Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2019-12-05, 16:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Prudnik: prezentują spuściznę fabrykanckich rodów

Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Multimedialna prezentacja historii miejscowego tkactwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Multimedialna prezentacja historii miejscowego tkactwa [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Dawne wyposażenie Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Dawne wyposażenie Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Zegar z Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Zegar z Fabryki S. Fränkel [zdj. Jan Poniatyszyn]
Dzień tkactwa zorganizowano w Prudniku. Jest on zwieńczeniem polsko-czeskiego projektu „Rymarov i Prudnik – miasta tkaczy. Wspólne dziedzictwo”. W ramach przedsięwzięcie wydano książki poświęcone zakładom włókienniczym w tych miastach. W prudnickim Centrum Tradycji Tkackich można obejrzeć multimedialną prezentację historii miejscowego włókiennictwa.
- W tym obiekcie wystawienniczym zmieniona została ekspozycja stała - mówi Wojciech Dominiak, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej. – Zwiedzający w pierwszej kolejności widzieli tą wielką panoramę tutejszych zakładów tekstylnych. Ona ożyje. Będzie animacja tego wizerunku i wprowadzi on w tematykę industrializacji Prudnika. Następnie można zobaczyć zmienioną i dostosowaną do potrzeb wystawowych klatkę schodową. Przeniesione zostały tam malunki z dawnego „Frtoteksu”, a wcześniej Fabryki S. Fränkel.

O godzinie 18 w sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Prudniku rozpocznie się promocja książek: Marcina Husaka „Fränklowie i Pinkusowie – ocalałe dziedzictwo” i Michała Vyhlídala „Flemmichowie i Schielowie – tekstylne dziedzictwo”. Publikacje te prezentują dzieje rodów fabrykanckich w Prudniku i Rymarzowie. Uczestnicy tego spotkania otrzymają bezpłatne zestawy tych książek. Projekt muzeów z Prudnika i Rymarzowa jest współfinansowany m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Wojciech Dominiak

Zobacz także

2020-03-07, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Upragniony samochód strażacki ma OSP Moszczanka. Społeczną zbiórkę mieszkańców wsparły rządowe i gminne pieniądze 762 tysiące złotych kosztował wóz strażacki, który trafił do OSP w Moszczance. Zakup nowego kamaza możliwy był dzięki wsparciu ministerstw, gminy oraz publicznej zbiórce mieszkańców wioski. Tamtejsza jednostka OSP ma dwa 30-letnie… » więcej 2020-03-06, godz. 18:00, Sport i turystyka Koszykówka: spotkania za "cztery" punkty opolskich pierwszoligowców Choć różne cele, to waga spotkań tak samo duża. Pogoń Prudnik i Weegree AZS Politechnika Opolska rozegrają w sobotę (07.03) spotkania, które mogą zdecydować o sezonie. » więcej 2020-03-06, godz. 07:30, Gospodarka Prudnik: mimo ograniczeń finansowych szpital modernizuje się, dążąc do spełnienia standardów Blisko 5,5 mln złotych to koszt inwestycji realizowanych w szpitalu Prudnickiego Centrum Medycznego. Kończona jest tam modernizacja bloku operacyjnego. Niebawem do użytku oddana zostanie centralna sterylizatornia. » więcej 2020-03-05, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Problemem może być już wkład własny. Apel samorządowców w sprawie przywrócenia linii kolejowej z Raciborza przez Głubczyce i Prudnik To kwestia istotna dla pasażerów, ale przede wszystkim dla lokalnego biznesu. Przedstawiciele ośmiu samorządów z powiatów - głubczyckiego, prudnickiego i raciborskiego podpisało apel dotyczący reaktywacji linii kolejowej Racibórz… » więcej 2020-03-05, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Rozwija się śledztwo ws. narkobiznesu w Prudniku. Są kolejne zatrzymania Prudniccy policjanci zwalczający przestępczość narkotykową zatrzymali dwóch mieszkańców tego powiatu. Są to kolejne aresztowania w sprawie dot. działania zorganizowanej grupy przestępczej handlującej narkotykami. Tym razem za… » więcej
229230231232233234235
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »