Radio Opole » Wiadomości z regionu
2014-08-07, 16:45 Autor: Radio Opole

Gogolin w cieniu wapienników

W tym tygodniu w ramach wakacyjnej audycji "Wszystko, czego pragniesz... na lato" opowiadamy o zagospodarowaniu przestrzeni postindustrialnych. W środę (06.08) Radio Opole odwiedziło Gogolin, którego władze nabyły tereny po byłych zakładach wapienniczych.

O pracach związanych z rewitalizacją terenów po zakładach mówił burmistrz Joachim Wojtala.

– Gmina nabyła te tereny dzięki współpracy z zarządem firmy Górażdże Cement S.A. Zabytkowe piece wapiennicze zostały pięknie odrestaurowane przed trzema laty, teraz prowadzone są prace przy odwadnianiu terenu czy utworzeniu alejek. To będzie nowe funkcjonalne miejsce, z którego będą korzystać mieszkańcy. Ale nie zapominamy też o historii przemysłu wapienniczego – zaznacza Wojtala.

Na specjalnych tablicach będą informacje o tym, od kiedy i dzięki komu Gogolin stał się na Śląsku Opolskim stolicą przemysłu, najpierw wapienniczego, a później cementowego.

Dodajmy, że w Gogolinie bardzo ważną rolę odgrywa Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców na Śląsku Opolskim i koła DFK, czyli Niemieckie Koła Przyjaźni (Deutscher Freundschaftskreis), których zaangażowanie podkreśla burmistrz Wojtala.

– Współpraca polegająca na kultywowaniu tradycji mniejszości niemieckiej układa się bardzo dobrze. Przekazaliśmy DFK Gogolin pomieszczenia w centrum miasta, mogą realizować tutaj swoje cele statutowe, ale też mogą pielęgnować to, co dla tej ziemi jest ważne, czyli bogactwo wielokulturowości. Żyjemy w pełnej symbiozie, staramy się wzajemnie wspierać – tłumaczy burmistrz.

Zajęcia organizowane przez TSKN nie są kierowane jedynie do osób starszych. Powołana została Młodzieżowa Grupa Młodych Liderów działająca przy Zarządzie Gminnym TSKN w Gogolinie. Celem jej działania jest wzrost zaangażowania młodego pokolenia w działalność kulturalną TSKN na terenie gminy, a na czele prac grupy stoi Weronika Szymik, prowadząca szkółkę sobotnią w Gogolinie.

- Dzieci na tych zajęciach posługują się językiem niemieckim, poznają kulturę i historię kraju, z którego pochodzą. Wszystko w ramach spotkań, podczas których dużo się ruszamy, śpiewamy, uczestniczymy w zajęciach plastycznych i rozwijamy kreatywne myślenie. Nie chodzi tylko o przełamanie bariery językowej, uczymy także pracy w grupie i wzajemnej pomocy. Tworzy to nowe przyjaźnie i sprawia, że dzieci stają się bardziej otwarte - dodaje Weronika Szymik.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

(oprac. Asz.)

Wiadomości z regionu

2024-10-02, godz. 19:30 Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego… » więcej 2024-10-02, godz. 18:51 Na ponad 60 zalanych domów mają 8 osuszaczy. Trzebina w gminie Lubrza potrzebuje pomocy Powodzianie z Trzebiny w gminie Lubrza apelują o pomoc w osuszaniu domów i udrożnieniu dostępu do posesji. Duże szkody wyrządził tam potok płynący przez… » więcej 2024-10-02, godz. 18:00 Głuchołazy: niesprawny wodociąg komplikuje życie nie tylko w zalanych blokach Nie tylko bloki w zalanej części Głuchołaz mają problem z centralnym ogrzewaniem. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych Międzyzakładowej Spółdzielni… » więcej 2024-10-02, godz. 17:09 Są zarzuty dla plantatora konopi indyjskich z powiatu kluczborskiego Posiadanie znacznej ilości środka odurzającego oraz prowadzenie uprawy konopi innych niż włókniste - takie zarzuty usłyszał 32-letni Patryk P. mieszkaniec… » więcej 2024-10-02, godz. 16:49 "To jest niemoralne". Specjalista ds. uzależnień o sprawie tubek z alkoholem - Sprzedawanie alkoholu w takich opakowaniach mogło doprowadzić do zagrożenia życia i zdrowia dzieci, ale też młodzieży - tak o alko-tubkach mówi Marcin… » więcej 2024-10-02, godz. 16:19 Proces dzieciobójczyni z Czarnowąs. Świadek: dziewczyna "do rany przyłóż" Ciąg dalszy procesu Krystyny Sz. z Czarnowąs, oskarżonej o zabójstwo własnych dzieci. To sprawa z sierpnia ubiegłego roku, kiedy to kobieta miała podciąć… » więcej 2024-10-02, godz. 16:08 Dyrektorzy szkół medycznych trzeci raz spotkali się w Niwkach. Uczestnicy decydują o tematyce Szkolenia, wymiana doświadczeń, wspólne rozwiązywanie problemów. To główne cele trzeciej konferencji Ogólnopolskiej Sieci Dyrektorów Szkół Medyczny… » więcej 2024-10-02, godz. 15:54 Przez Branice do Czech nie dojedziemy. Tam trwa sprzątanie Podmyta droga, most łączący gminę z Czechami oraz zalane mieszkania - to rzeczywistość popowodziowa mieszkańców Boboluszek w gminie Branice. Przepływająca… » więcej 2024-10-02, godz. 15:06 Karambol na krajówce w Trzebiszynie Do zderzenia 4 aut doszło przed 13 na drodze krajowej 45 w Trzebiszynie, w powiecie kluczborskim. » więcej 2024-10-02, godz. 14:47 Na mapie Opola jest nowa placówka medyczna POZ Mieszkańcy Opola, szczególnie z dzielnicy Szczepanowice, mogą już korzystać z nowo otwartej przychodni POZ, która mieści się w Domu Pomocy Społecznej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »