Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-09-24, 16:07 Autor: Katarzyna Doros

Przed urzędem miasta w Nysie można już przysiąść na ławce z Jerzym Kozarzewskim

Ławeczka Jerzego Kozarzewskiego w Nysie [fot. Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy FB]
Ławeczka Jerzego Kozarzewskiego w Nysie [fot. Kordian Kolbiarz Burmistrz Nysy FB]
Jerzy Kozarzewski ps. Konrad, twórca nyskiej szkoły muzycznej, poeta, społecznik i żołnierz ma już swój pomnik w Nysie. Przed urzędem miasta stanęła ławeczka z brązu poświęcona autorstwa rzeźbiarza prof. Mariana Molendy.
- To będzie pierwszy taki przykład, kiedy mieszkańcy mogą zobaczyć kogoś, kto do Nysy trafił po wojnie i tworzył nasze miasto - mówi Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. - Jerzy Kozarzewski jest postacią wybitną w skali Nysy, ale też w skali naszego państwa. Bo dzięki opolskiemu oddziałowi IPN dowiedzieliśmy się o epizodach, które do tej pory były skrywane i nie ujrzały światła dziennego. Mam na myśli głównie działalność Narodowych Siłach Zbrojnych i to, że Jerzy Kozawszeki był twórcą tzw. drogi Konrada, czyli drogi, którą poruszali się emisariusze z Polski na zachód Europy. M.in. z tej drogi korzystał Witold Pilecki, postać nietuzinkowa i wszystkim pewnie znana. Natomiast w Nysie znany jako poeta, niezwykle ciepły, dobry człowiek, szczery i oddany miastu.

Jerzy Kozarzewski urodził się 21 października 1913 roku w Trawnikach, zmarł 1 lutego 1996 roku w Warszawie. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych. We wrześniu 1939 roku trafił do niewoli radzieckiej. W 1992 roku wydał pierwszy tomik wierszy "Dar codzienności", a po jego śmierci zostały odnalezione i wydane utwory z okresu wojny.
Kordian Kolbiarz

Zobacz także

2021-08-23, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Prace budowlane trwają, muzealnicy czekają na kolejne odkrycia. Co kryje ziemia w centrum Nysy? Po ostatnich odkryciach w czasie przebudowy nyskiego rynku, archeolodzy spodziewają się natrafić na kolejne podziemne pozostałości dawnej miejskiej zabudowy. Niewykluczone, że znaleziska staną się w przyszłości turystyczną atra… » więcej 2021-08-20, godz. 19:48, Wiadomości z regionu Młodzi wędkarze zbyt mocno obciążyli łódż i wpadli do Jeziora Nyskiego. Patrol zareagował szybko i nikt nie ucierpiał Do groźnego zdarzenia doszło po południu na Jeziorze Nyskim. Wspólny patrol wodny policji oraz WOPR Nysa na wysokości Wójcic natrafił na przewracającą się do góry dnem łódź wędkarską. Na szczęście nikt nie ucierpiał. » więcej 2021-08-20, godz. 18:15, Gospodarka 8 firm chce przebudować nyski dworzec. Gmina i powiat będą współpracować przy inwestycji, ale przetargi ogłaszają osobno Nyski magistrat analizuje oferty, które wpłynęły w ramach kolejnego przetargu na przebudowę miejscowego dworca. Tym razem gmina i powiat zdecydowały, że każde z nich zrealizuje swoją część inwestycji we własnym zakresie. » więcej 2021-08-20, godz. 15:30, Kultura i rozrywka Rysunki satyryczne i plakaty promujące polską kulturę w USA będzie można od dziś oglądać w nyskim muzeum. To przekrój 30 lat twórczości opolskiego emigranta Karykatury komentujące polską sytuację polityczną i społeczną, a także plakaty i obrazy, stworzone przez polskiego emigranta mieszkającego w Stanach Zjednoczonych będzie można od dziś (20.08) oglądać w nyskim muzeum. » więcej 2021-08-19, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Zapomniane dzieła sztuki odnaleziono na jednym z chórów nyskiej bazyliki. Najstarsze z nich mają ponad 300 lat Ciekawe odkrycie w nyskiej bazylice. Podczas ostatnich prac remontowych znaleziono ponad 20 zapomnianych obrazów, których wiek sięga nawet ponad 300 lat. » więcej
253254255256257258259
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »