Radio Opole » Radio Opole w powiecie prudnickim (DAB+) » Informacje z powiatu prudnickiego

Informacje z powiatu prudnickiego

2023-12-29, 18:00 Autor: Jan Poniatyszyn

Zastrzeżenie numeru PESEL. Zainteresowanie coraz niższe i problemy z jego wycofaniem

Urząd Miejski w Prudniku. Biuro, gdzie można wystąpić o zastrzeżenie numeru PESEL [fot. Jan Poniatyszyn]
Urząd Miejski w Prudniku. Biuro, gdzie można wystąpić o zastrzeżenie numeru PESEL [fot. Jan Poniatyszyn]
Zainteresowanie zastrzeżeniem numeru PESEL wśród mieszkańców wyraźnie opadło. Dotyczy to również osób mieszkających na terenie województwa opolskiego. Jeszcze niedawno, w listopadzie, w urzędach gminnych tworzyły się długie kolejki chcących skorzystać z tej usługi. Wtedy zaczęły obowiązywać przepisy umożliwiające zastrzeżenie numeru PESEL w rządowym rejestrze. Miało to na celu zapobieganie kradzieży tożsamości i oszustwom, jak wyłudzanie kredytów.
Andrzej Żurawski, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich i Społecznych Urzędu Miejskiego w Prudniku, zauważa, że korzystanie z tej opcji ma charakter falowy: - Jeżeli są informacje w mediach, że coś się wydarzyło, wyciekły jakieś dane, to wtedy w urzędzie pojawiają się tłumy ludzi, którzy chcą zastrzec swój PESEL chroniąc się przed nieuprawnionym wykorzystaniem ich danych. W Prudniku numer PESEL zastrzegły sobie 74 osoby. Natomiast dwie wycofały zastrzeżenie numeru PESEL.

Problemy z wycofaniem tego zastrzeżenia mają osoby starsze, niepełnosprawne, które nie są wstanie przyjść do urzędu z powodów zdrowotnych.

- Nie ma problemu z uzyskaniem takiego zastrzeżenia przez pełnomocnika. Natomiast ustawa nie przewidziała możliwości odwieszenia numeru PESEL przez pełnomocnika. Ustawa też nie przewiduje, aby urzędnik udał się do miejsca zamieszkania petenta i dokonał tam odwieszenia numeru PESEL – wyjaśnia Żurawski.

W gminie Głuchołazy z usług zastrzeżenia numeru PESEL skorzystało blisko 120 osób.
Piotr Wierzbicki, sekretarz gminy Głuchołazy, zauważa, że nie otrzymali jeszcze żadnego wniosku o anulowanie tego zastrzeżenia.

Od 1 czerwca przyszłego roku w życie wejdzie ustawowy obowiązek weryfikacji numeru PESEL przy zawieraniu umów, np. bankowych.
Andrzej Żurawski
Andrzej Żurawski

Zobacz także

2024-10-02, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Po powodzi w powiecie prudnickim - naprawa dróg i mostów pochłonie miliony Blisko 30 mln złotych wynoszą straty powodziowe w infrastrukturze, która podlega samorządowi powiatu prudnickiego. Takie wyliczenia przesłano do urzędu wojewódzkiego. Największe wydatki pochłonie naprawa dróg i mostów. » więcej 2024-10-01, godz. 17:00, Gospodarka Prudnicka ciepłownia naprawia szkody powodziowe i gromadzi opał na zimę Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik wznowił sezon grzewczy. Równocześnie spółka usuwa znaczne szkody, które w sieci ciepłowniczej wyrządziła powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 16:00, Wiadomości z regionu Główny Szlak Sudecki odblokowany. Przywrócono wstęp do lasów w Górach Opawskich Z pewnymi wyjątkami zniesiono zakaz wstępu do lasów zarządzanych przez Nadleśnictwo Prudnik. Obostrzenie to nadal obowiązują na terenach zalanych i najbardziej zniszczonych przez powódź. » więcej 2024-10-01, godz. 09:00, Wiadomości z regionu "Wydaje się, że nie jest źle". Nadzór budowlany po kontrolach w powiecie prudnickim W powiecie prudnickim, mimo ogromu strat na zalanych terenach, nadzór budowlany wyłączył z użytkowania niewiele obiektów. W czterech gminach przeprowadzono przegląd m.in. 961 domów mieszkalnych. Do zinwentaryzowania pozostało jeszcze… » więcej 2024-09-30, godz. 11:15, Wiadomości z regionu Poprawia się sytuacja w szkołach na terenach powodziowych W tej chwili już tylko 5 opolskich placówek nie prowadzi zajęć. Są to dwa przedszkola i trzy szkoły podstawowe z Lewina Brzeskiego. Jedna szkoła ponadpodstawowa z Nysy prowadzi zajęcia w sposób hybrydowy. » więcej
13141516171819
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »