jak mówi Maciej Kochański, przewodniczący Samorządu Studenckiego UO, inicjatorzy akcji nie podają przykładu na to, że polscy studenci są wyrzucani z akademików na rzecz żaków z zagranicy.

- Mamy cały czas wiele wolnych miejsc. Dzisiaj (07.10) byłem na spotkaniu z kanclerzem. Przyjmujemy nawet studentów z politechniki i nadal pozostaje kilkadziesiąt wolnych łóżek dla naszych żaków. Nie można mówić, że ktoś z bloku wschodniego zajmuje miejsca Polakom. Poza tym cudzoziemcy są ulokowani we wszystkich akademikach na tych samych zasadach - każdy dom studenta jest obłożony równie mocno - zapewnia.

Do sprawy będziemy wracać.

Posłuchaj wypowiedzi:


Witold Wośtak

Wiadomości z regionu

2019-10-15, godz. 13:10 Ukradł skuter, a następnie spowodował wypadek pod wpływem alkoholu. 26-letni grodkowianin wpadł w ręce policji Najpierw ukradł motorower, a później wsiadł za kierownicę pod wpływem alkoholu. W tym stanie 26-letni grodkowianin spowodował wypadek na obwodnicy miasta. » więcej 2019-10-15, godz. 12:50 NFZ organizuje "Środę z profilaktyką" w przychodni Centrum w Opolu i zaprasza na bezpłatne badania 'Środa z profilaktyką' to kolejne spotkanie organizowane przez opolski oddział NFZ z myślą o pacjentach w ramach ogólnopolskiej akcji. Tym razem w przychodni ... » więcej 2019-10-15, godz. 12:15 Namysłowscy mundurowi angażują się w pomoc dla 7-letniego Tomka. Dziecko choruje na glejaka mózgu Policjanci z Namysłowa włączają się w akcję pomocy dla chorego syna funkcjonariusza dolnośląskiego garnizonu. 7-letni Tomek z Oławy choruje na glejaka mózgu. ... » więcej 2019-10-15, godz. 11:20 "To będzie forum wymiany doświadczeń". W Opolu rusza spotkanie samorządowców I Konwent Przewodniczących Rad Gmin Powiatów i Sejmiku z województwa opolskiego odbywa się dziś (15.10) w sali Orła Białego na opolskim Ostrówku. - Będzie to ... » więcej 2019-10-15, godz. 10:45 Witold Zembaczyński zadowolony z wyniku wyborczego. "Moje propozycje przekonały Opolan" - To był pojedynek Dawida z Goliatem - tak kampanie wyborczą i swój wynik w wyborach parlamentarnych komentuje Witold Zembaczyński. Polityk Nowoczesnej startu ... » więcej 2019-10-15, godz. 10:15 "Terytorialsi" poszukiwani. Formuje się opolski batalion Wojsk Obrony Terytorialnej Ruszył nabór do opolskiego batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej. Kandydat musi mieć polskie obywatelstwo, ukończone 18 lat i predyspozycje psychofizyczne. Do ... » więcej 2019-10-15, godz. 10:00 Wybory 2019: Mniejszość niemiecka zadowolona z uzyskanego wyniku. W Sejmie będzie mieć jednego parlamentarzystę - Jestem zadowolony z wyniku jaki uzyskała w wyborach Mniejszość Niemiecka - ocenił w rozmowie 'W cztery oczy' Radia Opole szef TSKN na Opolszczyźnie, zarazem ... » więcej 2019-10-15, godz. 08:15 Uroczystości związane z beatyfikacją Prymasa Tysiąclecia odbędą się także w Prudniku Wyniesienie na ołtarze Czcigodnego Sługi Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego uczci także Prudnik. Zakończenie procesu jego beatyfikacji ogłosił niedawno pap ... » więcej 2019-10-14, godz. 20:41 PKW podała oficjalne wyniki wyborów do sejmu. 5 mandatów dla PiS, 4 dla KO, po jednym dla SLD, PSL i MN - tak wybrała ... Prawo i Sprawiedliwość (43,59%), Koalicja Obywatelska (27,40%), SLD (12,56%), PSL/Kukiz15 (8,55%) i Konfederacja (6,81%) - to pięć ugrupowań, które w nowej ka ... » więcej 2019-10-14, godz. 20:30 Areszt dla zabójcy z Charbielina. Bratobójstwo następstwem rodzinnego konfliktu, który trwał do dłuższego czasu Podejrzany o zabójstwo w Charbielinie pod Głuchołazami usłyszał prokuratorskie zarzuty. Arkadiusz S. w miniony piątek, w południe postrzelił swojego brata, by ... » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »