Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-29, 16:00 Autor: Witold Wośtak

Dom kultury w Lewinie Brzeskim nadal pełni rolę schroniska. "Jesteśmy to winni ludziom za ich ciężką pracę"

Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim [fot. Witold Wośtak]
Miejsko-Gminny Dom Kultury w Lewinie Brzeskim [fot. Witold Wośtak]
"Wrócimy prędzej niż później do naszej statutowej działalności". To zapowiedź Wojciecha Najdy, dyrektora Miejsko-Gminnego Domu Kultury w Lewinie Brzeskim.
Ta jednostka od ponad sześciu tygodni pełni funkcję schroniska dla służb mundurowych i wolontariuszy porządkujących miasto po zalaniu przez wielką wodę z Nysy Kłodzkiej. Na początku powodzi w budynku domu kultury przy rynku spało mnóstwo ludzi, teraz natężenie i ruch są mniejsze.

- Są zapowiedzi przyjazdu kolejnych wolontariuszy, a w Lewinie Brzeskim nie ma teraz miejsca do położenia grupy osób - zaznacza Najda.

- My jesteśmy przygotowani, żeby oni tutaj spędzili czas odpoczynku. Proszę natomiast pamiętać, że kiedy przyjeżdżają tu żołnierze czy wolontariusze, od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych oni przez cały czas pracują. Ten jeden zjedzony tu ciepły posiłek oraz przespanie się tutaj? To jest coś, co jesteśmy im winni za tę ich ciężką pracę, a tej pracy w Lewinie będzie jeszcze całkiem dużo.

Aneta Dutko, pracująca w "schronisku", zaznacza, że liczba posiłków przygotowywanych przez koła gospodyń wiejskich i osoby prywatne jest od powodzi ogromna. Pytamy, czy nie widać zmęczenia tematem oraz osłabnięcia strumienia pomocy.

- Myślę, że nie ma zmęczenia tematem. Moim zdaniem, przez cały czas idziemy ku lepszemu, z dnia na dzień jest coraz lepiej. Osoby, które pomagały na początku, nadal to robią. Może dzieje się to w nieco mniejszym stopniu, bo wiele osób rozdzieliło się na gminy i skupiło na konkretnych osobach potrzebujących. W każdym razie wszystko jest coraz lepiej i będzie dobrze.

Aneta Dutko dodaje, że ze względu na liczbę pomagających nie da się wyróżnić wszystkich i podziękować im indywidualnie.
Wojciech Najda
Aneta Dutko
Posłuchaj materiału z programu "Reporterski Obraz Dnia"

Zobacz także

2024-10-08, godz. 12:28, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Informacja opolskiego sanepidu Gdzie występują jeszcze problemy z wodą pitną na terenach dotkniętych powodzią w województwie opolskim? » więcej 2024-10-08, godz. 10:59, Wiadomości z regionu "Czwarty tydzień sprzątamy po powodzi". Strażacy mają jeszcze dużo pracy w Głuchołazach O bardzo płynnej liczbie strażaków nadal pracujących przy usuwaniu szkód w powodzi mówi starszy brygadier Arkadiusz Kuśmierski. » więcej 2024-10-08, godz. 09:31, Wiadomości z regionu Powiat krapkowicki szacuje straty po powodzi. Najwięcej szkód wyrządziła rzeka Osobłoga - Straty w samej infrastrukturze komunalnej, powiatowej i gminnej w powiecie krapkowickim szacujemy na ponad 70 mln zł - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole starosta krapkowicki Maciej Sonik. - W porównaniu do innych powiatów ta… » więcej 2024-10-07, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Trzecia wizyta ministra Kierwińskiego w Głuchołazach. "Jesteśmy w kontakcie na bieżąco" Rząd zamierza wyasygnować do 23 mld zł na odbudowę zalanych terenów - poinformował dzisiaj (7.10) w Prudniku pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński. » więcej 2024-10-07, godz. 17:30, Wiadomości z regionu "Dziękujemy za pomoc". Bodzanów koło Głuchołaz po powodzi [ZDJĘCIA] Od trzech tygodni mieszkańcy Bodzanowa zmagają się ze skutkami wielkiej wody. Wieś obok Głuchołaz została wyjątkowo dotknięta przez Białą Głuchołaską i niewielką na co dzień rzekę Bodzanowski. » więcej
30313233343536
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »