Radio Opole » Radio Opole w powiecie nyskim (DAB+) » Informacje z powiatu nyskiego

Informacje z powiatu nyskiego

2021-08-11, 16:13 Autor: Daniel Klimczak

Zakończył się remont nyskiej bazyliki. To pierwsze tak poważne prace od czasów powojennej odbudowy [ZDJĘCIA]

Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończyl się remont nyskiej bazyliki [fot. Daniel Klimczak]
Zakończył się trwający 3 lata remont nyskiej bazyliki. W tym czasie za prawie 21 milionów złotych wyremontowano dach, uzupełniono ubytki w zewnętrznych ścianach, a także odrestaurowano witraże, tynki sklepień i organy.
Ostatni tak poważny remont wykonano tuż po II wojnie światowej. Jak jednak zauważa proboszcz Parafii św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie ksiądz prałat Mikołaj Mróz, w dźwigającym się ze zniszczeń kraju trudno było zastosować najlepszej jakości materiały. Swoje zrobił też upływ czasu.

- Kamienne elementy były tylko łatane betonowymi łatami. Beton się ukruszył, zaczęło wszystko odpadać. Przez 2 sezony bazylika stała bez dachu. Potem pojawił się prowizoryczny, płaski dach, a dopiero pod koniec lat 50. powstał ten strzelisty dach, tak jak to było przed pożarem. Do tego czasu jednak do wnętrza dostawała się woda i sklepienia były nią nasączone - tłumaczy.

To właśnie wymiana dachu był jednym z najtrudniejszych i najniebezpieczniejszych elementów remontu. Współwłaściciel wykonującej go firmy Jan Serafin wskazuje, że dużym wyzwaniem okazało się także uzupełnienie ubytków elewacji.

- 72 metry do szpicy wieży. Najtrudniejszym elementem przy dachu było postawienie rusztowań. Przy elewacji trudność polegała na doprowadzeniu do stanu, żeby nie za bardzo było widać, że myśmy cokolwiek z tymi cegłami robili, żeby nie było, że one są ładne, czyściutkie i świecące - dodaje.

W pracach uczestniczyło około 30 osób, a ich działania musiały być skoordynowane w taki sposób, by nie zakłócać porządku liturgicznego. Zdaniem wicewojewody opolskiej Teresy Barańskiej, nyska bazylika to niezwykle cenny zabytek.

- To unikat na skalę Europy. Dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego była możliwość przeprowadzenia prac, które pozwoliły jej odzyskać świetność na wiele, wiele lat - powiedziała.

Przyznana dotacja pozwoliła pokryć 85 procent kosztów robót.

Dodajmy, że na remoncie skorzystają także turyści, dla których uruchomiono nową ścieżkę dydaktyczną prowadzącą między innymi przez poddasze świątyni.

To jednak nie koniec koniecznych do wykonania prac. W dalszej kolejności niezbędna będzie renowacja ponad 100-letnich ławek, na którą parafii nie udało się dotąd uzyskać dofinansowania. Konieczne będzie też wykonanie witraży do 4 kościelnych kaplic. To już jednak zadanie, które prałat Mróz powierzy swojemu następcy. On sam za 2 tygodnie przestanie pełnić swoje dotychczasowe obowiązki, udając się na emeryturę.
ks. Mikołaj Mróz
Jan Serafin
Teresa Barańska

Zobacz także

2021-07-16, godz. 16:15, Gospodarka Nysa zrealizuje kolejne inwestycje mieszkaniowe. Pierwsze lokale mają być gotowe za 1,5 roku Po oddaniu do użytku blisko 100 mieszkań komunalnych u zbiegu ulic Franciszkańskiej i Grodkowskiej, Nysa zapowiada budowę kolejnych. Może to być nawet około 500 lokali w czterech miejscach. » więcej 2021-07-16, godz. 14:30, Wiadomości z regionu Pieniądze z subregionu mogą pomóc w reaktywacji Aleksandrówki. "Chcemy, by był to ośrodek z najwyższej półki" Nyskie starostwo ma kolejny pomysł na pozyskanie pieniędzy, które pozwolą we wznowieniu działalności Aleksandrówki w gminie Głuchołazy. Samorząd chce starać się o pomoc w ramach funduszy unijnych. » więcej 2021-07-16, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Rutynowa kontrola prędkości zakończona pościgiem. Jak się okazało kierowca miał powody, by uciekać przed policją Niebezpieczna jazda samochodem zakończy się dla niego odsiadką w areszcie. Mowa o 42-letnim mieszkańcu Warszawy, którego zatrzymali funkcjonariusze nyskiej drogówki. » więcej 2021-07-14, godz. 20:15, Wiadomości z regionu Roboty i specjalne odkurzacze pomagają dbać o czystość wody w nyskim basenie. Codziennie na dnie niecek osadza się nawet kilka kilogramów osadów Nawet kilka kilogramów osadów każdego dnia zbiera się na dnie niecek nyskiego basenu letniego. Aby zapewnić użytkownikom możliwość kąpieli w czystej wodzie, zarządca obiektu korzysta z pomocy specjalnych urządzeń. » więcej 2021-07-14, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Dokumentacja przebudowy drogi z Jarnołtówka do Pokrzywnej na razie zbyt droga. Starostwo unieważni przetarg Nyskie starostwo niezadowolone z wyników przetargu na opracowanie dokumentacji przebudowy drogi w Jarnołtówku i Pokrzywnej. Jedyna złożona oferta ponad 3-krotnie przewyższa budżet zaplanowany na ten cel. » więcej
264265266267268269270
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »