Wybory parlamentarne 2019
Radio Opole » Wybory parlamentarne 2019 » Aktualności wyborcze

Aktualności wyborcze

2019-10-09, 13:30 Autor: Mariusz Chałupnik

Opolscy rektorzy o reformie szkolnictwa wyższego i współpracy z resortem. "Dla nas ten okres był wyjątkowy"

Konferencja z udziałem opolskich rektorów uczelni wyższych [fot. Mariusz Chałupnik]
Konferencja z udziałem opolskich rektorów uczelni wyższych [fot. Mariusz Chałupnik]
Blisko 190 milionów złotych wsparcia przez ostatnie cztery lata otrzymały opolskie uczelnie z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W Opolu rektorzy podsumowali ten okres współpracy z resortem prowadzonym przez Jarosława Gowina oraz odnieśli się do wprowadzonej w ubiegłym roku reformy szkolnictwa wyższego.
- Dla nas ten okres był wyjątkowy, choćby patrząc przez pryzmat 2016 roku i uruchomienia na naszej uczelni kierunku lekarskiego. Jednak rodzi to dodatkowe wyzwania - mówi prof. Marek Masnyk, rektor Uniwersytetu Opolskiego. - To co pomogło nam rozwinąć skrzydła, czyli kierunek lekarski, jednocześnie przysparza nam pewnych problemów i potrzeb finansowych. Te 34 miliony złotych, które rzeczywiście ministerstwo dało, pomogło uruchomić tak bardzo potrzebny dla miasta, regionu i kraju kierunek. Wymaga on także kolejnych inwestycji.

- Z reformy najbardziej zadowolona jest grupa uczelni zawodowych - przekonuje prof. Tomasz Halski, rektor Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej w Opolu. - Dlatego, że ewidentnie to, co jest mówione w nauce, że trzeba stawiać na aplikacje, zastosowanie nauki w praktyce, w przemyśle, to uczelnie zawodowe realizują od samego początku swojego istnienia. Czyli kapitalnie się wpisaliśmy w ten profil działalności naukowej, dydaktycznej, patentowej. To jeśli chodzi o pomysł "Konstytucji nauki" i pomysł premiera Gowina.

- Najważniejsza zmiana, to zmiana w mentalności osób związanych z uczelnią - zauważa prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. - Ustawa zmienia bardzo wiele. Dzisiaj nie mówimy o silosach, czyli wydziałach, ale mówimy o uczelni jako całości. Mamy w tej chwili subwencje i my musimy inaczej tym zarządzać. To jest naprawdę wewnętrzne wyzwanie, szczególnie dla osób profesorów starszej daty, którzy inaczej postrzegają uczelnię.

Nowy rok akademicki, to dla uczelni nowe wyzwania.

- Jesteśmy w kluczowym momencie wdrażania reformy premiera Jarosława Gowina, tak zwanej "Konstytucji dla nauki" - mówi Piotr Ziółkowski, dyrektor departamentu Programów i Przedsięwzięć Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Od 1. października na uczelniach obowiązują nowe statuty przyjęte przez senaty uczelni. Zmienione są struktury uczelni. Dlatego to jest tak ważny moment naszej reformy.

- Sukcesy, które są za nami, to jest jedno, ale mamy kolejne wyzwania - dodaje wiceminister Marcin Ociepa, kandydat PiS do sejmu. - Musimy wzmacniać opolskie środowisko akademickie. Jeśli chcemy być miastem wojewódzkim, silnym ośrodkiem regionalnym, to musimy stawiać na rozwój wyższych uczelni.

Na kwotę blisko 190 milionów złotych, które otrzymały opolskie uczelnie składają się - ponad 106 milionów złotych na inwestycje, blisko 42 miliony złotych w zakresie wdrażania reformy szkolnictwa wyższego i 21 miliony złotych na bieżące działanie placówek.
prof. Marek Masnyk
prof. Tomasz Halski
prof. Marcin Lorenc
Piotr Ziółkowski, Marcin Ociepa

Zobacz także

2019-09-09, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Trzy konferencje dla ofiar wymiaru sprawiedliwości. Poseł Janusz Sanocki chwali się sukcesami kończącej kadencji - Wdrożenie w życie jednej z interpelacji, to jeden z moich sukcesów w tej kadencji sejmu - powiedział gość 'Loży Radiowej' poseł niezrzeszony Janusz Sanocki. » więcej 2019-09-09, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Pracy jest dużo". Poseł Jerzy Naszkiewicz podsumował trzy miesiące pracy w Sejmie Jest posłem od czerwca tego roku, ale pracy ma sporo - Jerzy Naszkiewicz, poseł PiS z Głubczyc w Sejmie zastąpił Patryka jakiego, który trafił do Brukseli. » więcej 2019-09-09, godz. 14:17, Publicystyka w Radiu Opole Jerzy Naszkiewicz o krótkiej lecz intensywnej aktywności poselskiej, swoim pomyśle na kampanię i interwencji ws. targowiska Centrum w Opolu - Wybory to jedna wielka niewiadoma. Preferowane są pierwsze miejsca, ale przecież nie jest powiedziane, że ktoś z miejsca kolejnego nie może zostać posłem. Przykładem jest Patryk Jaki - mówił w Loży Radiowej Jerzy Naszkiewicz… » więcej 2019-09-09, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Stop LGBT - w obronie tradycyjnej rodziny". Janusz Kowalski przedstawia wyborcze zobowiązanie i otrzymuje poparcie Beaty Kempy Europosłanka Beata Kempa popiera kandydata Prawa i Sprawiedliwości na posła Janusza Kowalskiego. Na konferencji prasowej politycy podkreślili, że łączą ich wspólne sprawy, jak walka o polską energetykę i przeciwdziałanie coraz… » więcej 2019-09-09, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Jarosław Gowin o propozycjach swojego ugrupowania. "Polacy zasługują na wyższe płace" - Bardzo dużo elementów prorozwojowych jest w programie Zjednoczonej Prawicy - powiedział w porannej rozmowie 'W cztery oczy' Jarosław Gowin, wicepremier i minister nauki i szkolnictwa wyższego. » więcej
61626364656667
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »