Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-04-09, 18:00 Autor: Jakub Biel

Coraz więcej tych samych nazwisk w lokalnej polityce. Samorządowe rodziny mają się dobrze

[fot. Radio Opole/Facebook]
[fot. Radio Opole/Facebook]
Zuzanna Donath-Kasiura i Andrzej Kasiura [fot. Radio Opole]
Zuzanna Donath-Kasiura i Andrzej Kasiura [fot. Radio Opole]
Martyna i Paweł Nakonieczny [fot. Radio Opole]
Martyna i Paweł Nakonieczny [fot. Radio Opole]
Alicja i Paweł Szymkowicz [fot. Facebook/Radio Opole]
Alicja i Paweł Szymkowicz [fot. Facebook/Radio Opole]
Zuzanna Donath-Kasiura i Andrzej Kasiura, Martyna i Paweł Nakonieczny, Alicja i Paweł Szymkowiczowie, ale i państwo Gęsiarzowie, Wilczyńscy czy Stawiarscy – wybory samorządowe kolejny raz pokazały, że rodzin angażujących się w lokalną politykę jest coraz więcej. Sprawdziliśmy, czy mocno ugruntowane nazwisko pomaga wejść do polityki, czy raczej jest to spore utrudnienie i większa odpowiedzialność.
- Ja bardzo sobie cenię, że razem z mężem możemy działać na rzecz społeczeństwa i mieszkańców Opolszczyzny – mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego.

- Jestem w Krapkowicach – i tak myślę będzie cały czas – postrzegana raczej jako żona burmistrza. Bardzo dużo ludzi mówi do mnie: „pani burmistrzowa”, co jest bardzo sympatyczne, ale staram się wspierać nie tylko prywatnie męża, jako jego żona, ale też w tych działaniach, które pełnie. Pokazując, że zarząd województwa, samorząd województwa chce też być obecny na tych wydarzeniach lokalnych.

Innym przykładem samorządowego małżeństwa są Martyna i Paweł Nakonieczny. Pani Martyna to radna sejmiku, a jej mąż jest przewodniczącym Rady Miejskiej w Nysie, a wkrótce radnym powiatu.

- Mi się udało wejść do rady miejskiej pierwszemu, w roku 2010. Małżonka weszła do sejmiku województwa w 2018 po raz pierwszy, a teraz każdy ma swój szczebel działalności samorządowej. Oczywiście, bardzo to pomaga, bo wymieniamy się różnymi spostrzeżeniami, co można by było zrobić lepiej na linii współpracy między samorządami. Jest łatwiej.

Dłużej od swojej żony w polityce jest również Paweł Szymkowicz, kandydat na burmistrza Głuchołaz. Twierdzi, że w wejściu do polityki i wywalczeniu mandatu radnej sejmiku, jego małżonce pomogła zdecydowanie jej aktywność, a nie nazwisko, które nosi.

- Żona blisko 1/3 głosów dostała poza Głuchołazami. Nawet poza powiatem nyskim. Dlatego myślę, że tutaj nazwisko raczej nie pomogło. Jest zaangażowana w działalność pielęgniarską. Jest dobrze znana w środowisku. Myślę, że to wszystko spowodowało, że dzisiaj z powodzeniem obejmuje mandat w sejmiku województwa opolskiego, a ja dalej walczę o fotel burmistrza Głuchołaz.

- Nie da się ukryć, że nazwisko, które jest w polityce od dłuższego czasu, może tylko pomóc kolejnym kandydatom – uważa prof. Adam Drosik z Wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego.

- Te rodzinne konotacje wzbudzają oczywiście najwięcej emocji. Pamiętajmy jednak, że jeśli mówimy tu o dzieciach, to czymś naturalnym jest, że idą w ślady rodziców. Czy to pomaga? Ależ oczywiście. To nazwisko, zwłaszcza jeśli ono nie jest jakieś typowe, jest charakterystyczne to pomaga, nie da się ukryć. Zresztą, potwierdzają to wyniki.

Tylko na szczeblu sejmiku województwa opolskiego w nowej kadencji będziemy mieć więc panie Zuzannę Donath-Kasiurę, Alicję Szymkowicz, Martynę Nakonieczny czy Jolantę Wilczyńską, których mężowie od dłuższego czasu funkcjonują w lokalnej polityce.
Zuzanna Donath-Kasiura
Paweł Nakonieczny
Paweł Szymkowicz
prof. Adam Drosik

Zobacz także

2024-03-28, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Kandydaci KO chcą systemu wsparcia zdrowia psychicznego. "Każda inwestycja w zdrowie się opłaca" Kandydaci Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Opola chcą wsparcia dla opolskich przychodni oraz szkół w tworzeniu oferty i specjalistycznej pomocy psychologicznej, w szczególności dla dzieci i młodzieży. » więcej 2024-03-27, godz. 22:04, Wiadomości z regionu Gorąca dyskusja w Prudniku. Przedwyborcza debata Radia Opole Leszek Czereba, Katarzyna Czochara, Stanisław Mięczakowski oraz ubiegający się o reelekcję Grzegorz Zawiślak wzięli udział w kolejnej przedwyborczej debacie Radia Opole. Gorąca dyskusja dotycząca wyborów burmistrza Prudnika, połączona… » więcej 2024-03-27, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Śląscy Samorządowcy gwarantują wsparcie dla wielokulturowości Opolszczyzny „Chcemy, by społeczeństwo naszego województwa było społeczeństwem otwartym i odpowiedzialnym, które będzie kształtowane przez nowoczesną, pozytywną edukację”. Kandydatki startujące w wyborach z list Śląskich Samorządowców… » więcej 2024-03-27, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Nowy parking i przejście dla pieszych przy ul. Wiejskiej. Propozycje kandydatów KWW Arkadiusza Wiśniewskiego Budowa parkingu oraz przejścia dla pieszych na ulicy Wiejskiej w Opolu - to propozycje kandydatów na radnych Komitetu Wyborczego Wyborców Arkadiusza Wiśniewskiego. » więcej 2024-03-27, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Biuro festiwalowe i stypendia kulturalne. Propozycje kandydatek KO do Rady Miasta Opola Pomysły na rozwój oferty kulturalnej stolicy regionu przedstawiły kandydatki KWW Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Opola. » więcej
31323334353637
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »