Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-08-28, 16:46 Autor: Radio Opole

Historie i legendy Olesna

W wakacyjnej audycji „Wszystko, czego pragniesz... na lato” odwiedziliśmy Olesno, o którego zabytkach i legendach opowiadała nam Ewa Cichoń, dyrektor Oleskiego Muzeum Regionalnego.

Zobacz galerię zdjęć!

– Najważniejsze jest to, że rynek miasta ożył i wrócił do swojej pierwotnej estetyki, którą prezentował w okresie międzywojennym. Udało się połączyć historyczny wygląd rynku z nowoczesnymi elementami: podświetlana fontanna znajduje się pomiędzy dwoma pomnikami i razem to wszystko się dopełnia. Warto też zwrócić uwagę na biegnącą przez środek rynku linię, łączącą najstarszy obiekt miasta, czyli Kościół Św. Michała (wzmiankowany już w 1226r.) z budynkiem ratuszowym, który już dzisiaj nie pełni swojej funkcji, gdyż został spalony przez Armię Czerwoną. Zaś nieopodal kościoła znajduje się pomnik Jana Pawła II, jako następstwo IV Krajowej Konferencji „Samorządy RP dla Jana Pawła II", autorstwa najwybitniejszego polskiego medaliera – prof. Józefa Stasińskiego. Pomnik stoi tutaj od ubiegłego roku, jest to swego rodzaju memento – mówi Ewa Cichoń.

Trudno nie wspomnieć o innym zabytkowym oleskim kościele, zbudowanym na planie róży przez mistrza ciesielskiego Marcina Snopka. Jego najstarsza część pochodzi z 1518 roku.

- Dwa lata temu Kościół Św. Anny został laureatem konkursu organizowanego przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną i uzyskał tytuł „Najlepszego produktu turystycznego Opolszczyzny" i jest to niewątpliwy prestiż. Kościół jest usytuowany 1,5 km od miasta, a z jego powstaniem wiąże się pewna historia. Pewna mieszczka oleska o imieniu Anna, przechodząc przez lasy, została napadnięta przez zbójców. Uciekając, dobiegła do wysokiej sosny, na której zawieszony był wizerunek św. Anny. Zaczęła się modlić do swojej patronki, a ta wysłuchała próśb i sprawiła, że zbójcy nie mogli rozpoznać uciekinierki. Rodzina dziewczyny postanowiła z wdzięczności wyrzeźbić figurkę św. Anny Samotrzeciej i zawiesić ją na wspomnianej sośnie. Drzewo zostało pozbawione konarów, a wokół niego zbudowano niewielkich rozmiarów drewniany kościółek, ukończony w 1444 roku, a w związku z napływem pątników, został on rozbudowany w 1518 roku – opowiadała dyrektor Cichoń.

Posłuchaj naszego rozmówcy:

(oprac. ASz.)

Wiadomości z regionu

2024-07-23, godz. 12:15 "Jakimś cudem ta antywirusowa aktualizacja miała błąd". Gość Radia Opole o globalnej awarii Piątkowe (19.07) problemy po awarii systemów komputerowych spowodowanej wadliwą aktualizacją antywirusa firmy CrowdStrike skłaniają do postawienia pytania… » więcej 2024-07-23, godz. 11:20 Nie stawił się w zakładzie karnym. Policja poszukuje 22-latka z Opola Ma do odbycia karę 9 miesięcy więzienia i ukrywa się przed organami ścigania. Policja poszukuje Bartłomieja Smolińskiego, który został skazany prawomocnym… » więcej 2024-07-23, godz. 11:19 Ruszyła budowa ścieżki rowerowej na kąpielisku Malina. Powstanie "ring" wokół stawu Przy kąpielisku Malina w Opolu pojawiły się koparki. To oznacza, że ruszyła budowa ścieżki rowerowej. Nowy odcinek ma połączyć się z istniejącą już… » więcej 2024-07-23, godz. 11:15 Potrzebna pomoc dla 3-osobowej rodziny pogorzelców z Kluczborka Trwa zbiórka materiałów budowlanych dla trzyosobowej rodziny po pożarze mieszkania przy ulicy Karola Miarki w Kluczborku. » więcej 2024-07-23, godz. 11:00 Spotkanie Młodych po raz 30. Do Wołczyna przyjechała młodzież z całego kraju Po raz 30. do Wołczyna przyjechała młodzież z całego kraju, która bierze udział w Spotkaniu Młodych - młodzieżowym festiwalu katolickim zorganizowanym… » więcej 2024-07-22, godz. 20:30 Wciąż nieznana jest data otwarcia krytego basenu w Namysłowie. Zorganizowano spotkanie z mieszkańcami Październik jest obecnie realnym terminem oddania do użytku krytej pływalni w Namysłowie. Po południu w magistracie zorganizowano spotkanie informacyjne z… » więcej 2024-07-22, godz. 19:30 Opole: w czasie upałów zużywamy więcej wody. Ale przerwy w dostawach nam nie grożą W lipcu w Opolu wzrosło zużycie wody, ale do rekordu jeszcze daleko. Obecnie dobowo mieszkańcy stolicy regionu zużywają 25 tysięcy m3 wody. Paweł Kawecki… » więcej 2024-07-22, godz. 18:30 Wzięli sprawy w swoje ręce i posprzątali Starą Stobrawę. Bo rzeka to nie śmietnik Rękawiczki, gumiaki i worki na śmieci - wyposażeni w te atrybuty mieszkańcy Kluczborka, młodzież oraz dzieci, ruszyli z nurtem Starej Stobrawy, aby oczyścić… » więcej 2024-07-22, godz. 18:00 Czy w Kluczborku powstaną elektrownie wiatrowe? Urząd zaprasza mieszkańców na konsultacje Czy wiatraki obok miodu staną się wizytówką Kluczborka i gminy? To niewykluczone. Radni zdecydowali o sporządzeniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego… » więcej 2024-07-22, godz. 17:15 "Nie mieliśmy dotąd takiego problemu". Beczkowozy nadal zaopatrują mieszkańców gminy Biała w wodę pitną Mieszkańcy 11 miejscowości w gminie Biała muszą korzystać z wody dostarczanej beczkowozami. Woda w ich kranach jest wciąż niezdatna do spożycia. W dwóch… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »